Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voinko estää täysi-ikäistä tytärtäni jotenkin toteuttamasta erästä tutkimusprojektia?

Vierailija
30.12.2012 |

Abityttäreni on psykologian tutkimuskurssilla ja aikoo tutkia ihmisten reaktioita mielisairaalle ominaiseen käyttäytymiseen. Asumme pienehköllä paikkakunnalla enkä pidä yhtään siitä ajatuksesta, että tyttäreni tunnistettavasti riehuisi kaupungilla kuin skitsofreenikko tai psykoosipotilas.



Tyttö on toki täysi-ikäinen, mutta pelissä meidän koko perheen maine ja kunnia, ei vain tyttären oma. Voinko soittaa opettajalle, tyttö ei suostu tutkimuksestaan luopumaan.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

voit soittaa opettajalle tai rehtorille.

Kyllä asia hoituu kun vaan pysyt tiukkana ja varaudut korottamaan ääntäsi jos ei muu auta.

Vierailija
2/9 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En itsekkään olisi innoissani asiasta. Voisin luvata vesittää tutkimuksen ja kertoa ennakolta kaikille mitä tulee tapahtumaan, eipä onnistuisi tutkimus. Ihan naurettava tutkimus muuten onkin.

Riehujia on jo ihan liikaa muutenkin, vaarallinenkin se on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oman alueen keskusessa kyllä, mutta ollaan aika tunnettuja täällä joten en haluaisi riskeerata. Suuremmalla todennäköisyydellä joku tuttu näkee kuin ei näe melkeinpä.

Vierailija
4/9 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et siis voi asialle mitään.

Vierailija
5/9 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylähullun mainetta se tyttö ei koskaan saa itsestään pois. Ei ne jotka sen näkee sitä tietoa saa koskaan, että oli tutkimus. Kiva hakee työpaikkaa, kun kaikki tietää, että se on se riehuja!

Vierailija
6/9 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinä osoitit todeksi sen, että mielenterveysongelmiin ei vieläkään osata suhtautua asiallisesti. Sinäkin pelkäät jo suhtautumista, vaikka tyttäresi vain leikkii mielenterveyspotilasta....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos aikuiset ihmiset eivät ymmärrä mistä on kysymys niin sitten eivät ymmärrä. Psykologian kannalta olisi mielenkiintoista tietää miksi naapureiden kyttäys ottaa noin omalle kunniallesi, ap?

Vierailija
8/9 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap itse aikuiseksi ensin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ensinnäkin tyttäresi tulee määrittää mielisairaalle ominainen käyttäytyminen. Sellaista ei ole! Kyse on siis enemmänkin tyttäresi esittämästä kuvitelmasta, ei niinkään joillekin tietyille ihmisille ominaisesta käytöksestä.



Toiseksi hän tutkiin ihmisten reaktioita - miten? Havainnoimalla, kyselemällä, videoimalla? Mistä reaktioista on kyse eli näkyvistä vai piilotetuista? Miten hän aikoo saada selville ne reaktiot, joissa ei oikeastaan reagoidakaan?



Yksikään psykologian opettaja ei anna tehdä tutkimusta noin heikoilla perusteilla. Ehdota, että tyttö osallistuu Suomen Akatemian vuotuiseen Viksu-kilpailuun ja tekee sen tutkimuksensa huomattavasti syvällisemmin ja miettien, mitä oikeasti haluaa saada selville. Esimerkiksi viikko mielisairaalan suljetulla osastolla saattaisi olla hänelle ja sinulle varsin antoisaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kahdeksan