Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Neuvoja pikaisesti!Avioero ja työsuhdeasiaa.

Vierailija
11.10.2012 |

Parisuhteeni on kriisissä.Mies ei aio muuttua:valehtelu,karkailu,henkinen väkivalta,alkoholi ja kerran heitti minut vaatekaappiin.Pieniä lapsia on,enkä kykene heiltä ongelmia enää salaamaan.



Tein ennen äitiyslomaani sijaisuuden eräässä yrityksessä.Pari viikkoa ennen äitiyslomaani hain yrityksen sisällä vakituista paikkaa ja sain sen.Toimin uusissa tehtävissä kaksi viikkoa ja jäin sitten äitiyslomalle.Olen saanut yritykseltä äitiysloman ajalla palkkaa ja lomarahoja.Lupasin palata syksyllä.



Nyt vuoden aikan parisuhde on mennyt mahdottomaksi.Tällä paikkakunnalla minulla ei ole tukiverkkoa,joten haluaisin palata kotipaikkakunnalleni.



Kotipaikkakunnallani on haussa koulutustani vastaavaa työtä.Kysymys kuuluukin: Voinko hakea paikkaa,kun en ole äitiyslomani jäljiltä päässyt työssä vielä kunnolla edes alkuun.



Velvollisuudentunto painaa.teenkö jotain petokseen rinnastettavaa,jos nyt haen uutta paikkaa siksi,että tulee avioero ja tarvitsen tukiverkkojani?Päätös hakemisesta pitäisi tehdä pian.



Miten hoitaisitte asian?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
11.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Edellyttäen,että saan paikan.Tällä paikkakunnalla en haluaisi muuttaa toiseen asuntoon.Tilanne olisi sama...olen koko ajan yksinäinen.Henkisesti ja fyysisesti.



En ole kikkailemassa.Haluan olla mahdollisimman reilu.On vain kurja olo niiden ihmisten puolesta,jotka luottivat minuun ja antoivat minulle mahdollisuuden...vai yritänkö taas vain selitellä,miksi en voisi lähteä??

Vierailija
2/10 |
11.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et sä ole mitään velkaa työnantajalle. Ihmisten elämäntilanteet muuttuvat, kyllähän se tiedetään.



Niin, ja ei se työpaikan saantikaan kuitenkaan ole vielä varmaa, vaikka hakisitkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
11.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoitanko siihen,että olen perhesyistä palaamassa kotipaikkakunnalleni ja kykenen aloittamaan työt muutaman kuukauden kuluessa,kunhan asunto ja hoitoasiat järjestyvät?



Kuinka rehellinen kannattaa olla.Tulenhan olemaan henkisesti aika loppu prosessin aikana.

Vierailija
4/10 |
11.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli kun ilmoitat nykyiseen paikkaasi, ettet ole tulossa takaisin, niin pitää sopia miten irtisanomisaika hoidetaan. Muita velvoitteita sinulla ei työnantajaasi kohtaan ole.

Voit tietysti pahoitella tilannetta ja jos esimiehelle irtisanoutuessasi mainitset, ettet voi paikkakunnalle jäädä koska mies on väkivaltainen, niin luultavasti saat vain sympatiaa.



Jaksuja.

Vierailija
5/10 |
11.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen henkisesti aika loppu.Lyhytjännitteinen,enkä kykene välttämään riitelyä miehen kanssa.



Hän syyttää minua ihan kaikesta...ja alan uskoa itsekin,että olen syyllinen.



Pelkään myös menettäväni lapset.

Vierailija
6/10 |
11.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli kun teet itsestäsi ja lapsista muuttoilmoituksen pois yhteisestä kodista, tarvitset lasten muuttoon miehen luvan.

Sen jälkeen kun asutte eri osoitteissa, et lupaa enää tarvitse.



Olisiko sinun mahdollista jäädä yhteiseen asuntoon siten, että mies muuttaa pois? Tai muutat ensin lasten kanssa siellä samalla paikkakunnalla ja sitten vasta kotipaikkakunnalle.



