Te Artun vanhempien syyttäjät olette vastenmielisiä! Sama voisi tapahtua teidän perheessä!
Av-mammojen omahyväisyys on taas tullut esille pienen pojan katoamisen kautta :( Olette paskat olevinanne niin erinomaisia ja upeita vanhempia, ettei teidän täydellisessä maailmaassa voisi tuollaista onnettomuutta sattua. Painotan sanaa onnettomuus.
Meidän naapuristossa olisi saattanut sattua kaksi Artun kaltaista kohtaloa viime viikolla. Välittävien vanhempien vastuullisesta toiminnasta huolimatta.
Tapaus 1:
Äiti vie 6-vuotiaan uhmaavan vilkkaan pojan eskariin. Äiti ottaa jo itse kengät pois (ettei lumi kastele naulakon edessä olevia mattoja) ja kehoittaa lasta riisumaan. Äiti vie reppua naulakolle ja lapsi lähtee ovesta ulos ja pinkaisee karkuun. Äiti huutaa ovesta lapsen perään, lapsi juoksee pois päin ja äidin on lähdettävä perään, kestää hetken laittaa kengät jalkaan (sitoo nauhat jne). Kun äiti menee ulos, ei lasta enää näy. Pari teiniä näyttää mihin suuntaan lapsi on juossut. Nyt kävi onnellisesti ja lapsi oli juossut takaisin kotiin, jossa isommat sisaret olivat vielä kotona, koska menivät kouluun myöhemin. Entä jos lapsi olisikin lähtenyt toiseen suuntaan? Eksynyt ja ....
Tapaus2: Äiti on 8-vuotiaan lapsensa koulun joulujuhlassa. Ruuhkassa löytää kyllä lapsensa, lähtee hakemaan vaatteitaan naulakosta. Sopii lapsen kanssa, että lapsi menee oville odottamaan ja sitten lähdetään yhdessä kotiin. No, eipä löydy lasta. Etsitään koululta, sisältä ja ulkoa. Äiti lähtee kotiin katsomaan olisiko mennyt sinne jo edeltä. Lapsella ei ole juhlissa puhelinta mukana. Ei ole kotona, joten koko perhe koululle etsimään lasta. Sieltä löytyy koulun takaa lumikasoilta leikkimästä parin kaverin kanssa. Onneksi.
Että haistakaa te av:n ääliöt vaan pitkä paska. Tämä kaikki voi sattua myös teille. Onnettomuuksia sattuu ja aina ei huolehtivien vanhempienkaan lapset osaa ajatella kovin järkevästi!
Kommentit (18)
mutta ei haitanne. Halusin vaan laittaa tänne, että kaikkein idiooteimmatkin av:n ääliö huomaisivat, että onnettomuuksia tai onnettomia sattumia voi tapahtua aivan tavallisissa perheissä aivan tavallisien tapahtumien yhteydessä. Äärimmäisen harvinaista tälläiset Artun kaltaiset tapaukset kuitenkin ovat. Onneksi. Mutta kukaan niiltä ei ole suojassa.
Kuka on syyttänyt vanhempia?
Tottakai sitä saa sanoa että mitä ihmettä pieni, vilkas lapsi tekee koko päivän yksinään ja lähtee siitä koulun juhlaankin ominnokkinensa.
On se vaan kumma miten jotain tapahtui. Mene sinä jeesustelemaan onnettomuusjuttujesi kanssa muualle. Sä olisit voinut niitä puhua ennen joulunjuhlaa niin tuo poika ei olisi ehkä yksin joutunut olemaan?
Toivottavasti poika elossa jostain löytyy.
Ja kyllä tuolla toisissa ketjuissa huudellaan, että vanhempien vika. Että jeesustele vaan ihan ite, vaikka Artun tapauksen kulusta tiiät vaan sen mitä median kautta olet lukenut. Ja ääliö luulet että siellä on ilmoitettu koko totuus ja kaikki yksityiskohat.
Ja jatkaa juttua vanhempien syyttämisellä.
Mietin Aamulehteä lukiessani, että miksi pieni poika lähti joulujuhlan jälkeen toiseen suuntaan kuin koti yksin. Ne soramontut on kuulemma Metsäkylän lasten leikkipaikka. Ehkä tuo oli silloin kahden ja juhlan välillä siellä leikkimässä ja hukkasi puhelimensa sinne. Siksi lähti juhlan jälkeen etsimään puhelintaan sieltä. Mitään muuta syytä ei voi olla, että 8-vuotias lähtee seitsemältä yksin väärään suuntaan juhlasta.
No sillä syyllistämisellähän he yrittävät uskotella itselleen ettei noin voi käydä heille. Ei meidän lapsi katoa koska me ei olla noin paskoja vanhempia-tyyliin. Vaikka oikeastihan se ei noin mene mutta antaa noiden vähä-älyisten elää kuplassaan kun eivät muuhun pysty.
ketjussa syytellään :( Mutta toivottavasti edes joku ajattelisi, että vaikka kaikkesi annat lasten turvallisuuden eteen, aina ei voi onnettomuuksia estää.
ap.
Se ei ole syyttelyä jos sanoo mitä tapahtui. Se lapsi oli yksin. Vanhemmat ei tiedä onko edes lapsi juhlassa vaan istuu sielä yksinään? Onko se tavallista? Ehkä jonkun mielestä.
En minä ymmärrä tuollaista. Jokkut tekee noin. Se on mitä tapahtui, mitä ihmeen väliä sillä minun elämään on? No se että omien lapsien kanssa pohditaan onko sen joku kaapannut, joku satuttanut vai ollut joku onnettomuus luonnossa.
