Mitä ruokaa laitatte tänään?
Jos vaikka vinkkejä saisin, pää lyö tyhjää, on lyönyt jo muutaman viikon...
Kommentit (41)
Löytyisikö jauhelihaideoita? Mulla olis vain jauhelihapaketti ja kaikki jauheliharuoat jo tökkii.
Täytyy tsekata tuo kauhaa ja rakkautta...
kiitti vinkistä, ap
millä reseptillä teet tuota risottoa?
Minä tein ekaa kettaa elämässäni makaronilaatikkoa!
Tänään on itsetehtyjä lihapullia, kylkeen höyrytettyä parsakaalta ja kukkakaalta, lisäksi perus salaatti salaatti-kurkku-tomaatti.
Viimeksi oli jauhelihasta mm. Kaalilaatikko, kaalikeitto, mureke, kastike jossa j-lihan lisäks. Tomaattimurskaa, papuja ja porkkanaa.
Meillä on kurpitsakeittoa:
Kattilassa öljytilkassa kuullotetaan punasipulia, keltaisen kurpitsan paloja ja perunakuutioita (max. 2-3 perunaa). Lisätään huuhdotut punaiset linssit ja nestettä (liemikuutio tai sopivia mausteita).
Keitetään kypsäksi, lisätään kermaa ja soseutetaan.
Lisäksi syönemme hieman makaronilaatikkoa tai eilistä papu-tomaatti-pastaa
Minä laitan
- oliiviöljyssä raakana paistettuja perunaviipaleita, suolalla, mustapippurilla ja kuivaoreganolla maustettuna
- salaattia johon tulee kikherneitä ja vahapapuja, punasipulia, tonnikalaa, tuoretta minttua ja öljy-sitruunamehukastike
- keitettyä kananmunaa
Muusia, johon sekoitan paistetun, maustetun jauhelihan.
[quote author="Vierailija" time="17.09.2013 klo 14:56"]
millä reseptillä teet tuota risottoa?
[/quote]
Mä oon joskus googlannut kesäkurpitsarisoton ja tehnyt sitten suunnilleen sellaisella. Tarvikkeet: kesäkurpitsaa, (sipuli), (kuivattuja suppilovahveroita), voita, risottoriisiä, kuivaa valkoviiniä, kasvislientä, parmesaania/grana padanoa, suolaa ja pippuria. Googlella löytyy tosi paljon tarkempia ohjeita :)
Lounaaksi teini sushia (siitä riittää iltapalaksikin ja huomisen eväiksi töihin meneville).
Päivälliseksi on
- alkukeitoksi kylmää avokadokeittoa.
- pääruoaksi sienitäytteisiä sultsinoita ja tuoresalaattia
- jälkiruoaksi omenahyvettä.
kivoja vinkkejä, saa laittaa lisääkin, mutta taidan päästä muutaman päivän helpommalla nyt!
Paellaa, söinkin jo, oli hyvää :)
Tee jauhelihasta mureke johon tulee raastettuna porkkanaa ja kesäkurpitsaa ja itse silppusin vielä suppiksia ihan pieneksi ja sekoitin jauhelihaan.
Mausta ruskistettu jauheliha soijalla ja sekoita kuullotettujen kasvisten kanssa nuudeleihin, hyvää on.
Jauhelihasta saa niin paljon tehtyä - jonkun mainitsemat kaalilaatikko ja risotto, jauhelihakeitto, kaalikeitto, lihamureke, lihapullat, "kebakot", tomaattijauhelihapata jne.jne.
Meillä tänään possun ulkofilettä, tattikastiketta, paistettuja vihanneksia ja uuniperunaa. Salaattia ehkä vielä lisäksi.
Pakastepizza uuniin, kunhan illalla töistä pääsen. Lapset siihen mennessä jo syöneet iltaruoan. :)
Täytetyt kesäkurpitsat, munakoisot tai paprikat.
Meillä tänään noita ensimmäisiä.
paista sipuli ja jauhelliha. Lisää tölkkipapuja joissa kastike valmiina, nams :)
Pakkasesta löytyi tälle päivälle kesäkeittoa, siis sitä:)
Mä laitoin sellaista kasvis-papu-pasta-pataa Kauhaa ja rakkautta-blogin ohjeella (tosin nyt huomaan, että unohdin pavut pois :D). Illalla paistan mulle ja lapselle kuhaa ja miehelle kasvispihvejä, lisukkeeksi lohkoperunoita ja jotain kasvista, ehkä parsakaalia (se pitää hakea kaupasta). Huomenna teen kesäkurpitsa-suppilovahvero-risottoa. (Mä teen samoja ruokia jatkuvasti, joten oon saattanut suunnilleen tällä lotolla vastata johonkin toiseenkin kyselyyn.)