Te, joilla mökki rannalla, tai asutte veden äärellä!
Vieläkö käytte uimassa? Uitteko talvella avannossa?
Ajattelin aloittaa avantouinnin ensi talvena ja mietin eikö kannattaisi käydä järvessä koko aika nyt jo syksyllä?
Hieman kyllä karmii ajatus, mutta saunan yhteydessä uskaltaudun..hhrrr..
Kommentit (4)
tänä tsyksynä on ollut niin kiire, etten oo mökille ehtinyt, mutta yleensä kyllä.
Kannattaa käydä syksystä asti, jos se vain on mahdollista, mutta otki sen talvellakin voi aloittaa. Sauna on ehkä enemmän henkinen tuki kuin käytännössä merkitsevä asia. Avantoon mennessä kyse on vain päättäväisyydestä: Laiturilla on joka tapauksessa syytä viipyä hetki tasaantumassa eikä mennä suoraan löylystä veteen, sitä ei siis ikään tee helpommaksi. Mutta kun avannosta tulee ylös, on niin paljon endorfiineja, että ei ole mikään kiire saunaan. Tässä vaiheessa saunan helpotusta ei siis enää tarvita. Itse tämän tietäessäni käyn usein myös aamulla ilman saunaa kastautumassa.
Tärkeätä on hankkia hyvät avantotossut, joilla varpaat säästyvät jäätymästä lumisella laiturilla tai laituripolulla ennen ja jälkeen avannon. Ostaessasi huomaa, että tossunkärjesssä on syytä olla joku reikä, josta kenkään menevä vesi valuu pois. Jos laituri ehdottomasti ei ole liukas, voi harkita myös crockseja, jotka tietty on riisuttava ennen veteenmenoa.
ne tuttavat, jotka talvella menevät avantoon, käyvät kyllä nytkin uimassa. En tiedä onko se yleinen, vai vain heidän tapansa.