raskaudessa ikä vai ylipaino isompi riski vauvalle?
Toinen lapsi olisi haaveissa. Ensimmaisen syntyman jalkeen paino on noussut niin etta BMI on nyt 31. Olen yrittanyt koko kesan laihduttaa syomalla terveellisesti ja liikkumalla enemman, mutta jostain syysta paino ei tipu. Lopetin hormonaalisen ehkaisynkin nyt jos siina olisi vika.
Nyt sitten aloin miettimaan etta alkaako ika jo tulla vastaan niin ettei kannata enaa odottaa laihtumista. Olen nyt 36.
Kummassa on isompi riski vauvalle? Uskaltaako viela odottaa laihtumista?
Kommentit (5)
Tarkoitin tietysti etta kun ikaa tulee lisaa, niin riskit raskaudelle kasvaa. Tietenkaan ika ei ole este laihtumiselle?
Eli odotanko viela laihtumista vai onko ika liian iso riski vauvalle?
vaikka molemmissa tietysti riskinsä. Ylipainoisella enemmän riskiä ettei edes tule raskaaksi, diabeetekselle, hartiadystokialle (jos kasvaa liaan isoksi), keskosuudelle ja äitiä ajatellen tietty diabeetestä ja verenpainetautia tulee ekana mieleen. Jos "vanhempi" odottaja taas vaikeuksia tulla raskaaksi, riski kasvaa että syntyy keskosena tai kohtukuolemaan. Mutta ei tuo sun BMI 31 niin paha ole tänä päivänä enää kun on lähes normaalia että BMI 35 ja yli. Odottajien paino ovat suurentuneet huimasti 5-8vuoden aikana. Surullista.
on suurempi riski! suurempi riski esim vauvan kromosomipoikkeavuuksille ym. !
ikä ei ole koskaan este laihtumiselle.
mä sain viidennen lapsen 41-vuotiaana ja aloin urheilla. paino on aina ollut normaali, mutta putosi siitäkin terveellisillä elintavoilla. ikä ei ole riski vauvalle.