Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kotiapulainen

Vierailija
06.01.2014 |

Kaipaisitko joskus kotiapulaista? Kuinka usein, ja mitä mahdollisesti teettäisit hänellä?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulle riittäis kerran viikossa siivoaminen

Vierailija
2/7 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen opiskelija, ja haluaisin täyttää vapaa-aikaani jollain järkevällä tekemisellä, ja pieni lisätienesti olisi plussaa toki. Tykkään siivota ja tehdä kotihommia muutenkin, mutta lähipiirissä ei oikein ole tällasia autettavia. Yksi vanhempi ihminen oli, jonka luona tein hommia, mutta hän muutti kauemmas.

 

Tekisin mielelläni tällaista kotikeikkaa, mutta ei oikein ole ideaa mitä kautta saisin markkinoitua itseäni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolmonen siis ap

Vierailija
4/7 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita ilmoituksia niiden alueiden kauppoihin, kirjastoihin, terveyskeskuksiin, jne, joilla voisit työskennellä. Listaa ilmoitukseen mitä voisit tehdä ja millaista maksua vastaan. Valitse sanat huolellisesti, niin että ilmoitusta on mahdollisimman hankala ymmärtää väärin. (Et varmaan esim. halua että sun luullaan tarjoavan seksipalveluita.) Mutta pidä ilmoitus silti lyhyenä. Ja laita siihen kunnon otsikko, joka kiinnittää huomion ja päivämäärä, jolloin olet sen jättänyt.

 

Mä en käyttäisi termiä "kotiapulainen" vaan vaikkapa "apua kotitöihin".

Jos haluat töistä maksua, niin selvitä miten veroasiat menee.

Vierailija
5/7 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vinkistä! Olisin kyllä tarkka ettei ilmoitus saisi kaksimielisiä merkityksiä... huh. Täytyy soittaa verotoimistoon. Kesällä soittelinkin ja kysyin tämän tyyppisestä verotuksesta, mutta en nyt muista kaikkea. Täytyy kysyä uudestaan.

 

Joo, kotiapulainen vähän tökerö x)

 

ap

Vierailija
6/7 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku,joka hakisi lapset tiettynä päivänä viikossa,laittaisi niille ruokaa ja pitäisi seuraa kunnes tulisin kotiin illansuussa, olisi ihanaa luksusta! Voisin tehdä rästityöt ja hoitaa asioita rauhassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En lähtisi tekemään mitään ilman firmaa ja sitten siitä tuleekin jo ammattimaista toimintaa. Pimeänä en tuollaisia töitä tekisi, mutta ilmaiseksi niitä ei kannata tehdä myöskään ellei todella kovasti auttaa halua. Nykyään kaikki tietävät kotitalousvähennyksen ja nyt kun sitä parannettiinkin, voi olla ehkä vähän kehno löytää asiakkaita ilman asianmukaista yritystä. Nyt myös kun vanhukset, sairaat ja heikkokuntoiset saavat apua kotiin ilman alvia, mutta työ on kotitalousvähennyskelpoista, sulkee se monet vanhukset tästä ajatuksestasi pois.