Eiks se oo vähän noloo, kun äidit laittaa isoja poikia virpomaan?
Minusta sopiva ikäraja voisi olla 11-12v, sehän on pikkulasten leikki. Heh, hyvä ettei parransänkeä jo joillakin kasva, yrittävät murrosikäisellä äänellä solkata jotain..
=)
Kommentit (11)
Ihan ohiksena. Mikä tekee samanikäisistä pojista -ei-virpomis-kelpoisia- kuin samanikäisistä tytöistä?? Siis tytöthän kehittyvät aikaisemmin, joten ne pojat joilla mukamas kasvaa jo sitä parrantynkää, niin niillä tytöillä on ollut jo kauan kuukautiset ja tissit ja karvoitus. Mikä tekee samanikäisistä pojista eri asemassa olevia kuin tytöissä??
En vain ymmärrä tätä Suomalaista kulttuuria, jossa tytöille sallitaan paljon enemmän kuin pojille...
Virpominen ei kuulu pojille ollenkaan
Meillä pojat pukeutuu ihan itse, velhoiksi tai noidiksi. Ja tekevät oksansa itse. Apua saavat, kuten tytötkin, valmiiksi ei kaikkea tehdä. Ja saavat mennä, ei se virpominen ole yksin tytöille varattu. Veikkaan että suurin osa äideistä toimii samoin.
Oho, en ole ikinä älynnyt etteivät pojat virpoisi, itsellä kun on vain tyttöjä. Kieltämättä useimmat virpojat joita meilläkin käy ovat tyttöjä. Mut tänäänkin on käynyt kolme poikaa. Yksi niistä oli iso ja ihanasti auttoi pientä!
On jollakin taas ongelmat. Ilmeisesti tyttöjen yh äiti.
Äiditkö ne laittaa ne isot pojat virpomaan? Väähän kyllä epäilen et ne on ite ne pojat jotka pättää lähteä virpomaan.
Jos pojat ei saa virpoa ja itselläni jo kaksi isoa poikaa jotka ei virvo, niin en sitten avaa ovea tytöille jotka virpovat. Niin metsä vastaa, kun sinne huudetaan. Meille ei siis enää tyttöjä virpomaan. Inhoan syrjintää.
Kyllä olen ylpeä "isosta" 7 vuotiaasta pojastani, joka lähti poikaporukassa virpomaan. Kovasti odotti tätä päivää jännityksellä, kun saa pukeutua rooliasuun (noita) ja käydä ovilla virpomassa, ja sitten vieläpä saa karkkia. Pääsiäinenhän on Suomen Halloween juhla!
Parempi näinpäin kuin että poika pelaisi vain kaikkipäivät, eikä mikään lastenjuttu enää kiinnostaisi. Tai pyörisi 10 vuotiaana kartsalla räkimässä ja kovaa esittämässä.
Ei 7v. ole iso poika vaan pieni poika. Iso poika on vasta alkaen 10v.
Virpominen kuuluu lapsille, sukupuolella ei ole mitään väliä. Musta on ainoastaan neuvokasta, jos vanhemmat on keksineet pojille sopivat tamineet. Koska onhan se perinteinen huivi + hame aika tyttömäinen yhdistelmä. Velhon pystyhattua ja viittaa kehiin tai jotain muuta sopivaa!
Itse kävin 11-vuotiaana viimeistä kertaa virpomassa ja vaati se vaati jo vähän uskallusta. Seuraavana vuonna ei tehnyt edes mieli kierrellä, siinä oli minun rajani. Mutta mikä minä olisin sanomaan, että milloin joku muu ei saa enää virpoa. Antaa lasten olla lapsia niin pitkään kuin heistä siltä tuntuu.
Noloo on jo se kun äidit laittaa pikkupojat virpomaan kananpoika- ja muissa pellepuvuissa, ettei pojat VAAN jäis vähemmälle kuin sisko tai naapurin tyttö. Tekevät virpomisoksat heille ja värkkäävät naamiaispuvut ja työntävät matkaan.