Ollaanko ainoita, jotka eilen vähän otti punkkua ja muuta alkoholia?
Kommentit (8)
Hyvin mietoa punaviiniglögiä puolitoista mukia. Lasillinen punaviiniä jouluaterialla. Yksi jouluolut lahjojen aukaisun aikana. En tullut humalaan.
Ihan humalaan asti?
Meillä ei tarvitse sönkätä, että otamme vain lasin viiniä ja lasin tätä viiniä ja lasin tätä ja tuota. Lapset tietävät ihan reilusti, että aikuiset voivat olla hiukan hiprakassa ja sitä ei tarvi pelätä.
Ei tarvitse pelleillä lapsille ja muille ihmisille, että meillä ei oteta, mutta maistellaan lasi punaviiniä ja lasi hyvää valkoviiniä ja lasi glögiä ja pullo siideriä ja lasi konjakkia ja lasi snapsia ja lasi whiskyä ja lasi likööri....ja kellään ei mennyt päähän kun me emme juo
puoli pulloa punaviiniä illalla. Mies joi kolme kaljaa. Eli melko vähän kumpikin.
Vaimo oli yön töissä ja minä lasten kanssa. Pari olutta tuli juotua. Ei ollut mitään tarvetta enempään.
Hyvin mietoa punaviiniglögiä puolitoista mukia. Lasillinen punaviiniä jouluaterialla. Yksi jouluolut lahjojen aukaisun aikana. En tullut humalaan.
En ottanut alkoholia.
1 olut saunassa, 1 plo valkoviiniä pitkin päivää (pari lasillista aterialla, lopun juomiseen kului n. 5 tuntia), pari glögimukia ja lasillinen baileysta yömyssyksi. Join kaiken tuon n. 12 tunnin aikana.
päivällä kaksi terästettyä glögiä n. kolmen tunnin aikana. Aterialla vajaa pll olutta ja lasi punkkua. Illalla vielä yksi glögi. En ollut humalassa.
Eli sanomisen jälkeen yksi olut, ruokapöydässä yksi annos, n. vajaa puoli lasia punaviiniä ja kun lapset menivät nukkumaan, pieni konjakki.