3-v pojalle synttärilahja?
Apua, mitä voisin ostaa sukulaisen 3 vuotiaalle pojalle lahjaksi? Pitäiskö soittaa hänen äidilleen ja kysyä lahjatoivetta vai kelpaako tuon ikäiselle melkein mikä vaan? Musta tuntuu että pojalla onkin jo ihan kaikkea, eli ostanko jatkeeksi legoja tai junan osia, vai onko nyt joku ihan hittilelu pojille. Ei varmaan kannata kuitenkaan ostaa mitään vaatetta...?
Kommentit (6)
Legot ja junaradan osat ovat varmasti tykättyjä.
Taskulamppu
Kunnon iltasatukirja
Leikkiporakone tms.
Muistipeli
Pussilakanat esim. Autot kuosilla tai Puuha-Pete kuosilla
Usein 3v:lle käy melkein mikä vaan. Esim paketti pikkuautoja (hotwheelsit on hienoja), ne oli meillä ainakin 3vuotiaana ihan "wau" vaikka kotona ennestäänkin puoli sataa pikkuautoa.
Tai sitten vaikka joku hexbug (paristolla liikkuva ötökkä). On jännä jos ei vielä yhtään ole tai jos onkin niin on sitten "jee, lisää". Meillä ainakin 2v ja 5v veljekset huolisi vaikka 10 hexbugia koska kivempi vilinä siitä syntyy mitä useampi.
Kehittävä jos haluaa olla niin joku ikätasoon sopiva lautapeli. Tässä tietysti vähän pitäis tietää mitä on jo, esim monella kimblellä nyt ei mitään tee..
Kolmevuotiaat ovat vielä tosi iisejä, ovat iloisia kaikista lahjoistaan. :) Taskulamppu on varmasti hyvä lahja, ja siihen vielä kaveriksi joku heijastin, vielä siistiimpää jos heijastimessa on joku vilkkuvalo tms.
Meillä kolmevuotias tykkää airamin leppäkerttutaskarista (johon en nyt valitettavasti löydä linkkiä). Siinä on siis latausasema, vihreä lehti, ja sen päällä leppiksen muotoinen taskari. Pattereita ei tarvita, taskari on sopivan pieni pieneen käteen, ja öisin latausasema toimii yövalona, koska siinä on hämäräkytkin. Hinta on n. 25 euroa eli ei ihan ilmainen, mutta toisaalta nuo ovat tosi kestäviä.
Nukke, sellasta ei välttämättä ole ja voisi olla hyvinkin mieluinen
Täytyypä nyt kommentoida tätä kysymystä kun olen juuri käynyt täällä vinkkaamassa tuosta vasta aloittamastani The Girl and the Gift -lahjablogista :)
Omasta blogistani ei vielä löydy lahjaideoita tuon ikäisille mutta itse suosin pienten lasten lahjojen kohdalla lahjavinkkien pyytämistä vanhemmilta. Kuten totesitkin, tuon ikäisillä on yleensä jo yllin kyllin leluja varsinkin jos kyseessä ei ole esikoislapsi. Kysymällä välttää siis "turhien" lelujen ostamisen ja lisäksi ei tule hankittua sellaista, mitä lapsella jo on.
Tuon ikäinen saattaa jo "fanittaa" jotain tiettyä juttua, esim. Angry Birdsiä tai Ti-Ti Nallea tai ihan vaikka palloa ja pientä ilahduttava lahja voi löytyä ko. aihepiiristä. Synttärilahjoissa vältän yleensä vaatteiden antamista tuon ikäisille koska pehmeät paketit voivat pienen sankarin mielestä olla vähän blaah ;D
The Girl and the Gift -bloggaaja
Osta joku kirja. Esim tatu ja oatu tai mauri kunnaksen tuotantoa.
tai sitte värikynät ja värityskirja/tarrakirja. Muovailuvahaa/vesivärit. Palapeli/muistipeli
Duplo tai junarata on kyllä myös hyvä. Muut lelut onki sitte hankalia jos ei yhtään lasta tunne.