Ikuinen tappelu koiraihmiset vs koirattomat
Minulla itsellä ei koiraa ole, voisi kyllä olla mutta ei ole mahdollisuutta pitää. Mutta kävimpä kävelyllä läheisessä maastossa missä en ole käynyt aikoihin. Joku oli kiinnittäny muutamaan puuhun ihan asiallisen ilmoituksen koirien irrallaan pitämisestä. Lapussa oli jotenkin näin että, irrallaan olevat koirat on aiheuttanut vaaratilanteista ja suljettu koirapuisto löytyy läheltä.
No tietenkin tähän oli joku vastannut vittuilemalla et puu kuolee ja sitä sattuu kun lappu oli nastoilla puussa.
Alko jotenkin vituttaan taas koiraihmiset jotka ajattelee että eihän meidän pikku fifi kellekkään mitään pahaa tee. EN SIIS YLEISTÄ TÄHÄN KAIKKIA KOIRAIHMISIÄ. Säännöt on säännöt ja niitä on noudatettava niin kuin pitäs kaikkia muitakin sääntöjä jne...Ymmärrän lapun laittajaa siinä mielessä että tiedän itsekkin tapauksia missä irrallaan olevat koirat on aiheuttanu vaaratilanteita kohdistuen lapsiin.
Kommentit (22)
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 14:14"]
Minulla on koira, ja irtokoirat vituttavat minua eniten maailmassa. Siis aivan oikeasti, en tajua kuinka pikkiriikkiset pitää ihmisen aivot olla, että pitää koiraa pitää irti taajama-alueella, kun se koira ei selvästikään ole hallinnassa konfliktitilanteissa.
Mulla on lenkillä mukana oma keskikokoinen koirani ja kaksi pientä lasta. Kun vastaan tulee irtokoira provosoimaan, oma koirani provosoituu. Omat lapseni ovat silloin oikeasti vaarassa. Joka ei tätä usko, voi ihan hyvin mennä polvilleen kahden tappelevan koiran viereen. Siinä alkaa esmes näkökyvun arvo kirkastua aika vikkelästi.
Viimeksi eilen aivan nätisti väistettiin irti olevaa koiraa, jonka omistaja vaan pällisteli onnellisena, että katsokaa kuinka ihana kontakti mulla siis on tähän mun puppelimutuseen! Täällä, Vili, täällä, mami täällä hei! Ja sieltähän se koira lähti sitten meitä kohti, ei kuunnellut mamman mussutusta ollenkaan. Pysäytyin sen asettumalla koirien väliin ja karjumalla sille, mistä omistaja sit loukkaantui, kun hirveitä ihmisiä on maailmassa kun hänen koiralleen karjuu eikä ollenkaan halua jakaa iloa tästä ihanasta hänen karvaisesta vauvelistaan. Ja mua otti niin päästä; paitsi että jouduttiin tuon omistajan vuoksi vaihtamaan kiva lenkkimaasto toiseen reittiin, jouduin estämään tappelun ja sen lisäksi mua mulkoillaan kuin olisin paha ihminen.
Maailma ei pyöri niiden karvaisten sessujen ympärillä, ja on omistajan velvollisuus huolehtia että koira on yhteiskuntakelpoinen ja että se ei aiheuta muille vaivaa. Jos jonkun on pitänyt pistää lappua asiasta, niin sitähän vois vaikka mennä ja katsoa peiliin.
[/quote]
Täällä yksi väliin menijä. Meilläpäin on viikoittain irtokoiria yksin liikenteessä, kun lenkitän omaani. Oma koirani on tottelevaisuusvalio ja oikeasti kiltti kuin mikä, sillä ei ole mitään tarvetta provosoida tai provosoitua. Useita kertoja olen ottanut irtokoiran kiinni ja saanut jopa hammasta niin, että veri lentää. Vaihtoehtona olisi ollut sen irtokoiran hampaat oman koirani kurkussa. Ei se kivaa ole, mutta pakko joskus.
Oletko muuten miettinyt tuota oman koirasi yhteiskuntakelpoisuutta, jos se kerran provosoituu niin kaikki ei silloin ole kohdallaan? Mitä jos oma koirasi joskus karkaa ja käy toisen päälle?
20; mun koira ohittaa ne irtokoirat nätisti, jos ne eivät tule siihen viereen ärisemään. Mutta, kun päälle tullaan niin kyllä se provosoituu. Ei se mikään lelukoira sentään ole. Kyllä minäkin provosoituisin jos mua tultais uhkailemaan ja tökkimään, ja olen sentään ihan yhteiskuntakelpoinen ihminen. ;)
Ja jos oma koirani karkaa ja käy toisen päälle, on kyseessä vahinko. Jos pitää koiraansa tahallaan irti ja tahallaan aiheuttaa vaaratilanteita, kyseessä ei ole vahinko.
