Luullaanko ABC:llä että vanhukset ovat Facebookissa
Olisiko oikeampi foorumi etsiä vanhusta paperisen paikallislehden välityksellä. Itselläni iäkkäät vanhemmat 80 v. ja ei heillä ole tietokonetta saatikka taitoa käyttää sitä.
ABC-ketju Facebookissa: "Missä olet huonosti kohdeltu asiakkaamme?"
Karjalainen
ABC-ketju etsii Facebookin kautta turkulaisessa ABC-liikennemyymälässä huonosti kohdeltua iäkästä asiakasta. Ketju haluaa esittää hänelle pahoittelunsa ja hyvittää aiheutuneen mielipahan. Asiakkaan yhteystiedot voi kertoa lähettämällä yksityisen viestin ABC:n Facebook-sivujen kautta.
ABC-ketjun johtaja Antti Heikkinen on pahoillaan tapahtuneesta ja toivoo, että tapahtumat päästään selvittämään mahdollisimman hyvin.
- Julkisuuteen noussut tapahtuma on ikävä. Vielä harmillisempaa se on siksi, että olemme juuri siirtymässä ABC-ketjun kasvun kaudesta uuteen vaiheeseen, jossa korostamme ensiluokkaisen palvelun merkitystä.
Tapaus liittyy eiliseen Iltalehden uutiseen, jossa kerrottiin, kuinka turkulaisella ABC-asemalla työntekijät olivat kieltäytyneet antamasta tankkausapua iäkkäälle asiakkaalle.
Kommentit (9)
Miksi eivät hae twitteristä? Tai vauvapalstalta?
Hmmm.. Tiedän yhden 90-v mummelin, joka on erittäin aktiivinen tietokoneen ja naamakirjan käyttäjä. :) Mutta poikkeuksia nämä tietty on.
No näinhän se on tämäkin tieto nyt levinnyt tänne vauvapalstalle ja varmasti joku jakanut myös twitter-tilillään.
Alkeellista some-markkinintia, mutta eihän sitä tietysti kaikki ymmärrä.
No, kyllä minun isovanhemmat käyttävät facebookkia...
Mikseivät nuo palvelutankkausta itsepalvelutankkauksen hinnalla yrittäneet vanhukset olisi facebookissa, kun kerran ilmapalloisikin oli? Ties vaikka olisivat sukua...
[/quote]
Koska jonkun isovanhemmat käyttää, niin sillä tilastotiedolla että alle 5 % yli 80-vuotiaista käyttää, ei ole enää merkitystä?
Siis mikseivät vanhuksetkin voisi olla Facebookissa? Mun vanhemmat ja ISOVANHEMMAT ovat Facebookissa, samoin heidän kaverinsa ja tuttavansa. Tosi kätevä tapa pitää yhteyttä pitkienkin matkojen takana asuville. Moni on jo niin huonossa kunnossa, ettei pääse liikkumaan, mutta Facebook toimii :)
Onkohan sitä vanhusta edes ollut olemassa? Nimimerkillä lähdekritiikki.
öh, ei luulla vaan siksi siellä luvataan palkita kyseisen vanhuksen LÖYTÄJÄ sen lisäksi, että halutaan hyvittää tilanne vanhukselle. Sosiaalisessa mediassa esiin tullut ongelma pitää myös selvittää sosiaalisessa mediassa, vaikkei vahingon kohde siellä olisikaan.
"Haluamme tavoittaa kirjoituksessa ilmi tulleen vanhemman herran ja hyvittää hänelle aiheutunut mielipaha tapahtuneesta. Pyytäisimmekin apua selvittämään kyseisen herran henkilöllisyyden, ja palkitsemme löytäjän, mikäli tavoittelemamme henkilö löydetään. Laitathan yksityisenä viestinä henkilön nimen ja yhteystiedot."