Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rakkauspakkaus

erika
11.11.2009 |

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
11.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äitiyspakkauskysymykseen kommentoimatta pakko oli tulla kertomaan, että innoissani lähes päivittäin käyn katsomassa onko uusia kuulumisia! Niin mahtava blogi sinulla, että innoissani tätä luen vaikken ole enää raskaanakaan! Kiitos :)

Vierailija
2/23 |
11.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itse vasta aloittanut tämän raskautetun taipaleen, löysin blokisi facen kautta ja luin sen samalta istumalta. Mieheni ihmettelee mitä taukoamatta nauran.. Hän ei vielä taida olla ihan sisäistänyt asiaa.. mutta pian ohjaan kyllä hänetkin blokisi pariin.

Ensimmäinen äitiysneuvola vasta ensi viikolla, vielä paljon jännittämistä ja huolenaiheita edessä ennenkuin uskallan rentoutua ensimmäisestä raskaudestani.



P.s. Se aineenvahdunta juttu pitää niin valitettavasti paikkansa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
11.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämän vuoden pakkaus oli hurjan kiva. Siinä tuntui aluksi olevan todella paljon kaikkea hyödyllistä, mutta loppujen lopuksi todella vähälle käytölle jäi pienimmät vaatteet, osaa ei ehditty käyttää ollenkaan (hups). Hammasharja ja kynsisakset olivat ihan ykkösjuttu ja se makuupussukka on meillä ahkerassa käytössä. Jos seuraava tapaus ilmoittaa tulostaan, ei varmaan oteta pakkausta.

Vierailija
4/23 |
11.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

:) Facen kauttahan tänne alunperin löysin, ja aina sillointällöin käyn vilkuilemassa :)



Tykkäsin äitiyspakkauksesta, en ollut käynyt katselemassa yhtään etukäteen, joten en tiennyt mitä tuleman pitää :) Ihanan runsas se oli odotuksiin nähden, enkä lähde moittimaan värejäkään, kun niitten on sovittava molemmille.

Talvihaalari on varmaan tälletalvelle liian iso, mutta eipä tuo haittaa :D

Vierailija
5/23 |
12.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tippa silmässä tuli omaa pakkausta availtua viime keväänä... Meille tuli vielä se "viime vuoden malli" ja siitä tykkäsin kovasti! Piti kaikki kaverit raahata tänne sitä ihmettä katsomaan, kun oma mies oli ulkomaan komennuksella sillä aikaa, eikä päässyt heti pakkausta tonkimaan.

Fb:n kautta minäkin löysin tämän blogin ja nyt taidan olla koukussa! Muistuu niin omat raskausajat mieleen kaikkine peppukolotuksineen... Kiitos!

Vierailija
6/23 |
12.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tunnustaudun vakkarilukijaksi. :) Olen ison katraan äiti, jolla ei ole aikomustakaan raskautua lähiaikoina. Silti tekstisi koukutti ensilukemalta!! :)



Onnellista odotusta! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
12.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakko tunnustaa että olen sen verran koukussa tähän blogiin että käyn (etenkin pitkillä) bussimatkoilla luurin kautta katsomassa, joskos löytyisi uutta tekstiä.

Tuo nimi vauvatehdas kiinnitti huomioni aikoja sitten ja päätin vilasta millaista tekstiä täältä löytyy. Siltä istumalta jäin koukkuun.

Minulla ei ole lapsia, mutta toivottavasti jossain vaiheessa sellainen meidänkin perheeseen putkahtaa.

Vierailija
8/23 |
12.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naaman kautta minä tänne eksyin :) Isopesue minulla on mutta nuorimmaiselle 3 kk sain saman laatikon kuin sinä nyt ja tykkäsin kovasti. Kaikille lapseni en pakkausta ole ottannut mutta niin totta kun on että arvo ei vastaa sitä raha määrää jonka saa jos ei pakkausta ota.

Joka ikinen kerta sen haikarakannen avaaminen on yhtä jännittävää ja ihanaa tälläinen "tehtailija" tuntee sydämessään edelleen tunteen lämpimän.



Blokiasi käyn lukemassa melkeen joka päivä niin ihanaa tekstiä ja noi tunteen muistan edelleen itsekkin vaikka ensimmäisestä kerrasta on jo 18 vuotta. Aika menee kuin siivillä sen tulette kyllä huomaamaan.