19
Mä oon samoilla linoilla 19 kanssa.
Mua ei todellakaan haittaa, jos joku urpo suuttuu/loukkaantuu karjumisestani. Todellakin huomautan, jos joku koira käyttäytyy aggressiivisesti. Jatkossa nämä urpot kuitenkin ottaa sen koiran kiinni, koska mä oon niin sekopäinen :)
22; mua aina harmittaa se koiranomistajan loukkaantuminen, koska minähän siinä olen tehnyt hänen puolestaan jo aika lailla asioita, ennen ristiriitatilannetta, ihan siksi että meillä kaikilla ois mukavaa. Oikeasti tilanteiden pitäisi mennä niin, että jokainen ihminen menee ihan sitä reittiä mitä itse haluaa, ihan milloin haluaa, koska koirat on hihnassa (taajama-alueella, joku peltopläntti keskellä korpea on tietenkin erikseen). Jo se, että muuttaa omaa reittiään, on ylimääräinen vaiva. Ja jos sen lisäksi vielä joutuu huolehtimaan siitä, ettei koirat ota yhteen, niin siinäkin on tehty sen toisen koiranomistajan puolesta asioita. Ei siinä oikeasti tällä toisella koiranomistajalla ole kovin paljon syitä olla loukkaantunut.
19
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 12:33"]
missä kohtaa on väitetty et vaaratilanteet kohdistuu lapsiin
[/quote]
Luehan ap:n aloitusviesti kunnes löydät väittämän. Jeesus, mistä näitä sikiää...
Heippalaputtaminen vaan on perseestä. Eikä se oikeasti saa niitä jotka rikkoo sääntöjä pätkääkään alkamaan noudattaa niitä paremmin. Pilaapa vaan kaikkien mielialan.
t. eräs koiraton, joka on repinyt koiran irtipitoa koskevia heippalappuja irti, koska ne vituttaa. Nyt ne vatipäät on spreijanneet kaukolämpöpömpeleihin niitä samoja tyhmiä juttujaan.
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 11:54"]
Säännöt on säännöt ja niitä on noudatettava niin kuin pitäs kaikkia muitakin sääntöjä jne...Ymmärrän lapun laittajaa siinä mielessä että tiedän itsekkin tapauksia missä irrallaan olevat koirat on aiheuttanu vaaratilanteita kohdistuen lapsiin.
[/quote]
Ja minä tiedän tapauksia, joissa irrallaan olevat lapset ovat aiheuttaneet vaaratilanteita kohdistuen kytkettynä oleviin koiriin. Oliko muuta?
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 12:02"]
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 11:54"]
Säännöt on säännöt ja niitä on noudatettava niin kuin pitäs kaikkia muitakin sääntöjä jne...Ymmärrän lapun laittajaa siinä mielessä että tiedän itsekkin tapauksia missä irrallaan olevat koirat on aiheuttanu vaaratilanteita kohdistuen lapsiin.
[/quote]
Ja minä tiedän tapauksia, joissa irrallaan olevat lapset ovat aiheuttaneet vaaratilanteita kohdistuen kytkettynä oleviin koiriin. Oliko muuta?
[/quote]
WAU....hienoa todella kertakaikkisen upeeta :)
Miksi ei voi lähestyä henkilöä suoraan, vaan lapulla? Tätä hämmästelen suuresti suomalaisissa. Kerrostalon ilmoitustaululle ilmestyy välillä näitä häirittyjen ihmisten lappusia, vaikka helpompaa olisi käydä häiritsijälle sanomassa. Sama nämä kissojen tai koirien omistajille suunnatut heippalaput pitkin metsiä ja tienpientareita. Yleensä toimivat tarkoitustaan vastaan vaan provosoiden jatkamaan tai jopa lisäämään epätoivottua toimintaa.
Vähän offtopic, mutta vituttaa kun kylään mennessä päästetään koirat hyppimään päin, terveisin useammat sukkahousut pilalla, eikä tajuta kun kerron hieman pelkäävääni hyppiviä koiria.
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 12:05"]
Sama nämä kissojen tai koirien omistajille suunnatut heippalaput pitkin metsiä ja tienpientareita. Yleensä toimivat tarkoitustaan vastaan vaan provosoiden jatkamaan tai jopa lisäämään epätoivottua toimintaa.
[/quote]
Niinpä. Mitä niiden laittajat oikeasti luulee? Että joku tyyppi jonka mielestä on ok ulkoiluttaa koiraansa irti vaikka se laitonta onkin, näkee lapun ja toteaa "Ai niin, täytyykin jatkossa pitää koira aina kiinni, kun oikein lapussa käsketään!" ? No tuskinpa vaan tapahtuu. Jos rikkoo järjestyssääntöä tai lakia, rikkoo ihan varmasti myös heippalappua. Ja pahimmassa tapauksessa tosiaan joitain ihmisiä nuo laput voivat provoisoida entistä julkeampaan käytökseen valitetussa asiassa.
