tilasto: av-mammat elävät miehensä siivellä
ilta-sanomat kertoo, että tilastojen mukaan kotiäidit ansaitsevat vähemmän kuin puolisonsa
Kommentit (9)
Me ollaan naimisissa. Meillä on yhteinen koti,lapset ja rahat. Ei meistä kumpikaan elä toisen siivellä. Me eletään yhdessä yhteisellä siivellä!
[quote author="Vierailija" time="13.10.2013 klo 12:02"]
Me ollaan naimisissa. Meillä on yhteinen koti,lapset ja rahat. Ei meistä kumpikaan elä toisen siivellä. Me eletään yhdessä yhteisellä siivellä!
[/quote]
Samoin. Ps, tienaan 1500€/kk enemmän kuin mieheni.
hahaaa, mikä epäuutinen: kotona oleva kotiäiti ansaitsee vähemmän kuin puolisonsa, onpa ihme juttu
Minäkin taidan olla av-mamma kun täällä surffailen, ihan niin kuin ap:n. Mutta minä en ole KOTIÄITI! Ja tienaan mieheni kanssa lähes yhtä paljon.
Olisin ollut tavattoman hämmästynyt, jos tilastot osoittaisivat, että kotiäidit tienaavat enemmän kuin työssä käyvät miehensä. Kunhan nuo sijoitusasunnot lisivät, niin varmaan ennen pitkää näin käykin, en epäile... :D
Taitaa olla laasastutkimus tai joka tapauksessa laasaslaisia innoittava. Eihän vaan ruveta taas "keskustelemaan" naisten tavasta hankkia taloudellista vartaa seksuaalisella vallankäytöllä.
Tuossahan puhutaan perheenäideistä, ei kotiäideistä. Työssäkäyvistä naisista joilla on lapsia ja mies. Eli ei kotona olevista äideistä, tai yh-äideistä. Opetelkaa mammat lukemaan.
Av-mamma ei ole sama kuin kotiäiti.
Se lienee ihan toivottavaa, että kotiäidin puoliso ansaitsee enemmän kuin kotiäiti.
Itse en ole mamma, mutta meillä on perheen rahat joista ylläpidetään koko perhe. Ei ole mahdollista jonkun elää jonkun toisen siivellä, kun kaikilla on oma hommansa.
Se, että ansaitsee vähemmän, ei tarkoita sitä, että elää toisen siivellä.