Asunnon kylppäri remontissa, wc:tä ei voi käyttää.. onko vuokranantajan
velvollisuus hankkia toinen asunto rempan ajaksi?
Saunan kylppäriä saa käyttää, mutta yleensä iltaisin se on käytössä, eli siellä on kylpijöitä.
Kommentit (12)
jos asut omistusasunnossa, ei sulle silloinkaan kukaan muu hanki toista asuntoa.
se voisi ostaa teille potan/portatiivin?
Vuokra-asunnon pitää olla asuttavassa kunnossa vuokraa vastaan. Jos remontti aiheuttaa merkittävää haittaa vuokralla asumiseen tai heikentää asunnon käytettävyyttä (se on kuitenkin vuokrattu sillä oletukselle, että siellä voi käydä vessassa) niin joko vuokraa on alennettava tai vuokranantajan on osoitettava asunto, jossa voi asua.
jos asut omistusasunnossa, ei sulle silloinkaan kukaan muu hanki toista asuntoa.
koska tiedot on syötetty jo vuokrajärjestelmään. :(
ap
Tuossa tilanteessa tulee luopua koko vuokrasta tai alentaa vuokraa. Järjestelmiä voi kyllä muuttaa.
Jos olet vessallisen asunnon vuokrannut niin todellakin saat reilun vuokra-alen ainakin jos sitä vessaa ei voi remontin aikana käyttää! Järjestemä...hih...kaikkea voi muuttaa jos haluaa tai ainakin voi palauttaa osan vuokrasta jos muka mikään muu ei onnistu...ole tiukkana.
menossa sama tilanne. Vuokranantajan ei kuulu hommata asuntoa.
Vuokraa heidän ei tarvitse maksaa siltä ajalta, kun asunnossa ei voi asua.
Googlaa "vuokralaki", sieltä löytyy faktatietoa.
"Huoneenvuokralaki määrää vain, että omistajan on ilmoitettava remontin alkamisesta puoli vuotta aikaisemmin.
----
Laki ei anna ohjeita siitä, miten remontin haittoja korvataan vuokralaiselle.
Myöskään Vuokranantajat ja Vuokralaiset eivät ole saaneet sovittua yhteisiä pelisääntöjä siitä, millä tavoin isoissa korjauksissa menetellään. Siksi korvauskäytännöt ovat kirjavia.
Jos vuokralainen joutuu tyhjentämään asunnosta kaikki tavaransa, Vuokranantajien mukaan alennukseksi suositellaan usein sata prosenttia. Jos tavaroita voi pitää vinttikomerossa, alennusta voi saada 90 prosenttia.
Jos taloon on järjestetty remontin ajaksi suihku ja wc, vuokraa voidaan pudottaa 30-50 prosenttia.
"Alennuksista osapuolet sopivat keskenään", toiminnanjohtaja Mia Koro-Kanerva Vuokranantajat-yhdistyksestä sanoo.
Vuokralaiset-yhdistyksen toiminnanjohtaja Anne Viita tietää, että "aina se ei tapahdu reilussa hengessä". Eräskin vuokranantaja toimitti liput uimahalliin, joka oli viiden kilometrin päässä.
Usein remontti viivästyy, ja vuokranantaja on siitä vastuussa. "Jos evakossa on oltava pidempään, vuokran alennus jatkuu", Koro-Kanerva täsmentää."
(HS 4.6.2012)
Ellette sitten pääse yksimielisyyteen vuokran alentamisesta.