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 12:07"]
Vähän offtopic, mutta vituttaa kun kylään mennessä päästetään koirat hyppimään päin, terveisin useammat sukkahousut pilalla, eikä tajuta kun kerron hieman pelkäävääni hyppiviä koiria.
[/quote]
Hmm... Toivottavasti kerrot tuon etukäteen, ettei hyppiminen käy, nimittäin minä ainakin voisin siinä vaiheessa jo heti kertoa, että meille ei kannata tulla ensinkään, vaan tavataan jossain muualla. Samoin jos se että koirat tulee nuolemaan ei käy, niin ei kannata tulla. Meillä koirat on aina saaneet vapaasti hyppiä ja nuolla omassa kodissaan, eikä sitä vieraiden takia muuteta.
Mielestäni ihan saman mitä lappujen jakaja ajattelee, sinänsä asia on ihan aiheellinen. Niin ja ne jotka niitä koiriansa vapaana pitää, sitten kun se koira tekeekin jotain niin piikillehän se lähtee. Ehkä sitä seuraavan kerran ajattelee hieman toisin. Minun lasta on koira purrut kasvoihin täysin syyttä, tosin ei tilanteessa missä koira olisi ollut ulkona vapaana mutta kuitenkin. Henkihän tältä rakilta olisi lähtenyt minun käden kautta mutta omistaja kun piti huolen siitä että koira pysyy piilossa. En siis itse ollut paikalla juuri silloin tapahtuma hetkellä.
Kuinkahan paljon näitä koirien aiheuttamia "vaaratilanteita" todellisuudessa mahtaa olla? Koska ainakin täällä maalla missä ei ole ainuttakaan koirapuistoa lähimaillakaan, kaikki tuntemani koiraihmiset pitävät koiransa irti lenkillä. (siis metsässä, ei tientenkään keskustoissa ym). Osa kasvattajista jopa edellyttää pentuaikana vain vapaana lenkkeilyä ja narulenkitystä vain jos on pakko.
Ymmärrän lapunlaittajia. Joillekin koiraihmisillehän ei voi sanoa mitään kun vastaukseksi saa uhkailua, huorittelua ja vaikka mitä. Koirat on kivoja, niiden omistajat joskus perseestä.
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 12:14"]
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 12:07"]
Vähän offtopic, mutta vituttaa kun kylään mennessä päästetään koirat hyppimään päin, terveisin useammat sukkahousut pilalla, eikä tajuta kun kerron hieman pelkäävääni hyppiviä koiria.
[/quote]
Hmm... Toivottavasti kerrot tuon etukäteen, ettei hyppiminen käy, nimittäin minä ainakin voisin siinä vaiheessa jo heti kertoa, että meille ei kannata tulla ensinkään, vaan tavataan jossain muualla. Samoin jos se että koirat tulee nuolemaan ei käy, niin ei kannata tulla. Meillä koirat on aina saaneet vapaasti hyppiä ja nuolla omassa kodissaan, eikä sitä vieraiden takia muuteta.
[/quote]
Sun mielestä on varmaan yhtä hyväksyttävää sellainenkin, että kun saapuu autolla teidän pihaan niin ne kaksi valtavaa koiraa hyppii innoissaan auton ovea vasten ja naarmuttaa ne kynsillään. Harva ihminen osaa etukäteen kysyä tuollaisia! Eli kun menee kylään jossa on isoja koiria, pitäisi sun mielestä soittaa ja sanoa, että "meidän mielestä ei ole kiva ku koirat naarmuttaa autoa, repii mun sukkahousuja, likaa mun vaatteita ja kuolaa päälle. Eli tavataanko muualla?"
Vanhemmat voisivat myös ohjeistaa lapsukaisiaan miten kohdella eläimiä. Ei koira ymmärrä eroa onko luoksetuleva kiljukaula lapsi vai aikuinen.
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 12:22"]
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 12:14"]
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 12:07"]
Vähän offtopic, mutta vituttaa kun kylään mennessä päästetään koirat hyppimään päin, terveisin useammat sukkahousut pilalla, eikä tajuta kun kerron hieman pelkäävääni hyppiviä koiria.
[/quote]
Hmm... Toivottavasti kerrot tuon etukäteen, ettei hyppiminen käy, nimittäin minä ainakin voisin siinä vaiheessa jo heti kertoa, että meille ei kannata tulla ensinkään, vaan tavataan jossain muualla. Samoin jos se että koirat tulee nuolemaan ei käy, niin ei kannata tulla. Meillä koirat on aina saaneet vapaasti hyppiä ja nuolla omassa kodissaan, eikä sitä vieraiden takia muuteta.
