Nelilapsisia perheitä?
Miten teillä on pyykkihuolto hoidettu? Kuka hoitaa, milloin? Millaiset kuivaustilat? Miten usein pesette, kuka lajittelee ja vie kaappeihin? Minkä ikäiset lapset? Meillä tämä tökkii, sillä kyselen.
Kommentit (6)
minä äiti pesen. Kuivatuksen on kuivausrumpu ja pari pyykkitelinettä kodinhoitohuoneessa joka on tilava. Pesen joka päivä 1-2 koneellista, joskus voi jäädä päivä välistä pois ja sitten taas viikonloppuyisin saatan pestä enemmän.
Viikkaan kuivat joka lapselle omaksi pinoksi ja vien heidän huoneeseen tai hakevat itse kodarista ja laittavat kaappeihinsa. Lapset koululaisia.
Ei ongelmaa, olen kotiäiti :D
Pyykkihuolto toimii meillä vessan ja kylppärin yhteydessä. Minä vastaan pyykinpesusta yleensä, mutta mieskin saattaa oma-aloitteisesti pestä koneellisen tai kaksi. Pesukone pyörii meillä vähintään kerran päivässä tai sitten monta kertaa vkl. Ei ole kuivausrumpua eikä sellaista meille ilmeisesti ole tulossakaan.
Kuivatan pyykin kesällä pihalla, talvella siinä samassa kylppärissä. Mahtuu kaksi kuivaustelinettä kun ovat eri tasossa. Lattialämmitys kuivattaa yleensä niin, että aamulla saa illalla pestyn koneellisen ottaa pois. Harvoin viikkaan suoraan telineeltä vaan kerään 2-5 koneellista puhdasta pyykkiä Ikean suureen kassiin ja viikkaan siitä sitten pois. Lapset ei osallistu muuten kuin isommat viemällä kukin omat sukkansa ja alushousunsa pois. Ongelmana on lähinnä lakanoiden kuivatus kun ei ole kuivausrumpua ja tilaakin on vähän.
Lapset 6,4,2,1
mutta kyllä siinäkin pyykkäämistä riittää, kaikki lapset harrastaa ja muutenkin meillä vaihdetaan usein vaatteita jne. Jostain kumman syystä RAKASTAN pyykinpesua (ONNEKSI!), kiehtoo erillaisten huuhteluaineiden tuoksut ym. Kuivausrumpu helpottaa, muutoin meillä on huonot kuivaustilat. Pesen pyykkiä lähes joka päivä, joskus 2-3 koneellistakin. Pyykinpesu on täysin mun harteilla, tosin EN SILITÄ OLLENKAAN. Siitä oli pakko ajan pulan vuoksi luopua kun palasin työelämään. Kaiken lisäksi meillä kissat nukkuisi puhtaissa pyykeissä jos pyykit odottaisi jossain silittämistä. Lapset on kaikki jo koululaisia, he osallistuvat muihin kotitöihin esim imuroimiseen, pölyjen pyyhintään. Meillä vaihdettiin 4 kilon pesukone 6 kilon koneeseen että mahtuu lakanat kerralla pesemään.
Jokaisella on oma pyykkikoppa huoneessaan. Likaisia vaatteita harvoin lojuu lattialla. Jos vaate ei ole pyykkikopassa, sitä ei saa pestynä takaisin. Lapset ovat 13v., 11v. kaksoset ja 4v.
Kerran viikossa pesen pyykit pesutuvassa. Siellä on kaksi isoa konetta. Neljän koneellisen pesuun menee aikaa puolitoista tuntia, kuuteen koneellisen vähänreilu parituntia. Kerran kuussa varaan pidemmän ajan pyyhkeille ja lakanoille (mankeli löytyy myös pesutuvasta).
Laitan kuivumaan kuivaushuoneeseen. Kuivat vaatteet jokainen laittaa itse paikoilleen. Toki avitan nuorinmaista. Tuon ne yhdessä kasassa heille. En edes erota mikä on kenenkin paita, paitsi pienimmän.
Tarvittaessa tottakai pesen enemmän kuin kerran viikossa. Olen iloinen, ettei tarvitse kuivata vaatteita asunnossa.
Mutta onhan ne olleet pieniäkin joskus.
Meillä on aina osattu tuulettaa vaatteita myös ja poistaa pikkutahrat samantien eli ollaan vältetty sitä, että pestäisiin lähes puhtaita vaatteita. Moni taitaa pestä pyykkiä ihan turhaan, olen ainakin omista tuttavistani huomannut.
Olin kotiäitinä pitkään eli kyllä se suurimmaksi osaksi oli mun hoidossa se pyykkäys.Silloin kun oli pienempi kone, tuli pestyä 3-5 koneellista viikossa, myöhemmin selvis vähemmällä kun oli iso kone.
Ja paljon ostin sellaisia vaatteita lapsille, joissa samat pesuohjelmat eli kertyi sitten aina koneellinen samanlaista tasaiseen tahtiin.
Lapset auttoi varmaan kolmevuotiaista alkaen pyykinripustuksessa ja paikoilleen laitossa, minä ne yleensä ohimennen viikkasin ja lajittelin jokaisen omaan koriin. Muitakin kotihommia olen aina tehnyt lasten kanssa, aika pienestä ovat jo osallistuneet.
Kuivaustiloja on ollut kaikenlaisia, neljässä eri kämpässä asuttu. Viimeiset 12 vuotta on käytössä ollut kuivauskaappi, tosin aina ei laiteta edes päälle vaan pyykit saavat kuivua ovi auki.Kuivaustilaa reilusti kellarikerroksessa, paljon kuivatan kelien salliessa ulkona narulla.
Mankeloin lakanat, teinit auttaa lakananvedossa. Silitän tyynyliinat ja astiapyyhkeet yms aina ajoittain telkkua katsellessa, muuten jokainen silittää aikalailla ise tarvitsemansa vaatteet. Joskus innostun silittämään ison satsin valmiiksi.
Minä yleensä pesen, kumpikin ripustaa. Tällä hetkellä mies laittelee kaappeihin, aikaisemmin minä.Kuivausrumpu, ei käytetä pelkästään sitä, ripustetaan narulle (normaali kaupassa myytävä kuivausteline). Kuivausteline pesuhuoneessa useimmiten (ph aika iso), kesällä ulkona.
Yritä välttää liikaa pesemistä, ei joka tahra ja lika haittaa...