Miksei lääkkeitä saa laittaa ruumaan(norwegian) ???
Norwegianin charterlento kanarialle kyseessä ja kunhan nyt matkatavarasäännöistä tuollaisen bongasin..Siis eikö matkalaukkuihin siis saa pakata MTÄÄN lääkkeitä ja miksi? Lapset kun on mukana niin kaikkeen on varauduttu myös lääkkeiden osalta eli niitä on monta lootaa,kaikkiko ne pitää siis rehata käsimatkatavarassa? Lentomatkalla ei tarvita mitään lääkkeitä siis.
Jos vaan pakkaan ne sinne matkalaukkuun niin mahtaako siitä tulla jotain sanomista sitten?
Kommentit (22)
ja eikö reseptilääkkeistä voi joutua esittämään reseptin? miten se onnistuu, jos laukut ovat eri paikassa kuin reseptin omistaja?
resepti käsittääkseni voidaan kysyä siinä turvatarkastuksessa.
Ei mikään niistä oo reseptilääke.ja eiks nykyään oo muutenkin kaikki e-reseptillä joten eihän mulla edes olis reseptiä.ap
Koska ei ole mitään takeita, että laukku saapuisi varmasti samaan aikaan perille kuin te. Tulli saattaa myös haluta nähdä lääkkeenne.
[quote author="Vierailija" time="22.01.2014 klo 17:55"]
Ei mikään niistä oo reseptilääke.ja eiks nykyään oo muutenkin kaikki e-reseptillä joten eihän mulla edes olis reseptiä.ap
[/quote]
Matkustaessa pitää olla jonkinlainen paperi reseptilääkkeille. Ja muuten, varmaan on mukava etsiä vieraassa maassa sopivia lääkkeitä lapsille, kun matkalaukut häviävät jonnekin.
Saavuin kerran keskellä yötä HKI-Vantaalle niin, että koko koneellisen matkatavarat olivat menneet Arlandaan, ja ruotsalaisten matkatavarat puolestaan Helsinkiin. Oli siinä ihmettelemistä, kun kuunteli epätoivoisten etelänmatkaajien itkua - oli pakattu ruumaan niin avaimet kuin autonavaimet, elintärkeät lääkkeet, silmälasit ja ties mitä muuta todella tarpeellista tavaraa. Huh huh.
[quote author="Vierailija" time="22.01.2014 klo 18:35"]
Saavuin kerran keskellä yötä HKI-Vantaalle niin, että koko koneellisen matkatavarat olivat menneet Arlandaan, ja ruotsalaisten matkatavarat puolestaan Helsinkiin. Oli siinä ihmettelemistä, kun kuunteli epätoivoisten etelänmatkaajien itkua - oli pakattu ruumaan niin avaimet kuin autonavaimet, elintärkeät lääkkeet, silmälasit ja ties mitä muuta todella tarpeellista tavaraa. Huh huh.
[/quote]
Juuri tässä on se syy, miksi välttämättömät lääkkeet neuvotaan pakkaamaan käsimatkatavaroihin. Uskomattoman paljon on edelleen ihmisiä, jotka eivät tätä ymmärrä. Terveisin ex-lentokenttätyöntekijä
Ja tosiaan vielä kaikille tiedoksi, että reseptilääkkeisiin resepti täytyy olla aina mukana matkustettaessa maasta toiseen, huumelääkkeiksi luokiteltavilla (esim. Kodeiiniä sisältävät lääkkeet kuten panacod) myös schengen-kuljetustodistus. Ilman näitä syyllistyy lääkerikkomukseen tai jopa huumausainerikkomukseen. Tarkistakaa omasta apteekistanne ennen matkaa, mitä omat lääkkeenne vaativat. Muistakaa myös että jokaisella maalla voi olla omat luokituksensa, esim. Virossa muutamia kodeiiniä sisältäviä särkylääkkeitä myydään reseptivapaasti käsikaupassa, mutta suomessa kyseessä on huumelääke.
[quote author="Vierailija" time="22.01.2014 klo 17:55"]
Ei mikään niistä oo reseptilääke.ja eiks nykyään oo muutenkin kaikki e-reseptillä joten eihän mulla edes olis reseptiä.ap
[/quote]
Hitto oletko joku tyhmä vain kertakaikkiaan yksinkertainen? Nämä kaikki säädökset on tehty sinunkin parhaaksesi, ei sinun kiusaksesi. Hankit reseptin, jos haluat ne pirun lääkkeet sinne kohdemaahan, muuten voit jäädä ilman.
Onko se niin vaikeaa?
Kaikkia ei pitäisi päästää maan rajojen yli. Tässä taas yksi sellainen.