Onnellista odotusta teille kummallekkin ja nauttikaa täsätä jaksosta elämässänne <3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
12.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!

Mä nyt vastaan ensimmäisen lapsen pakkauksen pohjalta, pakkaus oli aivan ihana! Ja kyllä tälle kakkosellekin on tulossa, kuumeisesti odottelen milloin sen saa hakea! Vaatettahan me ei oikeastaan tarvita, kun ollaan saatu niin paljon lahjaksi ja meillä kestoillaan. Samalla menee vaatteetkin pyykkin, ja kun kone käy joka toinen päivä, ei siinä oikeastaan montaa vaatetta tarvita. Paitsi siinä vaiheessa, kun lapsi opettelee syömään, mutta eipä noi ole vielä loppunu kesken!

Pakkaus on vähän niinkuin uniformu, tietää mihin vuosiluokkaan kuuluu. JOtenkin mukavaa, että tässä maassa on edes jotain kollektiivista, kun jokainen on niin individualistia niin individualistia.. Väreistä sen verran, ettei se lapsi erota niitä, saati sitten ymmärrä, mitä ne merkitsee. No, mä olenkin 70-luvun lapsia, jolloin kaikki lapset kulki kirkkaissa väreissä: punaista, ruskeeta, keltaista...

Vierailija
10/23 |
12.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seitsemän vuotta sitten availin ensimmäistä pakkaustani ja voi sitä ihanuutta! Vajaat kolme vuotta myöhemmin oli toisen pakkauksen vuoro ja jälleen oli samat ihanuuden tunteet kun pakettia availin.

Voin kertoa että kyllä sen ensimmäisen toppahaalarin näkeminen irroitti saman reaktion kuin sinulla Kulta :) Apua, tuonko kokoisen joudun pusertamaan ulos??? No way! Saako tämän perua? Ja nyt se pieni pirulainen eikun rakas lapsi on jo eskarissa....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
12.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi!



Ilmoittaudun myös Facen ilmoituksen perässä tänne löytäneeksi. Eilisen päivän suunnitelmat meni ihan plörinäksi kun en malttanut olla lukematta koko blogia läpi. Päivä hurahti kuin siivillä. Todella mahtavaa luettavaa, mieskin nauroi ihan kippurassa kun luin vaunujen esittelyn hänelle.



Itsellämme Kamu on on huomenna 7kk mutta kaipauksella muistelen noita aikoja. Vielä ne on tuoreessa muistissa, jos sitä sitten parin vuoden päästä taas. =)



Itselläni oli tunnelma kuin lapsella jouluaattona kun avasin oman äitiyspakkauksemme (08) keväällä. Ooh, voi kuinka ihana, voi ku on söpö, iik kuin pieni, kaikki tuli suustansa päästettyä ja monia muitakin. Se laatikko oli sänkynä ja turvapaikkana poitsulla niin kauan kuin sinne mahtui, varmaan n. 3kk kun on iso poika. Haalari oli meilläkin todella ihana, ainoa vain kun oli 68cm niin ei mahtunut enää päälle... Lähes kaikki tavarat ja vaatteet ovat olleet meillä käytössä, yhden bodyn ja potkuhousut annoin ystävällemme kun en niistä pitänyt. Muuten oli pakkauksen anti todellakin enemmän kuin 140€:n arvoinen.



Kiitokset vielä mahtavasta blogista, tulen varmasti seurailemaan jatkossakin.

Vierailija
12/23 |
12.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

MMä en saa varmaan ikinä sitä mun pakkausta kun KELA istuu sen hakemuksen päällä jo toista kuukautta :( Mutta jos joskus sen saan niin voin tulla asiaa kommentoimaan uudelleen ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
12.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Facen mainoksen perässä minäkin tänne eksyin ja samalta istumalta luin koko blogisi. Oli niin hauskaa tekstiä, että päätin itsekin alkaa pitää blogia, meidän perheessä kun on tuo ensiraskaus vasta suunnitteilla. (Blogissani on vasta yksi kirjoitus, joten linkin postaaminen olisi melkolailla turhaa vielä nyt.)



