Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Legolandiin matkanneet, hoi!

Vierailija
17.09.2012 |

Ensi kesäksi reissua suunnittelemme, joten kertokaapas kokemuksianne ja vinkkejänne. Kannattaisiko mennä lentäen vai ajamalla/lautalla? Missä yövyitte? Kauanko viivyitte ja mitä tuli maksaneeksi? Pohjois-Suomesta olisimme lähdössä reissuun ja lapset ovat iältään 6- ja 9-vuotiaat.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
17.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Autolla ollaan menty. Paras yhteys on laivalla Turusta Tukholmaan, koska laiva on silloin aikaisin satamassa ja ehtii hyvin ajaa E-Ruotsin halki päiväseltään. Plus ei tarvitse sompailla aamuruuhkassa Tukholmassa...



Tukholmasta ajaa Helsinborgiin noin kuudessa tunnissa, ei paha. Tai voitte mennä Malmönkin kautta, se on suorin reitti, jos menette Manner-Tanskaan. Siltamaksu tai lauttamaksu on maksettava anyways.



Tanskassa on aivan erinomainen vuokra-mökkien vuokrausvälitys, www.sologstrand.dk, sivujen kielen saa vaihdettua. Oma omakotitalo dyyneiltä irtoaa viikoksi alle tonnilla. Ja halvempiakin asuntoja on, laaja valikoima eri puolilla Tanskaa.



Etäisyydet itse Tanskan sisällä eivät päätä huimaa, mutta tietysti jos lomalle pääkohde on Billund, kannattaa vuokrata asunto sen läheisyydestä.



Muutakin nähtävää on kosolti, mm. Odensessa H.C: Andersenin museo, Roskildessa viikinkilaivamuseo, Kööpenhaminassa Tivoli ja sen likellä Euroopan jollei koko maailman hienoin modernin taiteen museo Louisiana. Helsingörissä on Hamletin linna eli Kronborgin linna. Manner-Tanskassa on hauskoja kesähuvipuistoja, mm. Blokhusissa on todella hyvä. Ja Skagen on luontokohteena hyvin mielenkiintoinen.



NHuo Sol og Strandin talot vuokrataan pääsääntöisesti lauantaista lauantaihin, maksu tapahtuu verkkopankissa täällä Suomessa eli on helppoa. Ja hinta-laatu-suhde toimii!



Vierailija
2/5 |
17.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko muilla lisättävää?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
4/5 |
17.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me oltiin tässä kylässä yhdessä näistä mökeistä. On lähellä Legolandia ja oli tosi ihana, siisti ja hyvinvarustettu mökki.



http://www.sommerhusedanmark.dk/sommerhuse-hovborg.html

Vierailija
5/5 |
17.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on monta vuotta, enkä enää muista kustannuksia. Neljän lapsen kanssa kummiskin mahdollisimman taloudellisia vaihtoehtoja etsittiin. Mentiin Turusta Tukholmaan lautalla, ajettiin Göteborgiin ja taas lautalla Fredrikshavniin ja autolla loppumatka. Yövyttiin retkeilymajassa Vejlessä ja tehtiin itse ruuat joko retkeilymajassa tai retkikeittimellä jossain ulkona. Mahtava reissu oli. Lapset oli silloin 3, 5, 8 ja 10. Ainakin silloin lentäminen olisi maksanut maltaita. Tanska on automatkailun kannalta kivan kokoinen, kun yhdestä yöpymispaikasta on aika kohtuullinen päivämatka melkein paikkaan kuin paikkaan. Pois tultiin Kööpenhaminan kautta, siellä käytiin Tivolissa, ja ajettiin siltaa pitkin Malmöön ja taas Tukholmasta lautalla Turkuun. Ruotsissa oltiin yksi yö, retkeilymajassa sielläkin.