Miltä tuntuu asua koko ikänsä samoilla kulmilla?
Eikö teistä yhtään tunnu turhauttavalta ja siltä, että kaipaisitte vaihtelua?
Kommentit (13)
Ei turhauta. Jossainhan sitä vaan täytyy asua, miksei täällä?
Toisella puolella Suomea edes? Kaupungissa jos nyt asuu maalla? Maalla jos nyt asuu kaupungissa? Lukea päivittäin lehteä, jossa on ihan eri kirjoittajat ja näkemykset kuin siellä, missä on ikänsä asunut? Kävellä ruokakauppaan ja siellä ei olisikaan se sama myyjä vastassa, joka oli jo kaksikymmentä vuotta sitten?
koko ikä asuttu Tampereella, eikä tosiaan tee mieli muualle asumaan.
en aio enää muuttaa takaisin, tai mistä sitä mielenmuutoksia tietää, mutta ei ainakaan mitään hinkua muuttaa takaisin.
Jotkut on suurkaupunki-ihmisiä ja jos Suomessa haluaa suurkaupungissa asua niin eniten pääkaupunkiseutu vastaa suurkaupunkia Suomessa, jos olisin tänne syntynyt, niin tuskin olisin koskaan muuttanut pääkaupunkiseudulta pois.
Toisella puolella Suomea edes? Kaupungissa jos nyt asuu maalla? Maalla jos nyt asuu kaupungissa? Lukea päivittäin lehteä, jossa on ihan eri kirjoittajat ja näkemykset kuin siellä, missä on ikänsä asunut? Kävellä ruokakauppaan ja siellä ei olisikaan se sama myyjä vastassa, joka oli jo kaksikymmentä vuotta sitten?
Ruokakaupassa käyn ostamassa ruokaa, en varmistamassa, että tuttu myyjä on paikalla. Lehdessä on yhtä monta näkemystä kuin on kirjoittajaakin enkä ymmärrä, miten se talouskriisin näkökulma vaihtuu, jos Aamulehden sijaan luen Turun Sanomia.
Ei käy tylsäksi, sillä elämässä löytyy vaihtelua ihan tarpeeksi muualtakin, täällä jopa kaupan kassat näyttävät vaihtuvan aika usein jotta ei pääse kyllästymään. Eri lehtiä voi lukea netistä tai kirjastossa, ei tarvitse muuttaa toiselle puolelle Suomea tai edes maailmaa, vaikka sitäkin vähän aikaa on tullut kokeiltua.
lukuun ottamatta ulkomailla asuttuja vuosia.
miksi lähtisin lähiöön, kun tässä kaikki on kävelymatkan päässä. syytä helsingistä poismuuttoon näen vielä vähemmän, koska suku, perhe ja kaverit on täällä. olen tottunut siihen, että kaupat, ravintolat yms on kivenheiton päässä.
Eli kaupungeissa muutoksia tapahtuu ympärillä, vaikkei itse muuttaisi minnekään.
Tuo lehtijuttu kyllä kirkastuu, jos oikeasti muuttaa pitemmäksi aikaa muualle. Eri alueiden paikallis- ja maakuntalehdillä on selviä painotus- ja sävyeroja uutisoinneissa. Eron huomaa viimeistään sitten, kun lukeekin pitkän ajan kuluttua vanhan kotipaikan lehtiä.
Eli kaupungeissa muutoksia tapahtuu ympärillä, vaikkei itse muuttaisi minnekään. Tuo lehtijuttu kyllä kirkastuu, jos oikeasti muuttaa pitemmäksi aikaa muualle. Eri alueiden paikallis- ja maakuntalehdillä on selviä painotus- ja sävyeroja uutisoinneissa. Eron huomaa viimeistään sitten, kun lukeekin pitkän ajan kuluttua vanhan kotipaikan lehtiä.
ne paikallisjutut erikseen, mutta harvaa Kuopiossa kiinnostaa kuulla Sodankylän paikallisuutisia.
Kaupunki-ja kaupunginosauskollisuus on helsinkiläisille tyypillistä. Juontuneeko siitä, ettei meidän ole välttämättä tarvinnut lähteä opiskelu-tai työpaikan takia muualle asumaan.
maakuntalehdistä on kyllä ihan omien toimittajien kirjoittamaa.
vaikka näiltä ihan samoilta kulmilta olen kotoisin. Mulla, kuten useimmilla, elämä kuitenkin sisältää erilaisia vaiheita, joiden eläminen on hyvin erilaista, vaikka asuinpaikka ei isommin vaihdukaan.
oma koti kullan kallis kuitenkin.