Kumpi on pahempaa tupakka vai alkoholi?
Ei mitään hysteerisiä vastauksia kiitos, vaan ihan tutkittua tietoa.
Kommentit (7)
Tarkoitatko terveydellisiä vai sosiaalisia ongelmia ja jos terveysasioita, oletko kiinnostunut henkisistä vai fyysisistä haitoista? Tarkoitatko kohtuullista käyttöä vai ketjupolttajaa/dokua? Päihteiden käytön kustannuksia?
Ilman sen kummempia tarkennuksia sanoisin kuitenkin, että tupakka. Alkoholia on kuitenkin mahdollista käyttää ilman mitään negatiivisia vaikutuksia, mutta tupakointi heikentää terveyttä aina, vaikka polttaisi kohtuudella.
mutta alkoholi kyllä maistuu, varmaan makuasia ja niistähän ei voi kiistellä.
Ilman sen kummempia tarkennuksia sanoisin kuitenkin, että tupakka. Alkoholia on kuitenkin mahdollista käyttää ilman mitään negatiivisia vaikutuksia, mutta tupakointi heikentää terveyttä aina, vaikka polttaisi kohtuudella.
Lisäisin tähän vertailuun myös sen, että tupakkateollisuus on oikeasti tosi häikäilemätöntä bisnestä, jonka tavoitteena on vain saada mahdollisimman moni ihminen riippuvaiseksi nikotiinista. Jos ette usko, niin selvittäkääpä, miten tupakkayhtiöt toimivat kehitysmaissa. Joku viininviljely on aika kevyttä sen rinnalla.
Itse en käytä tupakkaa enkä alkoholia.
itsensä tappaa, mutta tupakan suhteen ei ole mitään kohtuukäyttöä, kaikki tuhoaa elimistöä, kun taas alkoholin todellinen kohtuukäyttö voi olla jopa jossain määrin terveellistä.
Mutta siis oikeasti todellinen kohtuukäyttö, monet alkoholin suurkuluttajatkin luulevat olevansa kohtuukäyttäjiä. Suurkuluttajan ei tarvitse olla humalassa tuhotakseen esim maksaansa. Maksakirroosi esim Ranskassa, missä humalajuominen ei ole yleistä, on Suomea yleisempää, koska siellä alkoholia käytetään yleisemmin päivittäin.
Tupakan vaikutuksen alaisena ei tapeta toisia, mutta kännitapoista ja rattijuopumuksista joutuu lukemaan uutisista vähän väliä.
Kysymys on tosi huono. Kuten moni on jo sanonut, alkoholia voi käyttää kohtuudella, mutta tupakka on aina pahasta. Jos määrät taas ovat valtavia eli 24/7 vetää molempia, niin se joka tappaa on viina.
Itse poltin 20 vuotta ja join saman verran.
Tupakoinnin jätin pitkän kidutuksen jälkeen kokonaan enkä siihen enää koske,
alkoholin kanssa sama väsytystaistelu alkaa ihan kohta..
Itselle tuntuu alko pahemmalta lopettaa, vaikka kuvittelin että tupakka olis se pahempi. Vai olisko sitä, että nyt alkon jättäessäni mulle ei jää enää mitään ihanaa..en tiedä.