Tuo on heille tapahtunut asia. En minä ketään tässä miksikään syytä. Itse en laita lapsiani olemaan päivää yksin, sano että lähde yksin juhliisi, tulen perässä. Ja lapsen sallii lähteä sieltä yksinään kotiin, siis sillä ettei sovita mitään. Tuo on täytynyt jotenkin sopia että mennään omia reittejä juhlaan. Mutta sielläkin oletetaan että lapsi menee kotiin ilman että edes näkee koko lasta koululla? Minusta tuo on lähinnä outoa. Ei minun tarvitse syyllistää ketään mistään. Jos syyllistäisin niin soittaisin lastensuojeluun mutta ilmeisesti perhe tietää mitä tekee.
5
Ihmetystä kyllä herättää vanhempien käytös. Tavallisempaa lie kuitenkin, että joulujuhlaa ennen tullaan kotiin syömään ja vaihtamaan vaatteet, sitten yhdessä mennään juhlaan? Juhlan jälkeen tullaan kotiin yhdessä? Miksi 8v oli koko päivän ja illan omillaan? Se ihmetyttää.
Meillä lapset on pienestä olleet rauhallisia, varovaisia ja harkitsevia. Ihan kuten vanhempansa. Tosin ei se välttämättä mikään kasvatuksen ansio ole vaan biologiaa. Myötätuntoni teille, joiden lapset ovat liikunnallisia rasavillejä. Saatte varmasti olla usein sydän syrjällään.
lapsen KATOAMISESTA. Jokainen täysjärkinen aikuinen ymmärtää, kuinka nopeasti lapsi voi kadota.
Sen sijaan täällä ihmetellään kovasti A:n vanhempien välinpitämättömyyttä (ainakin sellaisen kuvan median kirjoituksita saa).
Miksi vanhemmat huolestuivat vasta illalla? Miksi vanhemmat eivät tienneet lapsen liikeistä päivän aikana? 8 vee on vielä PIENI LAPSI!
Mitä 8 vuotias lapsi teki yksin kauppakeskuksella, miksi hän meni koulusta kaverilleen, eikä suoraan kotiin, kuka laittoi hänelle ruuan? jne.
Ehkä lapsi ei halunnut kohdata vanhempiaan jos puhelin oli kateissa vaan uskoi löytävänsä luurin yksin. Jos puhelin oli arvokkaampi kuin parin kympin luuri niin pelko kertomisesta on ymmärrettävä.
Kiinnostaisi tietää oliko pojalla kallis älypuhelin tai joku kosketusnäytöllinen.
Luulen että av-mamma ratkaisi tämän jutun.
Mietin Aamulehteä lukiessani, että miksi pieni poika lähti joulujuhlan jälkeen toiseen suuntaan kuin koti yksin. Ne soramontut on kuulemma Metsäkylän lasten leikkipaikka. Ehkä tuo oli silloin kahden ja juhlan välillä siellä leikkimässä ja hukkasi puhelimensa sinne. Siksi lähti juhlan jälkeen etsimään puhelintaan sieltä. Mitään muuta syytä ei voi olla, että 8-vuotias lähtee seitsemältä yksin väärään suuntaan juhlasta.
Jaha, ja mistä sinä tiedät mitä onnettomuuksia ihmisien perheissä on tapahtunut?
Se ei tarkoita etteikö ihmiset saa reagoida miksi joku perhe toimii näillä tiedoilla joita on annettu?
Sinusta se voi olla ihan OK toimintaa että lapsi on ehkä mennyt juhliin jos on ja sieltä lähtee kotiin jos lähtee.
Kyllä mä tässä ihmettelen sitä luokankin toimintaa. Eikö ne kokoonnu luokkaan ennen juhlaa? Todistus on ainakin hakematta. Ei sitä vanhemmatkaan opettajalta hakenut. Et ihan sama se?
5
Eikö vanhemmat ollu mukana juhlassa? Näin olen jostain lukenut.
A) mulla uhmaava ja vilkas eskaripoika. Joka ei kuitenkaan lähde ikinä juoksemaan pakoon. Ei, koska tietää että se on kiellettyä ja koska tottelee. Huutaa vastaan, istuu paikoillaan eikä riisu, mutta pakoon se ei lähde. Aika pitkälti tuo on kasvatuskysymys, lapselle on tehtävä selväksi mitkä on rajat, myös uhmaamiselle. Aika kehnosti on kasvatettu lapsi joka juoksee karkuun eikä äiti saa tälle mitään kuria.
B) Olisin ihan ekaksi kiertänyt sen koulun enkä painunut kotiin ja hälyyttänyt puolta naapurustoa apuun. Jotenkin minusta on ihan loogista että lapsi on siellä ulkona leikkimässä ja sieltä katsotaan ekaksi.
Sun esimerkeissä on kyllä taas aika pöljiä vanhempia, eka ei saa laitettua lapselleen rajoja vaan lapsi saa juoksuttaa vanhempiaan mielensä mukaan. Toinen taas on muuten vaan pöljä, kun ei tajua etsiä lasta koululta vaan rynnii sekopäisesti paikasta toiseen. Noin ne lapset katoaa, kun vanhemmat sekoaa hetimiten jos joku homma ei mee putkeen.
Niin tai taas ne vanhemmat voi sanoa että sä etsit sen hukatun puhelimesi? Ja kotiin ei ole menemistä ennenkö löytyy? Ja se paleltuu pakkaseen.
Ja jälleen: en syytä ketään. Koska ei tässä voi ketään syyttää kun ei tiedetä edes mitä tapahtunut.
Aina voi tulla se ensimmäinen kerta, kun se uhmis ottaa jalat alleen. Se tottelevainenkin voi oikeasti saada älyttömiä päähänpiston ja siinähän sitten ihmettelet!
Ah, miten itseriittoisia kasvattajia taas linjoilla.