Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Riian matkaa pukkaa

Vierailija
17.06.2013 |

Kaikki vinkit toiminnasta ja ruokapaikoista olisivat tervetulleita. Miten pääsee helpoimmin lentokentältä keskustaan, senkin haluaisin tietää. Netissä paljon keskusteluja Riiasta mutta luotan av-palstan mammojen matkakokemuksiin tässä asiassa :)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taksilla! Sovi matkan hinta aina etukäteen, muistaakseni n.10€ on se summa.

Vierailija
2/4 |
17.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lentokenttä on aika lähellä keskustaa, eli kannattaa ottaa taksi. Maksoi viime kesänä muistaakseni noin 10 latia.

Meillä oli hotelli vanhan kaupungin laidalla, eli se kaksi päivää jotka oltiin tuli lähinnä pyörittyä vanhassa kaupungissa. Siellä on runsaasti ruoka- ja juomapaikkoja, nimiä en todellakaan muista. Jos juotte olutta, tilatkaa aina jotain paikallista, ovat todella hyviä. Ja muistakaa maistaa Riian mustaa balsamia.

Kannatta vierailla vanhan kaupungin torilla sijaitsevassa miehitysmuseossa. Saa hyvän kuvan baltianmaiden historiasta. Siellä käynnin jälkeen osaa todellakin arvostaa sitä että Suomi ei jäänyt sotien jälkeen kenenkään miehittämäksi. Museon tunnistaa siitä että on todella ruma neuvostoaikainen betonibunkkeri.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos. Eli taksia suositellaan kentältä. Tuleeko sieltä ns. air shuttle -busseja? tuota miehitysmuseota ajatttelimme, samoin eläntarhaa. Vaikka en eläinten häkissä pitämisestä pidäkään.. :(

Vierailija
4/4 |
17.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos on aikaa ja hyvä sää, suosittelen päiväretkeä Jurmalaan. Junia kulkee vähän väliä, junamatka muistaakseni n. puoli tuntia, maksoi pari-kolme euroa.

Jurmalassa viehättäviä puutaloja ja upea hiekkaranta.

 

Asema, millä pois, on nimeltään MAJORI.