Miksi rikkaat ovat niin itsekkäitä
Kommentit (12)
ei kai ne olisi rikkaita, jos ne jakaisi rahojaan muille. Ei ne suuret tulot, vaan pienet menot.
ja kokevat että köyhyys on heikkous.
että rikastuu- rahallisesti. Ne jotka pitävät muitakin tärkeinä harvoin rikastuvat-mutta onneksi heidän elämänsä on usein sitäkin rikkaampaa. Joidenkin mielestä elämän pääasia on raha. Toisten-onneksi joku muu, kuten lämpimät ihmissuhteet. Oman kokemukseni mukaan ne jotka haalivat rahaa, ovat yleensä muuten onnettomia, turvattomia tai sitten ihan vaan ahneita. Koska rahan tekeminen on myöäs aina valinta. Eri asia on tietty kultalusikka p***eessä syntyneet. Tai perineet.
Sen huomaa tuosta Niinistön palkanalennusketjusta
Köyhille (lue luusereille) ei mikään riitä ja kun köyhä saa lottovoiton ei se sitä jaa vaan tuhlaa
Niin köyhät kuin rikkaatkin, haluaa vaan enemmän itselleen.
Ja kateus vie kalatkin vedestä. Tästä hyvänä esimerkkinä suomalaiset, jotka äänestävät puoluetta joka säätää innokkaasti "solidaarisuus"veron niille, jotka ovat onnistuneet työelämässä. :) Se on hei sitä suomalaista solidaarisuutta: toi pärjää paremmin kuin minä, otetaan siltä pois ja annetaan mulle!
Hieman eri asia, onko veroprosentti 5 vai 50.
Sitä paitsi, jos raadat niska limassa opintoja ja sitten titä, niin miksi pitäisi antaa ilmaiseksi niille, jotka eivät ole tehneet mitään vastaavaa?
Minä teen vaativaa työtä 50-60 tuntia viikossa, ammattiani varten olen kouluttautunut peruskoulun ja lukionkin jälkeen vielä yli 10 vuotta.
Sinä makaat himassa, katsot ostos-TV:tä, roikut av:lla ja aktiivisina hetkinä istut hiekkalaatikon reunalla.
Niin miksi minun pitäisikään taas antaa rahani sinulle?
Loput ovat ansainneet rahansa työllä, johon toki kaikilla köyhillä luusereillakin on lähtökohtaisesti aivan yhtäläinen mahdollisuus, jos vaan sohva ei kutsu liikaa.
Omahyväisiä. Kateelliset paskiaiset!
vaikka minkälaisia avustuksia. Harva joutuu näkemään nälkää ja asumaan taivasalla, vaikkei tekisi itse yhtään mitään.
Saa ilmaisen koulutuksen ja terveydenhuollon ja sairaskulutkin korvataan melko tarkkaan.
Voiko joku todella valittaa?
mut ap tarkoitti, et annettais sen lisäks rahaa!