Milloin aloitte hankkimaan tulevalle vauvalle vaatteita ja muuta tavaraa?
Kommentit (11)
Kun testi näytti plussaa, ostin ekat vaatteet. Samana päivänä ostin parit potkarit ja pari paitaa. Nyt tuo vauva on jo 25-vuotias.
Olin niin onnellinen ja autuaan tietämätön mahdollisista ongelmista, etten yhtään epäröinyt ostamista. Kerroin raskaudesta saman tien kaikille sukulaisille, tuttaville ja kylän miehillekin.
Vasta rv24 meneillään mutta huomenna aloitan - meinaan ottaa ilon irti lastentarvikkeiden inventaarioalessa :) :)
ostin ekat vaatteet, kestovaipat, liinat, harsot ym.
Rv 24 ostin rattaat kun törmäsin sopiviin fb-kirppiksellä.
Vielä pitäisi turvakaukalo hankkia.
Ajattelin, että ostan sitten vasta kun vauva on elinkykyinen.
sen toisen ultran jälkeen, viikkoja en muista.
Tosin esikoiselta jäi pitämättömiä vaatteita ja tavaroita. Siinäpä se syy, miksi toiselle lapselle hankittiin varovasti tavaraa. Sänkykin kasattiin vasta viikko ennen synnärille menoa, vauva syntyi 38+ viikoilla sponttaanisti.
Esikoinen tosiaan ei koskaan päässyt kotiin. Ja pinnasängyn yms. pois laittaminen oli raskasta. Vaikka eihän me voitu tätä ennakoida. Ja tuskin kenenkään sellaista kannattaakaan etukäteen ajatella.
Vasta rv24 meneillään mutta huomenna aloitan - meinaan ottaa ilon irti lastentarvikkeiden inventaarioalessa :) :)
rv 35 kun kävin rykäisemässä ne kerralla lastentarvikeliikkeestä ja lastentarvikekirppikseltä.
oli jo ennen kuin vauva oli suunnitelmissakaan. Jokunen vaatekin.
eli silloin kuin siskoni syntyi. Oli lapsella ihan aitoa retroa päällä vauvana kun äitini oli säästänyt kaikki meidän vaatteet. Pinnasänky saatiin lahjaksi muutama viikko ennen lapsen syntymää. Se tosin tapahtui kolme viikkoa ennen laskettua aikaa joten vanhempani kasasivat sen sängyn ja laittelivat muutenkin tavaroita paikoilleen miehen apuna kun olin sairaalassa vauvan kanssa toisessa kaupungissa. Toista viikkoa sielä oltiinkin kun lapsi joutui keskoskaappiin lisähapelle heti ensimmäisenä yönään. Serkuiltaan sai kanssa paljon pieneksi jääneitä vaatteita joten ei paljoa tarvinnut hankkia.