Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Usein muuttavat (omistusasunto) ettekö häviä asuntokaupoissa?

Vierailija
05.04.2013 |

Täytyyhän joka kerta maksaa välittäjälle isot summat ellei sitten itse myy. Ja vastaavasti taas uudesta asunnosta varainsiirtoverot. Ja vielä pankin kulut usein nousee, kun joutuu ottamaan uuden lainan.

Meidän tekisi mieli muuttaa, mutta hävittäisiin tosi paljon, kun ollaan vasta 1,5v asuttu tässä.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä ole hävitty kuin korkeintaan lainan korot. Sekin oli vuonna 93 kun laman aikaan erosin ekasta miehestäni ja saimme asunnostamme täsmälleen saman summan kuin vuonna 86 kun asunto ostettiin. Tosin lainan korko oli 13.5%. Itse myin.

 

Esim vuonna 98 rakensimme talon pk seudun kehykseen ja se maksoi kaikkineen 200k€, vuonna 04 talo myyttiin 384€ josta välittäjä vei 14k€. Vaikka vähentäisi maksetut korot jäimme silti kivasti voitolle.

 

Nykyinen talomme on sen verran iso ja kallis että siinä olen tyytyväinen jos 5 vuoden sisällä saan rakennuskulut + korot takaisin. Eniten harmittaa välittäjänpalkkio mikä tulisi olemaan yli 30k€!!!! Miksi ihmiset on niin tolloja ja haluaa sen välittäjän?? Sillä kun ei ole mitään merkitystä myynnin kannalta.

Vierailija
2/9 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietysti asuntokaupoissa voi hävitä, mutta sen voi estää ostamalla asunnon järkevään hintaan halutulta alueelta ja tekemällä kaupat ilman välittäjää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

PK-seudulla on tuo asuntojen hinnankehitys nykyään sitä luokkaa, että ei tuossa paljon häviölle jää...Mutta kyllä se kaksi vuotta kannattaa asua niin ei mene sitä mikä vero lienee...

Vierailija
4/9 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ostettiin ensimmäinen omistusasunto vuonna 2009, maksettiin 94000 (Kaksio). Tehtiin keittiöremppa+vähän pintoja, myytiin 2011 pois hintaan 133000. Ostettiin nykyinen asunto hintaan 203000, hetki sitten kävi välittäjä, arvio oli 229000. Asutaan pääkaupunkiseudulla.

Vierailija
5/9 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asuntojen hintojen kehitys on ollut kyllä viimeiset kohta 20 vuotta sellaista PK-seudulla, että eipä ole juuri tappiota tullut. Korkotaso on ollut vuosia niin alhainen, että korkokulu ei syö voittoa.

Toki jonkin verran pitää olla onnea/pelisilmää matkassa, mutta jos ostaa vakaista taloyhtiöistä ja hyvällä sijainnilla, niin se auttaa jo aika pitkälle.

 

Eka asunto meillä maksoi 120 euroa, myytiin 180000 eurolla, oltiin remontoitu sitä ehkä kymppitonnilla (mitään isoa ei tehty), korkoja maksettiin asumisaikana joku tonni ja sitten varainsiirtovero, jos ottaa vastikkeetkin vielä kuluina pois, niin silti puhdasta voittoa jäi varmaan 30000 euroa. En nyt muista lukuja enää tarkasti.

Seuraava maksoi saman 120000 euroa, sitä rempattiin aika lailla, olisiko siihen mennyt 30000 euroa. Myytiin 180000 eurolla. Siitä ei nyt voittoa ehkä enää tullut kuin 15000, jos ottaa asumiskulut pois. Mutta näissä asunnoissa kymmenen vuoden asumisen jälkeen on jäänyt jo 45000 euroa käteen muuttamisen vaivalla.

Kolmas asunto on pitkäikäinen meille toivottavasti ja myös asumiskuluiltaan kallis, joten samanlaisia  voittoja ei ole odotettavissa. 

 

Vierailija
6/9 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

no ei siitä mitään veroa mene jos muu alle 2v ostosta vakiona, mutta tuolloin jos saa myynnistä voittoa niin siitä joutuu maksamaan sen 30% veroa. Mutta häviaakö vai voitaako niin riippuu tietysti asunnon arvon muutoksesta. Jos saa saman kuin itse maksoi ja käyttää välittäjää ja maksaa verot niin kyllä häviää. Jos taas myyntivoitto ylittää nuo tai saa myytyä esim ilman välittäjää (ja voittaa veron verran) niin sitten ok. Riippuu tilanteesta. Jos on hyvä vainu niin saa lisättyä varallisuuttaan aika helpostikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää uskaltaa ottaa tarpeeksi isoja riskejä.

Me ostettiin 2009 kämppä hintaan 280000. Rempattiin ja myytiin v. 2011 lopulla hintaan 415000. Ostettiin isompi kämppä hintaan 500000. Rempattiin ja välittäjä kävi arvioimassa myyntiarvioksi 700000.

Aina näissä siis jotain voittaa jos vaan tekee järkeviä päätöksiä.

Vierailija
8/9 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostettiin 2011 ja myytiin nyt pois. Saatiin yli 20k voittoa, josa toki vero ja välityspalkkio mutta tärkeintä oli ettei mennyt tappiolla. Eikä asuta pk-seudulla. Asunnon ostossa pätee sama kuin muutenkin, halvalla ei saa hyvää eli jos meinaa asua lyhyitä aikoja, kannattaa panostaa sijaintiin ja siihen ettei isoja remontteja ole näkyvissä. Näin asunnon arvo säilyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostettiin 2003 kaksio 108000e, 2006 myytiin välittäjän avulla 124000 eurolla ja ostettiin kolmio joka maksoi 153000, se myytiin ilman välittäjää 2008 ja saatiin siitä 174000 ja ostettiin remontoittikuntoinen neliö, jonka hinta 175000. Ainoa mikä harmittaa ettei sitä omaa ensimmäistä yksiötä tullut hankittua jo paljon aiemmin, vaan maksoin monta vuotta vuokraa, olisi saanut hyvää pesämunaa yhteiseen asuntoon kuten mieheni.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kuusi