Meidän ruokalista ensi viikolle:
Uunimakkara, muusi
Lohi-katkarapupasta
Helmipuuro ja soppa
Poronkäristys ja muusi
Kalamurekepihvejä, valkosipulikastike, perunoita
Jauheliha-herne-maissi-porkkana-riisisotku
Wokattua broileria ja nuudeleita
Kommentit (12)
joku höttölisuke, perunaa tai pastaa. Miksi?
Sivutuotteena niistä saa energiaa. Ja ne maistuvat meille.
Uunimakkara, muusi Lohi-katkarapupasta Helmipuuro ja soppa Poronkäristys ja muusi Kalamurekepihvejä, valkosipulikastike, perunoita Jauheliha-herne-maissi-porkkana-riisisotku Wokattua broileria ja nuudeleita
Makkara on p*skaa, helmipuurossa ei ole mitään terveellisyyteen viittaavaakaan. Jos ruoka nimetäänkin jo sotkuksi, tuskin sitä on kovin kiva syödäkään.
Kolmonen ja vitonen voisivat myös arvostelunsa lomassa kertoa omasta ruokalistastaan..
Mutta musta ois hauska tietää, millaisia te muuten olette vanhempina, perheinä, no... ehkä jopa ihmisinä, kun suunnittelette viikon ruuat etukäteen. Ei meillä vaan koskaan! Aina on päivällinen fiiliksen ja toiveiden mukaan, mutta johtunee ehkä siitä, että asutaan keskustassa ja kauppa kiven heiton päässä, eli ei osteta viikon ruokia kerralla vaan joku tenavista kipaisee hakemassa päivällistarpeet.
No huomisen päivällisen tiedän kun jäi tältä päivältä spagettia (valkoista vehnää ARRRGGGHHH) tomaatti-tonnikala (vidu, ei sais syödä riistokalastettua tonnikalaa!) ja kukkakaalta (? mitä tähän nyt keksis? Takuulla on joku syy, miksei kukkakaalta sais syödä, tai jos saa syödä niin ehkei kypsentää). Lisukkeena tomaattia, kurkkua ja raejuustoa.
Suunnittelu lähti rahan säästämisestä ja suunnittelu on nyt jäänyt käytännöksi. Helpottaa elämää, joka ei kyllä vaikeaa ollut ennenkään. Tulee myös syötyä monipuolisemmin. Olen ihan tavallinen ihminen.
Meillä tällainen lista:
Meksikolainen lihapata
Kasvissosekeitto
Paistettua kuhaa ja kasvisgratiini
Linssicurry
Katkarapucouscous
Viikonlopun ruokia ei ole vielä mietitty.
sössöihin puolet kasviksia ja käristysten yms. viereen saman verran salaattia. liikaa lihaa, eihän tuossa ole kuin yksi kasvisruoka. vai syöttekö koulussa/päivähoidossa/töissä vain kasvisruokaa? Jos näin, lihan määrä ihan ok. niin ja ton puuron kanssa jotain proteiinia, tuo on pelkkää nopeaa hiilaria. kalan määrä hyvä, aika paljon kovaa rasvaa yleisesti ottaen.
mä en jaksaisi suunnitella viikkoa eteenpäin. tai ainakaan päättää varmaksi, jotta voisin ostaa ruuat viikoksi kerrallaan:D hyvähän se olisi niin tehdä, tosin meillä aikataulut muuttuu niin,, että joinain iltoina joina olen päättänyt vääntää lasagnen tai canneloneja, töissä meneekin myöhään ja päätetään käydä ravintolassa, jotta ei menisi koko vapaa aika ruuanlaittoon vaan saadaan seurustella rauhassa. toisaalta joskus ei vaan tee torstaina mieli pinaattikeittoa, vaikka kuinka olisin sunnuntaina päättänyt sitä tehdä. miksi siis tekisin sitä, kun voin tehdä jotain muutakin?
Meidän perheessä paljon harrastuksia ja minulla vuorotyö. On vain ajateltava viikko eteenpäin, että homma toimii. Usein ruoka (esim. karjalanpaisti valmistuu jo edellisenä päivänä) hernari on nopea jne. Yritän käydä kaupassakin vain pari kertaa viikossa, siinä säästyy rahaa ja ennen kaikkea aikaa. Pakastimessa on paljon marjoja ja tässä vaiheessa vuotta lihaakin joten ruokaa tehdään myös sen mukaan.Karjalan paistissa hirveä ja itsenäisyyspäivänä peuraa.
Perheenä ollaan muuten tavallinen perhe: kaksi lasta, rintamamiestalo järven rannalla, farmariauto ja kultainennoutaja :D
Vanhempina ehkä tavallista "tiukempia", huolehditaan, että lapset lukevat kokeisiin, tekevät läksynsä ja hoitavat aloitetut harrastukset kunnialla kevääseen saakka!
Meillä tällainen lista: Meksikolainen lihapata Kasvissosekeitto Paistettua kuhaa ja kasvisgratiini Linssicurry Katkarapucouscous Viikonlopun ruokia ei ole vielä mietitty.
Oliko kutosella tähän jotain kommentoitavaa?
ma: sunnuntailta jääneitä intialaisittain maustettuja pinaatti-juustosoijapullia, lohkoperunoita, sitruunaista jugurttikastiketta ja salaattia
ti: rosmariiniporkkaneita, paistettua tofua ja avokadosalaattia
ke: salaatti mm. juustoista, pinjansiemenistä ja avokadosta, jotain hyvää leipää leipomosta
to: ulos syömään, varmaan jotain italialaista
pe: pinaattikeitto, raejuustoa, eilistä leipää
la: brunssi siltasessa, päivälliseksi pantonkia ja tomaattikeittoa
su: lounas: riisipuuroa päivällinen: kantarellicanneloneja, juustoista kastiketta ja salaattia
Huomenna broilerikastike ja riisi
Tiistaina karjalanpaisti ja muusi
Keskiviikkona karjalanpaistista lihakeitto ja lopusta muusista potturieskoja
Torstaina Peuransisäfilettä ja lohkopottuja
Perjantaina hernekeitto
Lisäksi tietenkin kasviksia tai salaattia