Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tälläisessä tapauksessa pitäisi tehdä?

Vierailija
05.01.2013 |

Siskoni lapsi kuoli ja hautajaiset ovat huomenna. Siskoni ja hänen miehensä vaativat, että meidän täytyisi osallistua lastemme kanssa hautajaisiin, siis minä, mieheni ja meidän 6 lastame. Mutta kun meillä ei ole varaa maksaa sitä maksua joka pitää maksaa jos osallistumme niihin hautajaisiin. Se tekee meidän perheeltä 19500 markkaa jos siskoni ja tämän mies ottaa maksun aivan koko perheeltä, siis myös kohdussani olevilta kaksosilta, jotka syntyvät maaliskuussa. Ei meillä yksinkertaisesti ole maksaa vanhempien ja 8 lapsen (tai kuuden, jos kaksosia ei lasketa mukaan) hautajaisiin osallistumis maksua, mutta siskoni ja tämän mies vaativat, että meidän täytyy osallistua niihin hautajaisiin, heillä ei kuuleman mukaan ole varaa maksaa niitä hautajaisia muuten.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

markkaa? Maksaa hautajaisiin osallistumisesta? Onko tämä teksti kaivettu jostain av:n vuoden 2000 arkistoista?

Vierailija
2/5 |
05.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun hautajaisiin osallistuu, niin pitää maksaa 1950 euroa hautajaismaksuja. Sehän on ollut täällä Suomessa ihan yleinen käytäntö varmasti 1800-luvulta lähtien, että hautajaisvierailta otetaan hautajaiin osallistumisesta maksua 1950 euroa (markka-aikana se oli tietenkin vastaava määrä markkoja). T: Ap.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suorastaan paska.

Vierailija
4/5 |
05.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerro tarkemmin, missä maassa siskosi lapsi haudataan? Millaiset seremoniat siellä pidetään, jos noin kalliiksi tulee?



Tiedäthän, että Suomessa saa sosiaalitoimistosta hautausavustusta, jos ei ole hautajaisiin varaa. Normaalin kansalaisen saa tässä valtakunnassa kuopatuksi muutamalla tonnilla.

Vierailija
5/5 |
05.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis edelliseen "missä maassa"-kysymykseen jatkoksi vielä, että kun siellä on rahayksikkönä vielä markka, niin mikä maa, valuutan jo tiedämmekin.



Jos ajattelin tämän provoksi, niin todellakin surkein yritys tällä vuosisadalla, ja vuoden ykkönen nyt on tietenkin ilman muuta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän yksi