Ylireagoinko vai mitä?
Lapsi sanoi mummolassa saaneensa leikkiä niittipyssyllä. Ilmeisesti tilanne oli siis sellainen, että aikuinen oli vieressä valvomassa, eli ei ihan itsekseen onneksi leikkinyt.
Mun mielestä todella vastuutonta antaa 3-vuotiaalle niittipyssy edes valvottuna. Tavallisen nitojan ymmärrän (valvottuna siis), koska sillä ei saa niin suurta vahinkoa aikaan, mutta niittipyssy on mun mielestä ihan eri juttu. Miehen mielestä taas asia oli ihan ok, koska "pitäähän lapsen oppia käyttämään työkaluja." No pitää joo, mutta ehkä mieluummin 13- kuin 3-vuotiaana.
Olenko teidän mielestä hysteerinen, vai onko tämä jonkun muunkin mielestä lapsen terveyden vaarantamista?
Kommentit (8)
En ota kantaa, mutta oma 3v koheltajani on saanut aikuisen valvonnassa käyttää kirvestä, sahaa, puukkoa... Itse en ole ollut paikalla, en voisi :)
t. ylihysteerinen mutsi
No en minäkään antaisi kyllä 3-vuotiaan niittipyssyä käsitellä, en todellakaan. Eikä kolmivuotiaan tarvitse oppia vielä käyttämään vaarallisia työkaluja. Joko nelivuotiaalle moottorisaha tai iskuporakone? ;-)
Jos siinä on ollut aikuinen jatkuvasti vieressä valvomassa, niin asia on mun mielestä ihan ok.
Jaksaako 3-vuotias painaa sitä niittipyssyä?
Itse en kyllä siltikään antaisi, ainakaan kenellekään tuntemistani 3-vuotiaista. Ehkä jonkun erittäin tottelevaisen ja "järkevän" 3-vuotiaan kohdalla voisin antaa pitää hetken kädessä jos haluaisi ja saisi siitä hyvän mielen, vaikka en tiedä olisiko sillekään syytä.
En kuitenkaan lähtisi tekemään tuosta isoa haloota, korkeintaan esittäisin toiveen mummolaan että ei tuollaisia työkaluja vielä annettaisi.
Ylireagoit. Pahasti.
Jonkun naulapyssyn kohdalla just ja just ton reagoinnin saattais ymmärtää, mutta ei oikein edes silloin, kun kerta aikuinen ollut mukana.
Nuo on niitä pieniä suuria kokemuksia lapsilla, pääsee kokeilee Isojem Ihmisten juttuja =)
Ap:n lapsi on aikamoinen koheltaja, ei todellakaan mikään rauhallinen ja tottelevainen tapaus. Ja voimia riittää luultavasti painamaan niittipyssyä, on aika vahva noin pieneksi.
Ap itse taas on vähän ylireagointiin taipuvainen jos kyse on lasten turvallisuudesta, siksi täällä kyselen muidenkin mielipiteitä ;)
Ylireagoit, ja minunkin mielestäni lapsen pitää oppia käsittelemään työkaluja VAROVASTI. Emme tiedä, mitä käytännössä on tapahtunut, olisiko vieressä vahtiva ehtinyt tarttua siihen kiinni jos olisi jotain ollut tapahtumassa.
Kaikenlaisia vaarallisia tavaroita käsitelleistä lapsistani kaikki ovat jo aikuisia, ja edelleen osaavat käsitellä työkaluja aivan ammatikseen. Se on tietenkin aivan toinen juttu semmoisilla akateemisilla, joiden lapset menevät lukioon ja tekevät työkseen jotain sellaista, että paperiveistä vaarallisempaa ei tarvitse koskaan käsitellä.