Jos teillä on väkivaltaa niin ole yhteydessä turvakotiin, sieltä saat kallisarvoista apua ja neuvontaa, miten toimia. Tärkeintä on nyt se, että saat kaiken mahdollisen avun jos kerran on pelkoa siitä, että mies hankaloittaa kaikkea.



Tsemppiä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
11.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerran olen ollut turvakodissa,mutta rikosilmoitusta en tehnyt.Otti minua tuolloin kerran kaulasta kiinni,kun lapsi oli sylissä.Toisen kerran ravisti ja heitti vaatekaappiin,kun useamman päivän riitelyn jälkeen näyttelin soittavani ilmoituksen hänestä hänelle ikävästä asiasta,jota ei vain useista pyynnöistä huolimatta viitsinyt hoitaa.Tuolloin annoin takaisin (koppasin takaraivoon) ja sanoin,että myös niin kauan tulee takaisin,kun minussa henki pihisee.En kehdannut mennä turvakotiin,kun annoin silmä silmästä.



Olen nähnyt edellisessä erossaan,miten kiusalla hankaloitti asioita.



Aion hakea paikkaa.Lapset eivät saa joutua elämään tällaista elämää,jossa näkevät,kuinka minua j aheitä kohdellaan kuin kenkärajaa.Sitten,kun ei ole muuta niin mekin kelvataan.



Miten kuvailen tilanteen hakemuksessa?



Vierailija
8/10 |
11.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis siihen työhakemukseen?

Positiivisesti!



"Olen muuttamassa paikkakunnalle tukiverkkojen lähelle."



Eroa ei tarvitse mainita, eiköhän se paista läpi. Ja jos sitä kysytään (ei saisi haastattelussa kysyä), niin sitten sanot että eroat, et muuta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
11.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

saat hakea toista työpaikkaa, mutta jos saat sen, et saa aloittaa siinä ennenkuin olet irtisanonut vanhan työsuhteesi, sillä oletuksella siis että sinulla on vanhassa työsopimuksessa kilpailukielto tai -rajoitus. Jos ei ole niin silloin voi olla periaatteessa kahdessakin työsuhteessa yhtäaikaisesti. Näin tehdään usein valtiolla, eli on yksi työpaikka, haetaan toista työtä ja saadaan se, sitten vanhasta otetaankin virkavapaata (ei irtisanouduta) ja pidetään vanhaa jemmassa. Nyt valtiollakin säännöt kiristyneet mutta aiemmin tuo kikkailu oli yleistä.



Eli siis vaikka et ole nyt TÖISSÄ, olet silti vanhaan työnantajaan työsuhteessa, ja sinun tulee irtisanoa työsuhteesi irtisanomisaikaa noudattaen mikäli aiot ottaa uuden työn vastaan.

Vierailija
10/10 |
11.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et tarvitse mieheltä mitään muuttolupaa, varsinkaan jos edes kerran olet tehnyt pahoinpitelystä rikosilmoituksen. Se on mies, joka muuttoilmoituksen tekee, ja ehkä saa vielä lähestymiskiellonkin.



Tottakai sinä voit hakea uutta työtä ihan milloin ja mistä tahansa. Tiedäthän, että kela maksoi työnantajallesi osan äitiysloma-ajan palkasta, ei se sitä omistaan maksanut varsinkaan kun et ollut edes alkuun päässyt työssä. Syrjintä raskauden vuoksi työntekijän valinnassa olisi tuonut sinulle paljon äitiyslomapalkkaa suuremman korvauksen.



Muista se tosiasia, että et ole vielä saanut sitä työpaikkaa, jota aiot hakea. Voi olla, että et tule saamaankaan,mutta hae silti. Jos mikään muu ei onnistu, niin jatkat sitten siinä työpaikassa, joka sinulla jo on.