Keljutti tänään Anttilassa. Joulusuklaat muka -30%, mutta
"normaalihinnasta", joka ei tietty edes esillä. Ihmiset hamstrasivat oikein, vaikka kassalla paljastui huijaus. Esim. Fazerin geisha/sininen/Fazerina-laatikon saa hyvinkin tarjouksesta 3,50. Tuo normaalihinta oli hinattu niin ylös, että tämä 30% oli peräti 20 senttiä vähemmän kuin normaalitarjoushinta eli tuotteelle jäi hintaa 3,30. Mitä huijausta!
Kommentit (4)
elin Clas Ohlssonin työntekijän kanssa, kun lelujen piti olla -20% ja heillä oli katupuhujassa mainos yhdestä tuotteesta hintaan 25 euroa.
No, alennus olikin sitten laskettu normaalihinnasta 29 euroa eikä siitä 25:stä ja tuo 29 oli painettu niihin -20% jullareihinkin.
Ei meinannut poika käsittää mitä tälläinen kaupassa ikänsä töissä ollut täti yritti selittää.
kattelin, että Fazerin paperilliset kohvehdit ovat 4.22 normaalihinta ja kympillä sai tänään kolme.
Että tuosta kun lätkäsee yksittäisen tarjouksen, niin johan saavat komiat katteet.
mutta olikin ainoastaan kirkkaanpunaiset. Hyllynreunassa luki isolla tyyppitunnus (joka kaikenvärisissä oli sama) ja EAN-koodi ja viivakoodi myös isolla ja sitten pienellä toisessa alakulmassa "pun". Taitavasti mainostettu. Mies huomasi, poltti päreensä, perui kaupan ja osti naapuriliikkeestä täydellä hinnalla saman laitteen.
maksaa suklaarasiasta 3,30- tai 3,50-, niin kumman valitset? ;)