Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hassua, miten lapsille ei kelpaa oikean näköiset lelut! ov

Vierailija
29.12.2012 |

Ilmeisesti pilaa mielikuvituksen luoman hauskuuden tai jotain :D Poikani leikki jäärouvaa (muumeista) tänään ja otti lattialta katkenneen puunoksan, joka oli jäärouvan hevonen. Se parinsentin oksanpätkä sormissaan kopotteli ympäri huonetta ja välillä jäädytti minut ja sitten taas sulatti.



Näytin sille oikeaa heppafiguuria, mutta ei kelvannut! Monissa leikeissä tämä sama asia, jos esim. leikkii moottorisahalla sahaamista, niin sen moottorisahan pitää ennemmin olla hiusharja kuin joku enemmän sahaa muistuttava :D



Hauskaa seurata näitä leikkejä, ihan ihme touhua :D

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Legopalikat tai pikkuautot kelpaavat paremmin kuin hyvin ninjaukkeleiksi, mutta kun sai lahjaksi ihan aitoja ninjoja, arvaa leikkikö niillä niin että ne olisivat luonnollisesti osa leikkiä..? :D

Vierailija
2/4 |
29.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi joka päättää että risu on hevonen, on vaikutusvaltaisempi omassa ympäristössään kuin lapsi joka leikkii vanhemman antamalla hevoslelulla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voihan se ollakin niin. Oon vaan huomannu, että kaikki lapset eivät leiki ihan näin mielikuvituksellisesti :/



ap

Vierailija
4/4 |
29.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voihan se ollakin niin. Oon vaan huomannu, että kaikki lapset eivät leiki ihan näin mielikuvituksellisesti :/

ap

sillä ainakin itseäni häiritsi jos lelu ei näyttänyt sellaiselta kun halusin kuvitella sen näyttävän. Eli käpylehmä oli parempi kuin lelulehmä, jos lelulehmä oli väärän näköinen. Itse kyllä hyväksyin lelueläimissä erityisen paljon oikeaa eläintä muistuttavat eläimet, mutta en mitään disney-versioita.

Yksinkertainen ei-esittävä lelu jättää enemmän tilaa mielikuvitukselle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä kahdeksan