Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ohhoh, junalipun hinta oli noussut 10 euroa!

Vierailija
18.07.2013 |

Siitä kun viimeksi kuljin ko. välin toukokuussa. Kun en pysty tälle välille ennakkolippua ostamaan, koska en tiedä vielä mihin junaan ehdin. Kuljen ko. väliä silloin tällöin, mutta en niin paljon, että kannattaisi sarjalippua ostaa. Se on riski, että jää osa käyttämättä määräajassa. Ei ole tainnut näin paljon kertahinta nousta koskaan. Taidan ostaa auton. 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan normi keskipalkkainen olen ja käyn silloin tällöin katsomassa isääni lapsuudenkodissani, matkaa 350 km. Ko. junalla on vielä kaksi vaihtoa ja se kiertää mukavan mutkan; nykyään on myös niin, että mitä pitemmän mutkan juna tekee, sitä kalliimpi. Ei minun kannata enää junalla matkustaa. Teen aika paljon ylitöitä ja pidän silloin tällöin vapaata, ihan työnantajan kanssa sovittu, koska ei ole asiakaspalvelua, tämä on helppo järjestää. Aina vaan ei tiedä etukäteen, mihin junaan töistä ehtii. Kyllä todellakin hommaan auton, laskin jo, että kohtuuhintainen auto korjauksineenkin tulee halvemmaksi. 

Vierailija
2/5 |
18.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan järjettömiä nää hinnat, ennakkoliput on ihan kiva idea, mutta mutta... Sama juttu bussilippujen hinnoissa!!! Oli sitten seutu tai kauko.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Köyhät ulisee jne

Vierailija
4/5 |
18.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lippujen hinnat uudistuivat kesäkuussa. Hiljaiset vuorot ovat halvempia kuin vilkkaat. Käytännössä tämä toteutettiin siten että hiljaisten vuorojen hinta pysyi suunnilleen ennallaan eli jos matkustat vaikkapa klo 5 lauantaiaamuna pääset entiseen hintaan. Tavanomaisten päivävuorojen hinta nousi reilusti. Samalla peruslipun peruutusoikeus rajattiin päättymään junan lähtöaikaan kun ennen sen sai perua 24 h lähtöajan jälkeen.

Vierailija
5/5 |
18.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pitää junalla vähänkään useammin matkustaa niin auto. Nykyisin vaikka olen opiskelija niin pääsen omalla autolla samaan hintaan, jos mietitään vain bensat, tietysti tulee vakuutukset ja muut kustannukset mutta aikataulukin on sitten oman mielen mukaan, ennemmin maksan autosta verot ja vakuutukset ja saan samalla rahalla matkustaa omia aikojani. Kallista on junalla matkustus.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi viisi