Veikkaan että kohta palataan aikaan, jolloin kukaan ei halua ostaa kirpputoreilta
eikä käytettyä tavaraa. Kirppiksistä tullut lumppukasojen ja homeisten tavaroiden säilytyspaikkoja, varkaat ja trokarit vaihtelevat hintalappuja ja rikkovat hälyttimiä.
Kirppisten kukoistuskausi on ohi, kohta kukaan ei halua enää ostaa toisen vanhaa tavaraa, ties missä homepesässä pyörinyttä, räkäisten ja epäsiistien käsien kautta kulkenutta romua.
Kirppishinnoissakin on nyt jo niin paljon ilmaa, että kaupasta saa halvemmalla uutta ja taatusti puhdasta.
Kommentit (34)
"Kirpputorilla tarkoitetaan basaari-tyyppistä kauppapaikkaa, jossa myydään useimmiten vanhaa ja käytettyä koti-irtaimistoa, kuten vaatteita ja taloustavaroita taikka itse valmistettuja tuotteita.[1] Alkoholijuomien, tupakkatuotteiden, ampuma-aseiden ja elintarvikkeiden sekä tuoteväärennösten [2] myynti kirpputorilla on kiellettyä. Jotkin kirpputorit saattavat olla erikoistuneet määrättyihin tuotteisiin, kuten lastenvaatteet, kirjat, huonekalut tai astiat. Kirpputoreja toimintansa rahoittamiseksi Suomessa järjestävät mm. Pelastusarmeija, SPR, omakoti- ja muut yhdistykset, urheiluseurat sekä alan yritykset. Tyypillisiä paikkoja kirpputoreille ovat torit, urheilukentät ja –hallit, tyhjät varasto- ja pysäköintitilat sekä itsepalvelukirpputorin tapauksessa toimintaa varten varatut tilat. Tavanomainen kirpputorimyynti on satunnaiselle myyjälle käytännössä verovapaata.[3]
Kirpputorimyynti on suosittu tapa kierrättää vanhoja vaatteita ja esineitä ekologisella tavalla. Sen suosio alkoi Suomessa 1990-luvulla talouslaman myötä. Alun perin kirpputorit ovat kotoisin Ranskasta. Kirpputori on saanut nimensä vanhoissa vaatteissa usein olleista kirpuista. Nimitystä (ransk. marché aux puces) on ensimmäiseksi käytetty Pariisin pohjoispuolelle, Saint-Oueniin 1800-luvun lopussa perustetusta, edelleenkin toiminnassa olevasta kirpputorialueesta."
Lähetyskirppiksiä ja pelastusarmeijan myymälöitä on ollut aina.
tavaraa on kaikilla ihan liikaa, parempi hiukan rajata uuden valmistusta ostamalla kirppikseltä.
Ikävä kyllä. Eli kyllä uskon että kirppisaate tulee pysymään vahvana. Ja hyvä niin, itsehän ostan tosi paljon erilaista tavaraa kirppareilta. Vaatetta, kodin tavaraa kuten elektroniikkaa toisinaan, paljon sisustustavaraa...
ei ole mun vika jos olet niin nuori, että 80-lukua koskevat tiedot joudut googlettamaan. Vuodesta -87 eteenpäin ostin lähes kaiken vaatteen jo kirppiksiltä, esim Järvenpäässä oli yksi yksi hyvä paikka ja samoin esim Tampereen ja Turun keskustoista löytyi hyvät kirppikset.
t been there done that
Aika hyvin, että kirppistelit jo kasarilla
"Kirpputorilla tarkoitetaan basaari-tyyppistä kauppapaikkaa, jossa myydään useimmiten vanhaa ja käytettyä koti-irtaimistoa, kuten vaatteita ja taloustavaroita taikka itse valmistettuja tuotteita.[1] Alkoholijuomien, tupakkatuotteiden, ampuma-aseiden ja elintarvikkeiden sekä tuoteväärennösten [2] myynti kirpputorilla on kiellettyä. Jotkin kirpputorit saattavat olla erikoistuneet määrättyihin tuotteisiin, kuten lastenvaatteet, kirjat, huonekalut tai astiat. Kirpputoreja toimintansa rahoittamiseksi Suomessa järjestävät mm. Pelastusarmeija, SPR, omakoti- ja muut yhdistykset, urheiluseurat sekä alan yritykset. Tyypillisiä paikkoja kirpputoreille ovat torit, urheilukentät ja –hallit, tyhjät varasto- ja pysäköintitilat sekä itsepalvelukirpputorin tapauksessa toimintaa varten varatut tilat. Tavanomainen kirpputorimyynti on satunnaiselle myyjälle käytännössä verovapaata.[3]Kirpputorimyynti on suosittu tapa kierrättää vanhoja vaatteita ja esineitä ekologisella tavalla. Sen suosio alkoi Suomessa 1990-luvulla talouslaman myötä. Alun perin kirpputorit ovat kotoisin Ranskasta. Kirpputori on saanut nimensä vanhoissa vaatteissa usein olleista kirpuista. Nimitystä (ransk. marché aux puces) on ensimmäiseksi käytetty Pariisin pohjoispuolelle, Saint-Oueniin 1800-luvun lopussa perustetusta, edelleenkin toiminnassa olevasta kirpputorialueesta."
joka ottaisi vastaan valikoiden vaatteita: vähän tavallisempiakin vaatteita kuin nuo selkeästi vintageen suuntautuneet, mutta parempikuntoisia kuin mitä monilla itsepalvelukirpputoreilla on pöydät täynnä. Uff tavallaan toteuttaa tätä, mutta heidänkin myymälänsä ovat epäviihtyisiä ja olomuodoltaan kulahtaneita verrattuna sitten vaatteiden hintoihin.
