virpojista, olkaa kilttejä niille
meillä on nyt vuosi odotettu taas tätä päivää, varsinkin tuo juuri 5 v täyttänyt. Jo viikko sitten haettiin oksat, viikolla ostettiin koristeet oksiin (26 e meni koristeisiin) ja kaksi iltaa, yhteensä kahdeksan tuntia niitä koristeltiin. Tehtiin hienoja monioksaisia oksia. Tuntuu tosi pahalta jos tältä pieneltä porukalta vaadittaisiin jokaiselta tuollainen oksa, yksi on jo todella hieno. Joutuvat sitten kävelemään taas kotoota hakemaan kun yhteen paikkaan menisi kourallinen oksia. Tämä aamu puvustettiin lapsia ja tehtiin kaikki hienoksi ja lapset lähti onnellisena virpomaan. Toivon kovasti ettei kukaan ala heitä moittimaan jos he vain yhden oksan antaa.
Kommentit (14)
Meillä kaikki ovat kyllä antaneet omat oksat. Ei sillä mulle edes niin väliä ole, mutta näyttää olevan tapana antaa yhtä monta oksaa kuin virpojiakin,.
Osa tuntuu antavan vitsan per ovi, jotkut antavat vitsan per virpoja. En edellytä kumpaakaan tapaa, saavat lapset ojentaa sen mitä haluavat. En minä vitsan takia pääsiäismunia hanki. Parasta on nähdä pikkuiset hienoissa tamineissaan!
Minua taas nolotti äsken! Menin pihalle viemään pesemääni peittoa telineelle kuivumaan, täällä on aurinkoinen ilma, kun koira alkoi katsella uteliaana pihatielle päin. Kolme pikkuvirpojaa oli tulossa oksineen siellä... no eipä siinä mitään, vähän ujon oloisia olivat joten kysyin haluavatko virpoa. Kävivät ovella virpomassa ja annoin heille suklaapatukat, jotka olin onneksi varalta ostanut. Mutta. Minulla oli kotiasu päällä, mahdollisimman epäsopivat kalsarit ja paita, onneksi rintsikat olin vaivautunut laittamaan ja kampaamaan tukan... nolotti. Ja vielä illalta oli unohtunut ulos jäähtymään nostettu lonkerolaatikko, oikein iso 24 tölkin laatikko joka törötti suoraan tyttöjen nokan edessä, tulipa wt-olo.. eikä me edes oikeasti juotu siitä mitään, kun unohdettiin että se on siellä... :D
Vitsa per ovi tietysti. Mutta onhan virpojia, jotka eivät anna yhtään oksaa. Se esitys on vähän niin kuin palkinto. Ärsyttävää! Haluan oksan"
Tietysti me ollaan kilttejä, älä huoli!
En ole ikinä avannut ovea yhdellekään virpojalle, joten en ole ollut kiltti enkä tuhma.
vitsoja pitää antaa niin monta kuin saa palkkaakin. jos on kaksi virpojaa ja molemmat saa munan niin molemmat antaa myös vitsan. ihan järkeen käypää. mutta yhtään lasta en takaisin käännytä, antoi oksia tai ei, älkää pelätkö :)
Montako oksaa tuosta tuli, 10 vai 20? Jos 20, on yhden oksan hinta 1.3 e eli kahden Kindermunan verran. Minusta lapset voisi jo ovella kertoa, mitä oksa maksaa, osaisin paremmin arvioida maksun määrän. Sillä eikö tässä päde sama kuin häissä eli lahjan tulee olla samanarvoinen kuin mitä yhtä henkeä kohti maksaa järjestelyt.
Siis mitä!? Kahdeksan tuntia koristelitte oksia, niin luulisi, että nyt teillä tosiaan olisi paljon niitä oksia! Eikä tarvitsisi niitä pihdata!
Silloin kun tyttöni vielä kävi virpomassa, niin tehtiin yhdessä (oli aina hauskaa) ja oksista tuli ihan älyttömän hienoja ja noin 20-30 oksaa. Ei mennyt kyllä montaa tuntia noissa. Ja meni virpomaan kaverin tai kavereiden kanssa ja kaikki antoi yhden. Johan sitä noilla oksilla kävi yli parissakymmenessä paikassa virpomassa ja korit oli täynnä herkkuja.
Mun mielestä riittäisi että kävis vaan vaikka viidessä paikassa ja silloin ei tartteis tehdä kun viisi oksaa, joihin ei paljon aikaa mene. Mutta jos tolla tyylillä, että koristelee oksia monta tuntia että saa niitä paljon, ja sitten ei kuitenkaan kehdata antaa kun yksi oksa, mutta porukalle tietty kaikille odotetaan palkkaa, niin on jo aika paksua.
Miksi laitatte niin paljon rahaa vitsoihin? Olemme keränneet pitkin vuotta sopivaa materiaalia. Nykyäänhän on kaikkea aivan liikaa tarjolla. Silkkipaperia esim tulee miesten paitojen mukana. Joulusuklaista saa talteen hienoja papereita. Ainoastaan höyheniä olemme joskus ostaneet pääsiäisen jälkeen alennusmyynnistä, mutta niitäkin saa yleensä seuraavaa vuottavarten riittävästi vieläpä imaiseksi, kun käy kävelyllä näin virpomispäivänä.Höyheniä lentelee vastaan, koska lapset ovat kiinnittäneet niitä niin heikosti vitsoihinsa!
Joko teipillä tai liimalla kiinnittävät höyheniä huh huh. Ompelemme aina koristeet kiinni, joten eipä irtoile. Herkkuja lapset saavat aivan tarpeeksi, joten mielestäni muna per vitsa on se sopiva määrä annettavaksi.
me kiinnitettiin ne rautalangalla. Mutta tosiaan koristeita ei säästellä pitkin vuotta tai puhumattakaan keräillä, jo olis paikat täynnä rojua. Ennemmin maksan sen 26 e niin saa lapset valita mieleiset koristeet eikä niitä sitten pyöri pitkin vuotta kaapeissa.
Kaikki uhittelevat vaan netissä ja ovat ilkeitä kun on helppoa ja "hauskaa" ärjyä nimettömänä, mutta oikeassa elämässä kukaan ei ole ilkeä toisten lapsille! Kiltisti mammat hymyilee ja kiittelee oksasta, oli se miten vaan koristeltu!
No jos eksyvät aavee-mamman oven taakse. Saattaa vielä käydä käsiksi.