Milloin ja miksi olet kiukkuinen?
Eikö kannattaisi välttää kiukkuiseksi tekeviä asioita?
Kommentit (9)
Lähes koko ajan, kauhea stressi painaa jatkuvasti niskassa. Kannattaisi varmaan välttää, mutta joutuisi ottamaan loparit töistä ja heivaamaan lapset pihalle.
Jos joku ärsyttää mua suht järjestelmällisesti viikkojen ajan. Mulla on todella pitkä pinna, mutta sitten kun napsahtaa niin napsahtaa ihan kunnolla. Silloinkaan en kyllä päästä sitä ulos aivan täysin. Kihisen itsekseni ja puhun asiasta kun olen rauhoittunut. Mulla ei ole sellaista "arjen kiukkuisuutta" lainkaan. Johtuu varmaan kasvatuksesta. Kotona ei saanut näyttää tunteita. Stressikin ilmenee vain omiin maailmoihin vajoamisena.
Olen kiukkuinen ja tiuskiva kun verensokeri laskee, päätä särkee kovaa tai olen liian väsynyt. Totta, näille on yksinkertaiset ehkäisykeinot.
Olen kiukkuinen kun olen väsynyt. Raskaana ja pienen lapsen äitinä ei aina saa nukuttua niin paljon kun unta tarvitsisi.
Heti herättyäni. Minulle ei saa puhua tai nappaan nenuun :) ennenkuin olen herännyt.
Ai nykyisin av:lta saa oikeutuksen töiden välttelyyn. Olen luullut, että minut leimattaisiin loiseksi ja laiskuriksi. Hyvä tietää, ettei niin olekaan vaan saan rauhassa sanoutua irti ja muut maksavat elämiseni. Kiitos ap!
Pms ja väsymys varmaan ne pahimmat.
Tämä helle saa kiukkuiseksi... Kuvottaa, en pysty syömään ja ruuan tekeminen tekee tiukkaa. En helposti kiukustu tai valita, mutta nyt on mennyt kamelin selkä poikki.
Eilen koneemme nettiyhteys kaatui ties kuinka monta kertaa kun olin maksamassa laskuja. Laskut oli saatava lähtemään tämän kuun puolella ja jouduin joka pirun kerta kirjautumaan tilille uudestaan. Myös pankin sivut sekoilivat, asiointiroolin vaihto ei onnistunut ilman ulos ja takaisin sisään kirjautumista, kiitos Danske Bank. Olin hieman kireänä kun hommaan meni ajattelemani vartin sijaan toista tuntia.