Mutta mielestäni se on ihan totta, että kirpputoreilta on nykyään vaikeampi löytää järkevää tavaraa. Välillä käy tuuri, ja osuu yksittäinen hyvä myyjä eteen, mutta yleensä pöydät ovat vain täynnä tavaraa, joka on liian kulunutta, liian vanhanaikaista ja/tai liian kallista. Jos miettii 5 tai 10 vuotta taaksepäin niin kirpputoreilta teki vielä ihan hyviä löytöjä, sellaisia, jotka pystyi laittamaan päälle ja menemään töihin yhtään miettimättä, että sopiiko vaate.
nyt käyn korkeintaan kerran kuussa. Eikä löydy mitään ostamisen arvoista, ikinä en ole itse myynyt mitään!
kuin kaupassa myytävät. Kirppisvaatteita on nimittäin jo käytetty ja pesty ja ne ovat vielä myyntikuntoisia, se on merkki siitä, että ne ovat kestävää laatua. Jotkut uudet esimerkiksi H&M:n vaatteet eivät enää olisi myyntikuntoisia parin pesun jälkeen...
mä aloin käydä kirpparilla jo yläasteikäisenä, siis noin 90-luvun puolivälissä. Meidän perhe kävi kyllä oikeasti kirpputorilla jo 80-luvulla, tosin aika harvoin. Kaupungissamme oli yksi kirppari silloin, helluntaiseurakunnan pitämä.
Mä muuten en pese kirppisvaatteita aina. Kyllähän sen nyt vaatteesta huomaa, onko se pesty vai ei, ja mikäli se ei haise voimakkaalta pesuaineelta, sitä ei tarvitse pestä. Kaupasta ostetut uudet vaatteet sen sijaan pesen aina.
ja olen syntynyt -74. Ei se mikään uusi juttu ole.
80-luvulla myymässä. Syntynyt -64. Joo, ei pelkästään 90-luvun ilmiö, todellakaan.
kun kerraan povaavat taantuman tuloa
Turha moralisoida heitä/ meitä, jotka sen teemme. Meidän käsistämme ne käytetyt tavarat lähtevät edelleen kiertoon niille, jotka ostavat käytettyä. En viitsi vaivautua kirppismaailmaan, annan tavarani pois ihan ilmaiseksi.
Sinulta ei ole lähtenyt tuo käsin tehty kaappi ja nukensänky, eivät myöskään nuo lukuisat villasukat ja tumput joita olen ostanut. Yksiäkään tilkkupeittoja tai verhoja et ole ommellut jne.
tavarasta koska sitä alkaa ihmisillä olla ihan älyttömästi nurkissa. Lisäksi vielä ensimmäinen tosissaan ihan sikana hamstrannut sukupolvi eli suuret ikäluokat alkaa kupsahdella. Sieltä on tulossa aivan järjetön tavarapommi. Mä uskon, että kohta kirpputoreilla saa myytyä vain todella hyvää tavaraa, valtaisan tarjonnan vuoksi. Siksi olenkin jo käynyt kaikki tavarani läpi ja myynyt omat romuni, ettei niitä tarvi viedä kaatopaikalle parin vuoden päästä.
ei ainakaan entiseen malliin ja vaatteiden laatu surkeaa ja lumput ylihinnoiteltua.
vähemmän hyviä löytöjä ja enemmän huonoja. Onneksi noita ensimmäiseksi mainittuja tekee vielä sen verran paljon, että kirppiksiä viitsii koluta.
vaan makkinatalous hoitaa hommansa ja hinnat tippuvat, eikö totta.
Jos raha on tiukalla niin mielummin mä ostan kirppikseltä halpoja "löytöjä" kuin epäsiistien, räkäisten kiinalaislasten kokoon parsimia heti hajoavia lumppuja sieltä kaupasta moninkertaisella hinnalla.
Inhottaa juuri tuo, että alkuperäinen idea on mennyt jo ajat sitten enkä tahdo vaatteiden mukana kotiini turkiskuoriaisia ja muita iljettävyyksiä.
Nykyään vaatteiden laatu on niin huono, että puoli vuotta käytössä yhdellä lapsella -> täyttä lumppua, nukkaa, virttynyttä, ehkä reikiäkin, todella huonoon kuntoon menee vaatteet.
Ennen vanhaan, eikä siitä ole kuin noin 7 vuotta taaksepäin, niin jopa henkkamaukan lastenvaatteet kestivät lapselta toiselle nukkaantumatta yms.
Noi vaatefirmat pitää huolen, että vaate ei kestä kuin yhden lapsen käytön. Ettei voi enää jälleenmyydä. Ja kaatopaikat täyttyy ja luonto kiittää.
Pessyt nyt yhtä hienoa takkia kolmatta kertaa mutta homeen haju ei lähde millään pois. Ensimmäinen homevaate mulle. Minkä sille voi, että joku on niin ääliö ja ahne, että vie hometalokamppeet vielä myyntiin. Suututtaa!!!