kestovaippojen pesusta
jos pesen tänään vaipat ja illalla jää ämpäriin pari likaista, koska vauva tietenkin käytti pesunkin ajan vaippaa. niin pesenkö seuraavan koneellisen sunnuntaina vai maanantaina. max 3päivän pesuväli tarkoittaa mitä?
meillä tuntuu ettö kone pyörittää vaipooja kokoajan ja muuta pyykkiä ei aina olisi.
Kommentit (9)
Kyllä minä säilytin kolmekin päivää pesemättömänä silloin kun muksut vaippoja vielä tarvitsi. Hyvin kerkiät pesemään maanantainakin. Jos on oikein vahvaa pissaa ollut niin voihan ne huuhdella ennen ämpäriin laittoa.
Peset sitten kun sulla on taas koneellinen tai vaipat loppumassa.
Säilytä kuivana, äläkä missään ämpärissä, niin ei ole hajuhaittoja. Meillä pestään sitten kun kone tulee täyteen, käytännössä kahden kolmen päivän välein.
Meillä vaipat oli kannellisessa saavissa, kun parhaimmillaan oli kaksi vaipatettavaa kerralla. Kyllähän se tuoksahti, kun kannen avas, mutta silloin pesin vaipat usein ettei lopu kesken. Isomman lapsen pissa on kyllä aika voimakasta. Äkkiä ne vaippavuodet meni eikä enää tarvi haistella.:)
2
siis huuhdeltuna roikkuu ämpärin reunalla. kokeilin tyyyliinapussisysteemiä mutta ei toiminut meillä.
tosiaan meillä ei vaan pyykkiä kerry niin että kone pyörisi edes joka toinen päivä ja joskus kun on kiire niin illalla enää ei ehdi/voi pistää konetta päälle.ja osa vaatteissa on 40astetta. yritän pistää pyyhkeitä ja muuta mukaan, mutta väkisin on vaikeaa pyörittää konetta.
ap
Jos on vaan pissavaippa eikä hajuhaittoja pestyissä vaipoissa ole ollut, niin kyllä niitä vaippoja voi välillä pestä 40 asteessakin muun pyykin seassa.
Jos pesuväli on pitkähkö, kanattaa pestä vaipat tarpeeksi "väljässä" vedessä, että huuhtoutuvat kunnolla. Pikkuvauvalla ei yleensä vaippoihin vielä hajua jää, mutta isomman lapsen vaippoja voi olla vaikea saada hajuttomiksi kovin täysissä koneellisissä ja vähällä vesimäärällä. Nykykoneet käyttävät pesuohjelmissa aika niukasti vettä, joten kannattaa käyttää lisähuuhteluita ja runsaammaalla vedellä peseviä ohjelmia ym. tarpeen mukaan.
Meillä pestään kestovaippoja milloin missäkin lämpötilassa. Käytössä fuzzy bunz ja bumgenius vaippoja, jotka nyt toisella lapsella jo. Ei ole mennyt pilalle, vaikka välillä 40 ja välillä 60 astetta, vaikka tosiaan pesty on aika monesti joka vaippa. Piintynyttä pissan hajua tuli jossain välissä noihin täytteisiin (varmaan kun pesuväli oli aika pitkäkin, kun reissun ajaksi jäi vaippa säilöön), mutta täytteiden pesu 90 asteessa korjasi tilanteen. Eli tällaiseltakin "huollolla" onnistuu kestovaippailu. Olen tämän toisen lapsen jälkeen vielä myynytkin pienemmät fuzzit eteenpäin, kun olivat ihan hyvässä kunnossa... Ei siis liikaa stressiä.
ajattelin ettei tule puhdasta. kun vasta 60 astetta tappaa bakteerit, ettei tee mieli pestä muun pyykin joukossakaan. sukat ja omat kalsarit menee kyllä.