Äitiyspakkauksista sen verran, että olen äidiltäni saanut lahjaksi omasta äitiyspakkauksestani peräisin olevan helistimen. Se odottaa kaapin perukoilla käyttäjää.

Vierailija
14/23 |
12.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Loistava tämä blogi, kaveri tästä vihjasi ja piti tulla itsekin katsomaan. Itsellä on raskaudesta vierähtänyt jo tovi, mutta haaveissa siintää josko vielä yhden kerran.. : )

Ihanaa odotusta sinulle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
13.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä myös tuolta naamirjan kautta tänne eksyin, ja ei voi muuta ku kiittää ja kumartaa mahtavasta blogista. Oma toukka on jo 9kk asustellu mahan ulkopuolella, mutta ihanasti tulee raskausaika mieleen tätä lukiessa. Harmi kun en itse silloin hoksannut että vaikka etes päiväkirjaa pitäs :/



Voi sitä ihastuksen määrää kun mekin haettiin tuo äitiyspakkaus(2008). Muuten kyllä niin hyödyllisiä ja nättejä vaatteita, mutta haalari on kokoa 68, eikä tuolle meidän pojalle enään mene :/

Vierailija
16/23 |
13.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisättäköön vielä että siis naamakirjan, ei naamirjan :D

Vierailija
17/23 |
13.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

En edes muista enää miten lopulta eksyin tänne, monen mutkan kautta :) Siitä asti säännöllisesti tulee kurkittua uusia tekstejä. Omaa nyyttiä odotetaan syntyväksi tammikuussa ja noista teksteistäsi tunnistan kyllä itseni ja oman odotukseni niiin usein :)



Äitiyspakkaukseen olin hyvin tyytyväinen. Ehkä kaikki vaatteet eivät olleet juuri sellaisia, mitä olisin itse kaupasta ostanut mutta mielestäni on vain superhienoa että pieni nyyttimme saa noin valtavan määrän tavaraa ihan ilmaiseksi. Varmasti tulee kaikki käyttöön..

Vierailija
18/23 |
13.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naamakirjan kautta minäkin tänne eksyin. Yhden lapsen äiti olen, mutta lisää on suunnitteilla. Muistan vielä kun omaa (pojan) äitiyspakkausta tutkittiin tammikuussa 09. Kaikki on meillä ollut käytössä osa tosin vielä isoja. Poika on nyt melkein 7kk ja pakkauksen talvihaalari mahtuu hyvin ja vähän on vielä kasvunvaraakin.. on kyllä jo ostettu se 74cm haalarikin odottamaan kun tammikuussa varmaan viimeistään jää pieneksi tuo äippäpakkauksen haalari, ja heh löytyy haalareita sit vielä 80, 90 ja jopa 100 senttisenä on saatu noita käytettyjä :) ei heti lopu kesken. Ja meillä itseasiassa 3 äitiyspakkauksen haalaria eri vuosilta (nekin saatu lahjoituksena kavereilta) niin voi vielä vaihdella kun väriin kyllästyy.

Vierailija
19/23 |
13.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löysin blogisi facen kautta, melkein päivittäin käyn lukemassa. Itsellä raskaus vasta alussa.

Vierailija
20/23 |
08.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me haettiin pakkaus eilen kotiin. Vaatteista en niinkään innostunut. Haalari oli ihan kiva, kun poika olisi vissiin tulossa. En hirveästi pitänyt valkoisesta yleisvärityksestä. Mietin vaan, että kun kerran pulauttaa porkkanat rinnuksille niin en usko, että se on enää valkoinen. Mietin siis, josko värjäisin ne bodyt. Gollegeasukaan ei säväyttänyt ja mieskin kommentoi, että näyttää ihan vangin paidalta. Makuupussi oli jokseenkin tyttömäinen, mutta sopii meidän ostamien vaunujen väriin loistavasti. Ja pääsee varmasti käyttöön. Peitteestä olin ihan innoissani, kun en sellaisesta tiennyt (siis että semmoinen pakkauksessa on). Kestovaipoista olin innoissani myös ja esitteet olivat hyviä. Itse laatikko oli todella hellyyttävä. Haikarat toi melkein kyyneleet silmiin. Lorukirjaan ihastuin ja rakastuin ensisilmäyksellä =) Harjaakin tuli ihasteltua, koska itselläni on ollut samanmoinen...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän neljä