En tajua miksei jollain ole varaa jouluruokiin? Nehän on halpoja kuin mitkä.
Juurekset ovat todella edullisia ja niitä melkein kaikki syö muutenkin ympäri vuoden. Peruna, porkkana ja lanttu.
Joulukinkku on 3-5 €/kg ja siitä syö todella monta päivää. Et saa jauhelihaa tuolla hinnalla.
Lohta on saanut koko joulukuun 4.99€/kg jopa fileenä. Graavaus ja siitä syö monen monta kertaa. Luumumarmeladi maksaa 1 e ja torttutaikina saman verran. Halvempaa ruokaa saa etsiä.
Kommentit (4)
valittaa sitä, ettei ole varaa noihin perinteisiin jouluruokiin. Eihän ne mitään maksakaan. Mutta moni köyhä haluaa sen seitsemän sorttia, erilaisia mätejä, konvehteja, monia eri kaloja ym.
Meille tulee ihan perinteiset jouluruuat (laatikot, rosolli, kinkku) eikä ne mielestäni maksa yhtään mitään.
Halpa hinta = hanki ainekset ja tee omin kätösin.
niin eihän sitä rikkaampi voi ymmärtääkään.
Ja kinkkuakin saa 4-9€/kg. Siis jouluruoka ei todellakaan ole kallista! Samoin ihanat satsumat, appelsiinit jne. tosi halpoja.