Eerikan tappaneen naisen psykiatriset diagnoosit? Mitä epäilette?
Vaikka Eerikan tappanut hirviönainen on todettu syyntakeisiksi, niin sehän ei tarkoita, ettei hänellä psykiatrisia diagnooseja olisi. Persoonallisuushäiriö ei ole lain silmissä mielisairaus. Mitä psykiatrisia diagnooseja kuvittelette hänellä olevan? Tervepäinen ihminen ei kuitenkaan aivan noin toimi.
Kommentit (8)
[quote author="Vierailija" time="05.03.2013 klo 21:36"]
Antisosiaalinen tai narsistinen persoonallisuushäiriö psykopatian piirteillä, veikkaan ma.
[/quote]
Samoilla linjoilla.
Voiskohan tämmöisen ylenpalttisen mässäilyn kuitenkin jättää vähän vähemmälle?
Kyllähän tuollaisesta käyttäytymisestä tulee mieleen epäsosiaalinen persoonallisuus ja siihen liittyvä empatiakyvyn puute. Todennäköisesti myös alkoholin väärinkäyttö mukana kuvioissa. Miehestä vähän vaikeampi sanoa, mutta jos hän on todella uskonut kaikki naisen hölmöt tarinat, niin se kertoo jo omaa karua totuutta hänen tasostaan.
Ei voi olla käymättä myös mielessä, vallankäyttö kauheimmalla mahdollisella tavalla, tytön äitiä kohtaan.Ainakin pahin omakohtainen painajainen olisi omaan lapseen kajoaminen.
Itse diagnoosiin,en halua ottaa kantaa.
[quote author="Vierailija" time="05.03.2013 klo 21:37"]
Voiskohan tämmöisen ylenpalttisen mässäilyn kuitenkin jättää vähän vähemmälle?
[/quote]
Minusta juuri tämä ei ole mitään ylenpalttista mässäilyä. Eerikan tapaus on kauheudellaan järkyttänyt monia, ainakin itse haluaisin kuulla jonkun asiantuntijan pohdintoja siitä, mikä saa ihmisen käyttäytymään tuolla tavalla.
Eikö sen eukon omatkin kakrut ollu huostaanotettu, sehän ekrtookin jo, mitäse ajattelee lapsista.
Miten se ukko kehtaakin selittää, että hän oli vietävissä, ihan yhtä sairas sadisti oli, kun hyväksyi kaiken, vielä kuvattiin videolle se saasta.
Mua niin itketti se,että se tyttöparka ei oo nähny lyhyen elämänsä aikana yhtään onnellista päivää, kuinka se on joutunut käymään tarpeilla roskalaatikoiden takana.
Ei yhdenkään lapsen tule kokea tuollaista, noilla lapsilla olisi ottajia, joita pidetään noin julmasti mukamas omassa kodissa.
Hävetkää sosiaalihuolto. Se oma äitikin olisi varmaan ollut parempi kasvattaja vaikka oli alkoholisti.
Antisosiaalinen tai narsistinen persoonallisuushäiriö psykopatian piirteillä, veikkaan ma.