Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten lastaan voi "valmentaa" 3-vuotisneuvolaa varten? :)

Vierailija
04.12.2012 |

Eli mitä siellä tapahtuu?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

On että puhutte etukäteen että siellä on eri tehtäviä ja teet mitä terveydenhoitaja pyytää.

Vierailija
2/7 |
04.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoitaja mittaa ja punnitsee plus tekee pari motoriikkatestiä. Lisäksi varmistetaan, että kielen kehitys on raiteillaan.



Ei sinne tarvitse valmentautua, lapsi rukka vaan rupeaa jännittämään. Nuo testit tehdään leikin varjolla, joten lapsi ei edes tajua olevansa missään testissä tai kokeessa.



Ihan rauhallisin mielin siis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
04.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen aina vain kertonut, että mennään neuvolaan, jossa mitataan, punnitaan ja ehkä tehdään jotain tehtäviä.



Olen muistuttanut lasta, että malttaa kuunnella ja vastaa reippaasti siihen mitä pyydetään. Ja jos ei ymmärrä/osaa jotain, niin se ei haittaa.

Vierailija
4/7 |
04.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta voit puhua siitä ja kuulostella, jännittääkö se lastasi. Usein 3v kieltäytyy kaikesta paikan päällä, mittaamisista lähtien.

Vierailija
5/7 |
04.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

No joo, ymmärrän mitä haet viestillä. Mäkin olisin lapselle näyttänyt ennen neuvolaa, miten hypitään yhdellä jalalla, jos olisin tajunnut, että sitä pyydetään tekemään. :)



Meillä testattin viivalla kävelyä, yhdellä jalalla hyppimistä ja pallon heittoa. Lisäksi oli helppoja tehtäviä, tyyliin kahdesta kuvasta täytyi sanoa kumpi on iso ja kumpi pieni. Pullonkorkki piti avata ja joku pieni piirrustusjuttu.



Kolmevuotiaat tosiaan saattaa vetää kokonaan jumiin ja kieltäytyä täysin yhteistyöstä, että sikäli ei kauheesti kannata tohista etukäteen.

Vierailija
6/7 |
04.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä suotta stressaa. Sitä lähinäön katsomista voitte kokeilla peittämällä toinen silmä kädellä. Mutta muuten ne tehtävät on niin yksinkertaisia, että eiköhän jokainen ne "läpäise". 4v tarkastus onkin sitten eri asia ; )

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
04.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ainakin tärkein juttu on myönteisen ilmapiirin luominen. Lapsi "pääsee näyttämäään, miten hyvin hän on oppinut asioita" tai "miten hienosti on kasvanut". Tärkeää on kertoa, mitä neuvolassa tapahtuu (paitse mahdollisesta piikistä en kyllä hiisku, ellei lapsi itse muista siitä kysellä)



Joskus ollaan vähän rakenneltu kotona palikoilla, hypelty, leikitty värileikkejä tai piirrelty mallin mukaan viivoja tai ympyröitä ja kertoiltu kuvista eli ihan tavallista lasten kanssa touhuamista. Neuvolan taitotasotestit onkin meidän lapsen mielestä olleet tilanteita, joissa hän _pääsee_ leikkimään :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä yhdeksän