[/quote]
Sun mielestä on varmaan yhtä hyväksyttävää sellainenkin, että kun saapuu autolla teidän pihaan niin ne kaksi valtavaa koiraa hyppii innoissaan auton ovea vasten ja naarmuttaa ne kynsillään. Harva ihminen osaa etukäteen kysyä tuollaisia! Eli kun menee kylään jossa on isoja koiria, pitäisi sun mielestä soittaa ja sanoa, että "meidän mielestä ei ole kiva ku koirat naarmuttaa autoa, repii mun sukkahousuja, likaa mun vaatteita ja kuolaa päälle. Eli tavataanko muualla?"
[/quote]
Niin no, meillä on pieniä 10-kiloisia koiria. Joista äärimmäisen harva tykkää pahaa että hyppii - itse asiassa useimmat lirkuttelee niitä luokseen ja hyppimään... Mutta on meillä käynyt sellainenkin jolle koiran nuoleminen oli suuri kammotus. Minun koirat taas on oikeita pusukoneita, jotka rakastaa kaikkia ihmisiä ja haluaa pussaamaan. Laitoin koirat vierailun ajaksi terassille kyllä pois, mutta ajattelin, että toiste ei kannata ehkä meillä tavata...
[quote author="Vierailija" time="06.11.2013 klo 12:20"]
Kuinkahan paljon näitä koirien aiheuttamia "vaaratilanteita" todellisuudessa mahtaa olla? Koska ainakin täällä maalla missä ei ole ainuttakaan koirapuistoa lähimaillakaan, kaikki tuntemani koiraihmiset pitävät koiransa irti lenkillä. (siis metsässä, ei tientenkään keskustoissa ym). Osa kasvattajista jopa edellyttää pentuaikana vain vapaana lenkkeilyä ja narulenkitystä vain jos on pakko.
[/quote]
Samaa ihmettelen. Asun pienten koirieni kanssa Helsingin Viikissä, ja täällä on koirat hyvin paljon irti. Mitään ongelmia en ole koskaan havainnut. Ihmiset on sen verran fiksuja, että jos koirat ei ole ennestään tuttuja, oma tai omat otetaan kiinni kohtaamistilanteessa, samoin ihmisten kohtaamistilanteessa. Muuten saavat mennä vapaasti metsiköissä ja pellonreunoilla ja niityillä.
Esim. itse en ole koskaan joutunut pelkäämään että iso irtokoira tekisi jotain pienille koirilleni. Koska tiedän, että täällä pidetään irti vain fiksuja koiria joista ei ole vaaraa.
Minulla on koira, ja irtokoirat vituttavat minua eniten maailmassa. Siis aivan oikeasti, en tajua kuinka pikkiriikkiset pitää ihmisen aivot olla, että pitää koiraa pitää irti taajama-alueella, kun se koira ei selvästikään ole hallinnassa konfliktitilanteissa.
Mulla on lenkillä mukana oma keskikokoinen koirani ja kaksi pientä lasta. Kun vastaan tulee irtokoira provosoimaan, oma koirani provosoituu. Omat lapseni ovat silloin oikeasti vaarassa. Joka ei tätä usko, voi ihan hyvin mennä polvilleen kahden tappelevan koiran viereen. Siinä alkaa esmes näkökyvun arvo kirkastua aika vikkelästi.
Viimeksi eilen aivan nätisti väistettiin irti olevaa koiraa, jonka omistaja vaan pällisteli onnellisena, että katsokaa kuinka ihana kontakti mulla siis on tähän mun puppelimutuseen! Täällä, Vili, täällä, mami täällä hei! Ja sieltähän se koira lähti sitten meitä kohti, ei kuunnellut mamman mussutusta ollenkaan. Pysäytyin sen asettumalla koirien väliin ja karjumalla sille, mistä omistaja sit loukkaantui, kun hirveitä ihmisiä on maailmassa kun hänen koiralleen karjuu eikä ollenkaan halua jakaa iloa tästä ihanasta hänen karvaisesta vauvelistaan. Ja mua otti niin päästä; paitsi että jouduttiin tuon omistajan vuoksi vaihtamaan kiva lenkkimaasto toiseen reittiin, jouduin estämään tappelun ja sen lisäksi mua mulkoillaan kuin olisin paha ihminen.
Maailma ei pyöri niiden karvaisten sessujen ympärillä, ja on omistajan velvollisuus huolehtia että koira on yhteiskuntakelpoinen ja että se ei aiheuta muille vaivaa. Jos jonkun on pitänyt pistää lappua asiasta, niin sitähän vois vaikka mennä ja katsoa peiliin.