Kokemuksia Nissan Primerasta?
Niitä näyttäisi saavan käytettynä ihan järkevään hintaan. Onko siihen joku syy? ;)
Kommentit (40)
Primera on hyvä auto =) meillä on vm. -05 ja hyvin pelaa. Ei ole kertaakaan jättänyt tielle tai tarvinnu korjata mitään isoa. On myös erittäin tilava takakontti ja takapenkillä mahtuu istumaan leveästikin.
Primera on hyvä auto =) meillä on vm. -05 ja hyvin pelaa. Ei ole kertaakaan jättänyt tielle tai tarvinnu korjata mitään isoa. On myös erittäin tilava takakontti ja takapenkillä mahtuu istumaan leveästikin.
Sehän on siinä keskellä kojetaulua, tottuuko tuohon hyvin ja häiriintyykö siinä ajo mitenkään jos sitä joutuu vilkuilemaan ?
Tottuu kyllä! Nyt on vaan hankala ajaa "normimittaristoisella" autolla, kun katse hakee sieltä keskeltä niitä mittareita :)
Tykkään kyllä Primerasta
Varsin hyvä auto omassa koko- ja varusteluokassaan, mutta niin tappavan tylsä valinta että huh-huh. Jos et pelkää auton tylsyyttä, osta ihmeessä Primera. Sitten Pomarfinnit jalkaan, pusakka ylle ja S-markettiin Juhla-Mokkaa ostamaan, tarjouksesta.
Tilava farmari. Ei ole ollut huolta.
Huollot suoritettu ajallaan. Kaikki kunnossa.
Mittaristoon tottuu ihan muutamassa päivässä.
Meillä on vm -07.
Kulutus kohtuullinen jopa motarilla 120 nopeudessa.
Meillä on 1.8 koneella.
Sisämelu on vaatinut totuttelua.
tykkään Primerasta. Harmi vaan, että niitä ei enää valmisteta, täytyi vaihtaa merkkiä kun uutta farmaria hankittiin.
Meillä meni 210 000 rikki ilman suurempia remontteja, ja koskaan ei tielle jättänyt. Olen kuullut, että Primeroissa voi olla öljysyöppöjä, joten ostaessa kannattaa asiasta kysyä. Meillä ei vienyt öljyä.
Kannattaa yritää etsiä Tekna-varustetasoista, peruutuskamera ja sadetunnistin on oikeasti käteviä. Keskellä oleva mittaristo oli oikeasti hyvä juttu, nykyisessä autossa kun on mittarit kuskin puolella, niitä saa tiiraamalla tiirata, että näkee ratin takaa.
mutta kestäviä. Ja halvempia kuin tojotat jotka on yhtä tylsiä ja kestäviä.
meillä Primera vuosimallia -05 ja se versio jossa peruutuskamera ja sadetunnistin. Peruutuskamera on mielestäni tosi hyvä, nyt on vaikea peruuttaa sellaisella autolla jossa sitä ei ole.
Mitään isompaa meillä ei ole ollut, nyt ajtettu 120 tkm. Kerran viimetalvena jäätyi ja sitten vaidettiin siihen uus akku.
Ruma ja ei erityisen haluttu malli -> halpa hinta
ja se keskellä oleva mittaristo on niiiiin hyvä, haluaisin sellaisen seuraavaankin autoon...
Meillä -06 farkku, ajettu nyt 102 000 km. Taitaa olla maanantain malli, kun kaikkeen "pieneen" vikaan on uponnu ihan hirveesti rahaa :(
On jos jonkinmoista sähkövikaa.
Olen aina pitänyt Nissania hyvänä autona, mutta nyt odotan vaan että päästään tosta eroon. Toyota Corolla Versoa katotaan seuraavaksi.
Mieheni kutsuu leikkisästi Primeraamme "hajuttomaksi pieruksi", ei oikeen sytytä autona. Aika semmonen mitään sanomaton kulkupeli.
Kakkosautona on Nissan Micra ja se on ihan loistava pikku purkki!
minulla on ollut kohta parivuotta primera vm.07 ja ei siinä tosiaan oo isompia ollut, eikä oikeestaan pientäkään. Autossa on ison auton ominaisuuksia ja tuntua, vois olla jämerämpi tiellä mutta toisaalta mikään ei ole "jäykkää" ohjaus, vaihteet yms. Tilaakin sopivasti. Mun auto on musta väriltään ja näyttääkin ihan kivalta. Mittaristoon tottuu kyllä. Hintansa veroinen auto.
Mulla -06 farkku. Luotettava ja hyvä auto! :)
Ostaako joku auton sen tylsyyden/kiinnostavuuden perusteella?! Onneksi sulla on noin pienet murheet tässä maailmassa!
Näkyvyys takaikkunasta kyllä hiukan huono eikä kulutus aivan pieni, mutta ihan hyvä auto oli meillä.
Ostaako joku auton sen tylsyyden/kiinnostavuuden perusteella?! Onneksi sulla on noin pienet murheet tässä maailmassa!
tylsä mies vaihtaakohan se senkin:D
Nissan primera, joka ostettiin autoliikkeestä vm.2005
Oli janne Kataja firman ato, näkyi huoltopapereissa.
Ei minkäänlaista vikaa, automattivaihde jne.
Nyt kuitenkin, jota jokaiseen käytettyyn autoo voi ajan mittaan ja kilometrien myötä tulla, on jokin vika vaihdelaatikossa.
Katsottiin netistä vaihdelaatikon ostoa. Se tulee halvemmaksi ostaa itse ja teettää paikalleen kuin että korjaava liike sen hankkii...
Mutta tällä hetkellä ei löydy yhtään vaihdelaatikkoa tähän hätään. Amerikasta asti saisi...kujlut kuitenkin ovat. Nettiin voi jättää tietonsa suomalaiseen firmaan ja he antavat tarjouksen..jos jooakin sattuisi automaattinen laatikko hajoamaan.
Tyytyväsisiä ehdottomasti olleet Primeraan.
Kerrompa täällä .vanha primera vm 99 1.6 moottori .Vikakoodi näytti virranjakajaa ,joka näiden tyyppivika..purkaamoissa pyytää vanhoista 150-200 ekee.merkkiliikkeessä uus 691 ekee.Englannista tilasimme uuden ,joka maksoi vain 90 ekee.helppo vaihtaa itsekkin.Auto toimii hienosti ,ei sammuile ja nyi enää .
Minäkin sanoisin, että hyvä, kestävä ja tylsä.
[quote author="Vierailija" time="15.10.2012 klo 12:52"]Ostaako joku auton sen tylsyyden/kiinnostavuuden perusteella?! Onneksi sulla on noin pienet murheet tässä maailmassa!
[/quote]
No onhan se osa jokaisen merkin brändiä. Brändien perusteellahan ihmiset tekevät paljon ostopäätöksiään, oli kyseessä mikä tahansa ostos. Niin myös autoissa. Niissä varsinkin..
mutta almera joka meillä oli ei ole. En tiedä syytä.