En kestä enää lastani!
Ekaluokkalainen esikoiseni on erityislapsi, on motorisia ja aistisäätelyyn liittyviä vaikeuksia, on erityisluokalla ja käy toimintaterapiassa. Oli pienempänä ihan rauhallinen, kaikki oli hyvin, jopa niin hyvin, että hölmöyksissä teimme toisen lapsen.
Nyt toinen lapsi on uhmaiässä, muuten ihan normaali (vielä), mutta esikoisen käytös on muuttunut ihan kamalaksi. Ei tottelee, puhuu erittäin rumasti, huutaa pienemmästäkin vastoinkäymisestä, kiusaa nuorempaa sisarustaan ja luokkakavereitaan. Perhe-elämä on aivan kamalaa, arki-illat menee konfliktien ratkomisessa ja taistelussa siitä nukutaanko nyt vai ei. Viikonloput ja lomat ovat kaikkea muuta kuin rentouttavaa lepoa. Töissäkin pitäisi jaksaa, työni on vaativaa, mutta pidän siitä, se on henkireikäni (tosin teen lyhyempää työpäivää juuri tämän erityislapsen takia). Välillä oikein vihaan lastani ja haluaisin lähettää sen johonkin laitokseen tms, koska en varmaan enää kauaa selviä sen kanssa. Pinna on jo palanut monta kertaa, ja syyllisyys omasta käytöksestä on valtava,
Olemme menossa psykiatriseen arviointiin, mutta sinne on pitkät jonot eikä se auta akuutteihin arjen ongelmiin.
Onko täällä muita erityislasten vanhempia? Miten selviätte täysijärkisinä? Ja miten säilytätte mielenmalttinne? Auttakaa!
Kommentit (4)
Hei en ole erityislapsen vanhempi, mutta olen töissä palvelutalossa, jossa erityislapsia käy intervallijaksoilla tilapäishoidossa.
Siis juuri näitä jotka ovat erityisopetuksessa ja ovat saaneet jonkin diagnoosinkin mahdollisesti.
Ovat yleensä kerran kuussa viikonlopun sekä koulun loma-aikoina.
Susoittelen ottamaan selvää, te olisitte varmasti oikeutettuja käyttämään näitä tilapäishoitoja lapsellenne.
Kertokaa mikä se perheneuvola on? Siis voiko sinne soittaa ja heti päästä puhumaan jonkun psykologin kanssa? Vai saako ajan johonkin 3kk päähän? Lapsemme on jonossa lastenpsykiatriseen arviointiin, ja Lastenlinnan seurannassa (käydään päiväkeskuksessa kerran vuodessa), toisiko perheneuvola jotain lisäarvoa tähän?
Ap
Perheneuvolaan on 6-8kk jonot alueesta riippuen.
Siellä jutellaan ensin perheneuvolatyöntekijöiden kanssa ja heiltä saa "lähetteen" perheneuvolan psykologille.
Perheneuvolaan!