“Pienikokoisilla vanhemmilla on pienikokoiset lapset"
Pitääkö sun empiirisen kokemuksen perusteella paikkansa?
Kommentit (24)
Ja lapsen pituuskasvuahan arvioidaan vanhempien pituuksien keskiarvolla plus prosentit päälle, eli pitää paikkaansa tilastollisestikin.
sais isoja lapsia :)
Pieni on muuten kaunista!
Mun mies jostain kumman syystä 185 cm, ja minä normaali 167 cm. Nyt näyttää siltä, että kaikista meidän lapsista tulee keskivertoa lyhyempiä. Mun mies ilmeisesti kantaa sitä "lyhyyden geeniä" vaikka itse pitkä onkin.
että ei se kyllä ihan yks yhteen mene
Pikkuisilla vanhemmilla on pikkuisia lapsia. Pitkillä vanhemmilla on pitkiä, paitsi minulla pitkällä on pitkien lisäksi myös yksi miinuskäyrällä kasvava lapsi, keskosena syntynyt, joten se saattanee selittää lyhyyden.
Mieheni äiti on pitkä ja isä jopa lyhyempi kuin äiti. Appeni koko suku on "lyhyttä" sorttia. Kaikki lapset ovat silti pitkiä.
mut yks poikkeusperhe. Pienikokoiset vanhemmat ja neljä pitkänhuiskeaa lasta. Lapset siis jo aikuisia.
Olen suvun ainoa pitkä. Lapseni ovat puolestaan aika pätkiä vaikka miehenikin on pitkähkö.
Äiti on 163cm ja iskä 175cm. Minun mieheni on vain 170cm ja lapsemme kasvavat pituutta +käyrillä, hoikkia ovat molemmat.. Että mitä tästä nyt pitäis päätellä.. :O
Siskoni ja hänen miehensä on lyhyitä ja lapset myös lyhyitä. Ekaluokkalainen jopa päätä kaikkia ikätovereitaan lyhyempi.
Mun mies on taas tosi pitkä ja lapset pitkiä.
Ollaan miehen kanssa keskimääräistä lyhyempiä ja niin ovat lapsetkin. :)
Pojastamme tulee luultavasti isänsä mittainen kun taas tytöt varmasti tulevat olemaan minun kokoluokkaani. Pieniä ja siroja ovat kuten minäkin.
välttämättä. Olikohan Jimillä sarja Pienten perhe. Siinä valotetaan asiaa mukavasti.
minä olen 165cm ja mies 171cm
Poika 13v 182cm
Tyttö 10v 160cm
Minä 155cm ja mies 172 cm. Kuinkahan lyhyitä meidän lapsista tulee? Odottelen nyt esikoista :)
Minä 155cm ja mies 172 cm. Kuinkahan lyhyitä meidän lapsista tulee? Odottelen nyt esikoista :)
ka hänen entisellä siipalla myös nuo mitat suunilleen. Aikuinen tytär nyt 156cm.
Omasta ja miehen suvusta ei löydy mitään jättiläisiä, joten jatkotuloskin aika samaa monessa sukupolvessa jo miehissä sekä naisissa.
ja pitkillä pitkät