Mä olen kyllä aina laittanut osan lääkkeistä ruumaan. Reissut on olleet n 3kk kestäviä, ja jo peruslääkitykseen kuuluu muutamaa eri astmapiippua, e-pilleriä, mielialalääkkeitä, muutamaa eri unilääkettä, allergialääkkeitä, kipulääkkeitä jne. Kaikki siis kolmeksi kuukaudeksi. Lisäksi pitää olla malarialääkkeet, maitohappobakteerit, herpeslääkkeet, hiivalääkkeet, antibiootit, ripulilääkkeet, flunssalääkkeet, kipugeelit, jne ihan varoiksi. Nämä kaikki ei edes mahtuisi pelkästään käsimatkatavaroihin, jos laukku on sääntöjen mukainen. Saati että sinne käsitavaroihin mahtuisi jotain muutakin tarpeellista. Varsinkin kun kaikki lääkkeet pitää olla alkuperäispakkauksessa, astmakiekot Ym vie tosi paljon tilaa.
Olen tehnyt aina niin, että otan käsimatkatavaroihin vain pakollisia lääkkeitä, ja vain sen verran että riittävät pariksi viikoksi jos laukku tulee myöhemmin. Kaikki ei pakolliset varmuuden vuoksi-lääkkeet laitan ruumaan, samoin loput pakollisista lääkkeistä. Reseptit olen laittanut sekä ruumaan samaan pussiin lääkkeiden kanssa, että ottanut käsimatkatavaroihin. Koskaan ei ole kukaan kyllä kysellyt tai edes katsonut lääkkeitä edes käsitavaroissa, vaikka mulla on huumelääkkeitäkin mukana
Minusta on hyvä, että uskaltaa kysyä täältä neuvoa, kun itse ei tiedä. Me kokeneemmat matkustajat tiedämme, että ruumaan menevät matkatavarat voivat kadota (lääkkeet mukanaan), lentokone voi joutua tekemään välilaskun-matkatavaroita ei pureta, lennon aikana voi tulla tarve ottaa lääkettä...ym. Kysellään edelleen rohkeasti, ja annetaan neuvoja ystävällisesti.
Jenkkeihin mennessä olen ottanut reseptit mukaan, muuten evvk.
Joo tottakai ymmärrän että tärkeät lääkkeet käsimatkatavaraan ym mutta aina ennenkin oon kyllä laittanut suurimman osan ruumaan eikä mitään reseptejä ole koskaan kyselty missään.Nytkin ihan vahingossa vaan huomasin ton ettei saisi laittaa ruumaan mitään lääkkeitä.ap
Totanoin. Ne tärkeät lääkkeet pakataan tietty kösimatkatavaraanihan siksi, etttä ne on törkeitä ja niitä tarvitaan aina.
rummassaolevaan tavaraan ei vaikuta mitenkään se, että lääkket pitää viesä tullista läpi ja nihin pitää olla asianmukaiset todistukset, koska ruumassa kuljetettu matkatavarahan viedään myös tullin läpi. Baggage reclaim on ennen tullia, kuten varmasti tiedätte.
Sen sijaan ihmettelen, miksi ihmeessä haluatte kantaa mukana Suomesta ei-välttämättömiä lääkkeitä, siis käsikauppatavaraa, jota ihan varmasti saa sieltä matkakohteestakinhelposti, jossa ttuu tarvitsemaan.?
Mites nykyään todistat reseptin avulla, jos saat reseptin sähköisenä?
Samalla tavalla kuin ihmisellä täytyy schengen-maihinkin matkustettaessa olla mukanaan joko passi tai virallinen henkilökortti, vaikkei sitä missään vaiheessa yleensä tarkistetakaan, täytyvät reseptit olla lääkkeille mukana, vaikka niitä tuskin kukaan kysyykään. Silloin kun sinulta sitten kerrankin ne satutaan kysymään, niin ei auta itku markkinoilla, jos niitä ei ole mukana. ei voi sanoa, että "mutta ei niitä ennenkään koskaan ole tarkistettu, niin en nyt sitten viitsinyt ottaa mukaan". Ei tulli voi jokaisen matkustajan lääkevientejä tarkistaa. Menisi itse kullakin hermot :)
Ja jos tiedät, että tarvitset reseptin mukaan matkalle, vaikka lääkkeet on määrätty e-reseptinä, niin saat kyllä reseptin apteekista pyytämällä, kuten myös mahdollisesti tarvittavan schengen-kuljetustodistuksen.
Itse asiassa sillä reseptillä ei ole mitään väliä. Sehän on suomeksi, ei ne sitä ulkomaan tullissa kuitenkaan ymmärrä. Tarviit schengenmaihin schengen-todistuksen ja muualle lääkärin englanninkielisn todistuksn siitä, miksi ja miten paljon lääkettä tarvitset. Tämä EI ole sama asia kuin resepti, vaan nimenomaan erillinen egnlanninkielinen todistus.
mitäpä jos laukut tulevat viikon myöhässä perille ja lääkkeet ovat niissä?