Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletko pahanilmanlintu?

Vierailija
06.01.2013 |

Tykkäätkö vatvoa negatiivisia ?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Töissä pysyn poissa valittajapiireistä

Vierailija
2/8 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nettipalstoilla saan kuulla olevani naiivi, sinisilmäinen ja mitä milloinkin, kun en millään ymmärrä että esimerkiksi Suomen talouden lopullinen romahdus on edessä ihan kohta. Ja Euroopan islamisoituminen tietysti myös.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä uskon positiivisuuden voimaan!



Ja kuitenkin rakastan lukea esim juoruja, onko ristiriitaista? :D



rakkaudella, Meri

Vierailija
4/8 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä ratkaisuja, ei ongelmissa vatvomista.

Vierailija
5/8 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun on masennuskausi, olen, ja se on itseään ruokkiva noidankehä. Se ei ole nimittäin vain se paska joka tulee ulos suustani (suodatan, mutta kyllähän se paistaa läpi ihan selvästi), vaan se pahin juttu on se paska joka pyörii päässä koko ajan; sitä todellakin vatvoo ja kääntelee ja kalastaa lisää negatiivisia asioita sieltä missä niitä ei olekaan. Siinä vaiheessa voisi ollakin saikulla säästääkseen toisia itseltään, mutta kun on työkykyinen. Onneksi on kognitiivinen terapia jonka avulla työstää ajatusmallejaan heti kun mieli jaksaa. :) Ei tekisi varmaan huonoa terveillekään.



Oireettomana olen iloinen ja positiivinen. :) En pahanilmanlintu.

Vierailija
6/8 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun on oikeasti vaikea olla sellaisten ihmisten kanssa, jotka aina valittavat ja ottavat esiin negatiiviset puolet. Toki valittaa saa ja negatiivisista asioista saa puhua, mutta mä en kestä niitä ihmisiä, jotka eivät osaa puhua ollenkaan positiivisista asioista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työpaikalla ja kavereiden kanssa olen positiivinen. Miehelleni näytän joskus sen ikävämmän puolen itsestäni ja puhun pahaa. Mieheni on ainoa sataprosenttisen luotettava ihminen. Muualla ei kannata puhua, kun jutut kerrotaan heti eteenpäin.

Vierailija
8/8 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En oikeastaan ole koskaan tavannut ketään semmoista. Mutta sen sijaan tiedän paljon ihmisiä, jotka elävät



teeskennellen eli että kaikki asiat ovat jotain muuta kuin mitä ne oikeasti ovat. Kaikki asiat väännetään näyttämään hyviltä. Pidän tämmöistä teeskentelyä täydellisessä valheessa elämisenä ja se on jonkunlainen kollektiivinen harha, jossa porukka silloin elää. Tämä voi olla mikä porukka tahansa ei ainoastaan perhe tai suku. Se voi olla esimerkiksi joku poliittinen puolue, jonkun jutun vetäjät, koko kansa!



Eli en siis tiedä ketään, jotka varsinaisesti olisivat jotenkin negatiivisia, mutta tommoisia omissa, epärealistisissa maailmoissa eläviä kyllä löytyy, jotka ovat luoneet itselleen maailmankuvan, joka ei ole realistinen ja todenmukainen.



Nyt olisikin haussa se globaali porukka (koostuu yksittäisistä yksilöistä), joiden tämänhetkinen maailmankuva olisi kaikista realistisin ja siten totuudenmukaisin. Sen porukan perässä kannattaisi sitten kulkea. Uskonnolliset ryhmät ja mitkälie ovat menneet johonkin aivan omaan maailmaansa, joten kamala kuulla niiden "valitusvirsiä". Kun avaavat suunsa niin se on jotain pelkkää surkeutta - ihmiset aivopestään tuntemaan ties mitä! Kristinuskon ainakin kuuluisi olla iloa kaikista kamaluuksista huolimatta, mutta ilo on näistä kaukana. Taitavat olla jotain, jotka luovat rahaa ja mammonaa "kirkollisella toiminnallaan". Ihan harhaisilta ja sairailta kuulostavat.



Siis missä on se porukka, joka tällä hetkellä tekee oikeimman ja realistisimman kuvauksen globaalin maailman ja paikallisten yhteiskuntien ja yksittäisten ihmisten elämästä?



Voi olla, että ihmisiä, jotka tähän pystyvät on todella vähän ja tämä harhoissa elävä enemmistö ihmiskunnasta tulkitseekin nämä oikeassa olevat mukamas harhaisiksi.



Jos pidät semmoista ihmistä pahanilmanlintuna, joka täällä palstalla yrittää heittää provoja, jotka saattaisivat olla realistisia kuvauksia tämän hetken tilanteista, niin on mahdollista, että olen ainakin yksi semmoisista provoilijoista. Tunnustan siinä tapauksessa! (Mutta olen ainakin sen verran taiteilija, että saan tauluistani kokonaisuuksia... Taulut ovat kuin palapelejä, ja joka kolkan siinä on sovittava toiseen kolkkaan jottein koko "korttikasa" romahda.)



Mutta hassua varmaan kun kerron, että minua pidetään iloisena ihmisenä eli se on perusluonteeni. Enkä murjota koskaan kenellekään enkä mistään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä yhdeksän