Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten reagoit jos miehesi pöllähtää työpaikallesi?

Vierailija
09.02.2006 |

Itsellä kävi tänään juuri niin. Menin aivan lukkoon, enkä meinannut saada suustani pihaustakaan esitelläkseni mieheni. Aivan vaikeaksi jotenkin.



Tässä on kyse muutenkin ongelmistamme... työpaikalla koen, että saan olla luova, voimakas ja iloinen, voin kunnioittaa itseäni jne. Miehen kanssa sit mun pitää alistua jotenkin sellaiseksi lettipäätytöksi, vaikkei mies mikään alistajatyyppi todellakaan ole.



Kotona muutenkin olen aivan erilainen kuin töissä. Äreä ja kiukkunen tai sitten masentunut tai... Töissä pääsen eri tavalla toteuttamaan itseäni.



Mutta tämä oli todella hämmentävä tunne, koska tuntui kuin mies olisi alistanut minut hiirulaiseksi heti samalla hetkellä, kun ovi kävi ja näin miehen kasvot. Kuin olisin samantien muuttunut piipittäväksi hiireksi jonka ääni häviää jonnekin... ja päässä pyörii ja meinaan pyörtyä.



Lienee epätervettä???

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mietipa millainen oikeasti olet ja koeta sitten alkaa ilmaisemaan itseasi aidosti. saattaa ottaa paljonkin aikaa. Mutta on varmasti terveempaa kuin mita tuossa kuvailit...

Vierailija
2/10 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ollaan tehty yövuoroja myös yhdessä vaikka eri alalla ollaankin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

no jotain tuollaista ajattelen sen itsekin olevan. mutta en vain tiedä... miten olisin. kyllähän tämän samaisen asian kanssa olen jo ikuisuuden taistellut, että mistähän lähtisin liikkeelle...?

Vierailija
4/10 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

... oltu joskus samassa työpaikassakin, mut vierekkäisissä huoneissa ja eri työtehtävissä/tiimissä.



mut mäkin olen mieheni seurassa ehkä jonkin verran eri ihminen kuin työpaikalla. ehkä. mut en ehkä kovin paljoa. etäinen työtoveruus on ok, mutta mitään yhteisprojektia en haluaisi.



nyt lähinnä potuttaa, että mieheni on tällä hetkellä jotenkin masentunut tms., ja hän mollaa minua minun näkemykseni mukaan syyttä. esim. syyttää minua etten hoida asioita, en ota vastuuta kodistamme, vaikka

olen juuri ennen hänen töistä kotiintuloaan myötävaikuttanut siihen, että meillä on siistiä. laitan myös nykyään useammin ruokaa kotona kuin aiemmin, vaan mieheni haukkuu minua loiseksi joka asuu hänen luonaan. tää kämppä kun on tällä hetkellä miehen omistuksessa. voi kuulostaa pahalta, mutta kertoo mielestäni että miehelläni on paha olla.



töihin tämä liittyy siten, että mieheni haukkuu, että olen kykenemätön hoitamaan eri asioita ja ihmettelee samassa lauseessa, miten voin pärjätä työssäni, miten kolleegani sietävät minua, miten kykenen hoitamaan asioita työssäni.



haukku loukkaa ehkä vähän, vaan tällä hetkellä olen melko innostunut ja motivoitunut työstäni, niin ei tuo masenna kovin paljoa.



toivoisin vain että miehelleni voisi tulla parempi olo, ettei hänen tarvitsisi haukkua minua.



tsemppiä ap tutkimusmatkalle itseesi, sillä matkalla minäkin varmaan olen hamaan vanhuuteen asti, jos vanhaksi elän. :)

Vierailija
5/10 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarjoan kahvia. Onse ollutkin mun työpaikalla, ja aivan ok.

Vierailija
6/10 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mieheni on käynyt työpaikallani (julkinen tila) viikonloppuisin kanssani, ihan vaan katselemassa julkisia paikkoja. Varsinaisiin työtiloihini ei voisikaan noin vaan tupsahtaa, mutta jos nyt sattuisi ilmestymään, niin en minä sen kummemmin reagoisi. Ihmettelisin, että mikä on hätänä ja miksi ei itse ole töissä... ja sitten keitettäisiin varmaan kaffet ja esittelisin paikat ja työkaverit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutaman viikon päästä lähden samalle työmaalle töihin, missä miehenikin ja vielä samassa vuorossa aletaan kulkea. Aluksi ainakin ollaan ihan työpari.

Vierailija
8/10 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..jos siis tulee päikkäri-aikaan..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En voisi edes kuvitella, että muuten tulisi... En välttämättä tykkäisi - työpaikka on mun oma juttu, ja ihan uusi vielä. Myöhemmin olisi ok. Ja ollaan mekin kyllä samassa paikassa joskus oltu töissä, se oli ihan hauskaa:-)

Vierailija
10/10 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

en osaa sulauttaa toisiinsa sitä " työpaikan rentoa, leppoisaa oloa" ja miestäni kohtaan tuntemaani hellyyden tunnetta toisiinsa, joten pää menee aivan sekaisin kun en tiedä " miten päin olisin" ... jotenkin... omituista.



olisiko kellään antaa vinkkejä mitä tehdä asialle?



ap