Mitä ajattelette akateemisesti koulutetusta...
...naisesta, joka hankkii vielä neljännenkin lapsen? Eikä ole uskovainen eikä työtön?
Kommentit (8)
Mulla on monta akateemista tutkintoa, en ole uskovainen enkä työtön ja meinaan hankkia vielä kuudennenkin lapsen. Monilla meidän tuttavaperheillä on nykyään 4-5 lasta, eikä kukaan ole uskovainen.
Kertoo, että on lapsirakas ja perheellä on varaa noin moneen.
t. ammattikoulututkinnon suorittanut neljän äiti, joka opiskelee nyt yliopistossa, puoliso (ja lasten isä) akateemisen loppututkinnon suorittanut.
Ihanaa, että tuota mieltä! :) :) Lähes kaikki nimittäin omassa tuttavapiirissäni pitävät minua kummajaisena, kun haluan ison perheen, vaikka kovapalkkainen ura olisi käden ulottuvilla.
-ap
Omituista, että akateemisesti koulutetun täytyy miettiä tällaista asiaa vauvapalstalla.
Mitä sina ap ajattelet vaikka jostain amiksen käyneestä neljän lapsen äidistä? Et kai vaan, että se tekee lapsia, että saisi sossusta rahaa, sillä ei sieltäkään mitään suuria tuloja irtoa.
No itse ajattelen, että neljän lapsen äiti on lapsirakas ja on halunnut viettää perhekeskeistä elämää. Ajattelen myös, että vanhemmat ovat ajatelleet, että lapsilla on seuraa toisistaan. Näin ajattelen siis kaikista, en vain akateemisista.
T: palstalle eksynyt lapseton
Mihin maailma tarvitsee noin montaa kakaraasi?
Pitäisi siinä porsimisessakin olla joku tolkku.
Ajattelen amiksen käyneestä usean lapsen äidistä ihan samoin kuin itsestäni, että on siis halunnut ison perheen. :) Viittasin kysymyksessäni siihen, kun itse ainakin olen jo kolmatta odottaessani kokenut muiden kyselyjä ja ihmettelyä perheenkasvatuksesta nimenomaan SIKSI, kun olen korkeakoulutettu. Ihmiset ikäänkuin syyllistävät siitä, etten ota kaikkea irti uramahdollisuuksistani. Aivan kuin ei saisi haluta isoa perhettä ja panostaa tähän, jos on nuorempana tehnyt tietynlaisen koulutusvalinnan. :(