Mieheni työvuorot on huonosti suunniteltu!
Hän tekee vuorotyötä, joka toinen viikko aamuvuoroa ja joka toinen iltaa. Joka toinen viikonloppu vapaa. Ennen heillä oli järkevästi niin, että aamuviikolla oli viikonloppu vapaa ja iltavuoroviikolla kun oltiin viikonloppuna töissä (vkloppuisin kuuteen asti) niin oli arkivapaita.
Nyt se on vaihtunut päinvastaiseksi, eli vapaan viikonloppusi aloitatkin perjantain iltavuorolla! Olenko ainoa kenen mielestä tossa ei ole mitään järkeä? Entäs jos on suunnitelmissa lähteä jonnekin viikonlopuksi? Ei ihan onnistu.
Mieheni sanoo että eihän tuo kiva ole, muttei sille mitään voi. No en tiedä voiko, mutta itseäni ärsyttää jo hänen puolestaan, että hänen sekä meidän mahdollisten viikonloppu(reissu)jen puolesta aivan tuhottomasti.
Kommentit (4)
Millä alalls töissä? Meillä aina ollut noin molemmilla (kaupan ala), ja onhan se välillä harmillista mutta eipä sille mitään voi kun kollegoilla sama juttu.
[quote author="Vierailija" time="20.12.2013 klo 22:32"]Millä alalls töissä? Meillä aina ollut noin molemmilla (kaupan ala), ja onhan se välillä harmillista mutta eipä sille mitään voi kun kollegoilla sama juttu.
[/quote]
Ja lisään vielä, että kyllä meillä ainakin jos joku reissu on niin kyllä sen perjantain iltavuoron vaihtaakin voi työkaverin kanssa!
Aika monessa palvelualan työpaikassa työvoiman tarve painottuu iltaan eli työnantajan kannalta on järkevää, että iltavuorossa olevat on töissä joka arkipäivä, kun taas viikonloppuvuoron tekevät saa vapaapäivänsä aamuvuoroviikolla. Eli työt on helpompi järjestää, niin että aamuvuorossa olevista on aina joku vuorollaan vapaalla.
Kurja tietenkin työntekijän kannalta. Jos ongelma nimenomaan lyhyistä viikonlopuista vaivaa useampaa työntekijää, niin voisivatko puhua pomolle, että työvuorot järjestettäisiin, vaikkapa niin, että perjantaina illan tekevät (viikonloppuvapaalle jäävät) tulisivat maanantainakin iltavuoroon (eli viikonloppu pitenisi maanantai iltapäivään saakka). Käytännössä siis vuoro ei vaihtuisikaan maanantaina vaan esim. keskiviikkona.
Työaikaergonomia. Tutkijat on tutkineet, että ihmisen on parempi lähteä vapaalle illasta ja tulla vapailta aamuun. Siinä ei pääse duunarilta unohtumaan, että porvarin lompakkoa tässä lihotetaan.