neuvoja kaipaisin! elatusmaksu asiaa
ollaan siis ex mieheni kanssa käyty jo kahdesti lastenvalvojan luona tekemässä nämä elatusmaksu sopimukset mutta kummallakaan kerralla exällä ei ole minkään näköistä lippua lappua mukanaan tuloistaan ja sanonut tulot alakanttiin tietysti.
exä tekee päivätyön lisäksi urakointihommia ja ei kerkeä edes nukkumaan ja peltovuokria myös saa.noitahan hän ei tietänkään ilmoittanut.
nyt kela maksaa minun puolesta exälle pojasta elatuksen. minä saan tytöstä elatusavun kelasta kun exä jätti maksamatta nuo elarit.
voinko olla kirjottamatta siis tuota elarisopimusta jatkossa ellei exäni tuloja myös tarkisteta?
Kommentit (4)
joo niin ajattelinkin. sanoin viimeksi sille lastenvalvojalle jo aikaa varatessa et olisi kiva jos exälläkin olisi ne tarvittavat paperit mukana eikä pelkästään mulla. niihän siinä sit kävi et taas jäi exän tuloja pois ja kauheen isot menot olevinaan. ja puhumattakaan niistä pimeistä töistä joista kuitenkin verohyödyn ottaa. ap
Jos exäsi ei toimita tulotietojaan, ne voi tarkistaa verottajalta. Jos vaadit elatusapua jonin tulotason perusteella, asiaasi edistää, jos voit todistaa tulotason oikeaksi.
Tosiaan, käy hakemasta exän tulotiedot verottajalta. Verotustiedothan ovat julkisia.
Se on sopimus. Sinähän laitat just sellaiseen sopimukseen nimesi kun sulle sopii.
Eli voit olla sopimatta.