Kauan säilyy labrassa lääkärin lähettämä lähete ?
Kiitos jos joku tietää :) Mikä voi olla jos korvan yläpuolelle ilmestyy pienen pieni patti ,eilen oli kipeä mutta ei tänään.Rasvapatti ?
Kommentit (10)
Itsekin pohdin juuri samaa :). Kiitos nr. 2, jos tuo on totta.
(ei ap)
Kyllähän ne tosi pitkään siellä roikkuvat. Käyttämättömät lähetteet. Patti voi olla vaikka finni..
Ai että kivaa kun vastataan kivasta vihdoinkin täällä :) tosiaan mielikuvitus laukkaa tuon patin takia ,sairastan kyllä neurofibramatoosia mutta siihen ei kait kuulu tuollaset patit ? Jos käyn labrassa ja olen matkalla niin lähettääkö lekuri vastauksen jos on tarvetta vaikka tx sillä matkalla suurimman osan känny kiinni
Jos lääkäri on laittanu lähetteen labraan ni näkeekö labratyöntekijä joka sen testin tms ottaa niin millon se lähete on laitettu?
Pitää varmaan ensin tarkistaa terkkarilta onko tuo lähete voimassa ,että en mene sinne turhaan istuskelee
Yleensä on vuoden voimassa. Jos lähetteen laittamisesta on pitkä aika, sinun täytyy itse soittaa terveyskeskukseen ja kysyä tulokset. Lähettävä lääkäri on voinut jo vaihtaa työpaikkaa, tai vaikka ei olisikaan, ei varmasti enää vahtaa labravastauksiesi tuloa. Sattumalta toki voi tulokset huomata jos tulee tietojärjestelmästä automaattiviesti asiasta. Tekstaria lääkäri ei koskaan läheta, mutta sähköisen asioinnin kautta viestittely voi onnistua jos teet sopimuksen palvelun käytöstä terveyskeskuksessa.
Ainakin Espoossa tuo sähköinen asiointi (terveyskansio) on tosi kätevä: labratulokset ja mahdolliset kommentit tulevat sinne automaattisesti. Lisäksi siitä tulee tekstari, kun sinne terveyskansioon on saapunut viesti. Palvelun kautta voi tehdä yksinkertaisia selkeitä kysymyksiä, joihin vastaa joko sh tai lääkäri, riippuen asiasta. Sen kautta voi uusia reseptitkin.
Sähköisen terveyskansion käyttöönotto edellyttää kirjallista sopimusta, joka täytyy viedä terveysasemalle.
En tiedä kuinka laajalti tämä sähköinen palvelu on Suomessa käytössä.
Käykää lisäksi katsomassa reseptinne osoitteesta kanta.fi, näkyvät mm. verkkopankkitunnuksilla.
Vuoden.