Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rv. 7+6 ja veristä vuotoa yöllä :(

Vierailija
02.01.2013 |

Voi juku. Alavatsa on ollut kipeä aina eilisaamusta lähtien. Kevyttä rusehtavaa vuotoa muutama päivä, enemmän limaista kuin veristä. Eilen illalla seksiä miehen kanssa ja yöllä vessassa käydessä pikkuhousuissa oli iso läiskä verta ja sitä jäi pyyhittäessä paperiin. Korkkaan punaista, ei hyytymiä tai tummaa. Tänään vaalean punertavaa, limaista vuotoa.

Alkion syke löytyi ultrassa reilu viikko sitten ja keskenmenon riski piti olla enää 5%. Toki tiedän voivani olla tuon 5% joukossa. Ja tiedän myös ettei keskenmenoa voi tässä vaiheessa estää :(

Onko muilla alkanut keskenmeno näillä samoilla oireilla? Missä vaiheessa kannattaisi käydä päivystyksessä jollei kunnollista vuotoa ole? Pitääkö odottaa np-ultraa jossa vasta todetaan keskenmeno jollei tyhjene itsestään? Ja onko kenelläkään raskaus jatkunut vuodosta huolimatta?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keskenmenon aikaan soitin ja kävin tarkistuksessa. Vuotoa oli ollut silloin 3 päivää. Pääsin heti tyhjennykseen. Sitä ennen oli syke nähty ultrassa.



Kahdella muulla kerralla vuotoa oli taas 3-4 päivää, mutta kaikki oli hyvin. Nykyisessä raskaudessa alkoi vuoto 7+4. Kesti muistaakseni 4 päivää. Jostakin syystä verta tuli kohdunsuulta. Näin ainakin minulle kerrottiin.



Jos kovin huolestuttaa ja jatkuu vuoto, soita ja varaa aika! Nimittäin kuitenkin voi käydä niinkin, että vaikka sikiö olisi menehtynyt, se ei itsestään tulekaan ulos. Kuten ei minullakaan.

Saisit myös mielenrauhan!

Vierailija
2/2 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molempia lapsia odottaessa on tullut vuotoa, ruskeaa sekä kirkasta verta. Raskaudet jatku ja tuossa ne mukulat nyt leikkii olkkarissa. Tosin molemmat synty keskosina enkä tiedä oliko verenvuodolla sen kanssa tekemistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi kuusi