Mitä tehdä jos 2,5-vuotias ei tottele ja tule auttamaan pyykkien laitossa?
Ei siis tullut antamaan märkiä vaatteita korista kun ripustin niitä kuivamaan. Sanoi vaan "kohta".
Ja sit jos yrittää saada pysymään sängyssä, niin vaan nauraa ja pomppii. Huutaa viereen ja jos menee viereen, niin möyrii, pyörii ja hyörii, ettei varmasti nuku. Jos komentaa, niin saattaa huitaista ja potkaista protestiksi.
Kommentit (8)
ja hoksaavat, että joskus on kivaa ajaa äiskä hulluuden rajoille
Meidän lapset laittoi pyykit narulle jo 1,5-vuotiaina. 2,5-vuotiaina he tekivät viikonloppuisin sapuskat meille vanhemmille.
Meidän lapset laittoi pyykit narulle jo 1,5-vuotiaina. 2,5-vuotiaina he tekivät viikonloppuisin sapuskat meille vanhemmille.
kun on vieraita käymässä! Talvella kolaa lumet kiltisti.
Käsket sen pestä itse vaatteensa. Eiköhän ala auttamaan kun vaatteet loppuvat kaapista.
Otat sängyn, patjan ja petivaatteet pois kun hyppii sängyssä ja temppuilee.
Oppii varmasti käyttäytymään kunnolla, kun joutuu nukkumaan muutaman viikon paljaalla lattialla.
Turha nauraminenkin taatusti loppuu.
Ja jos ei mun ruuat kelpaa, niin tehköön itse?
ap
kesällä saa ajaa nurmikon, talvella kolatkoon lumet pihasta.
Kannattaa kirjata ylös kaikki tällaiset kerrat. Voit sitten vedota esim juuri tämänpäiväiseen pyykkijupakkaan kun on teini ja kieltäytyä antamasta viikkorahaa jollakin viikolla.
Jos se pikkulapsen apu on välttämätöntä niin voit yrittää kädestä pitäen ohjata häntä pyykkien kimppuun.
Tuon ikäiset yleensä auttavat innoissaan... itse antaisin olla jos pitäis pakottaa. Odota muutama vuosi..
Jos kyse olis lapsen omien lelujen keräämisestä niin huijaisin lapsen osallistumaan vaikka kilpailulla tms.
Tuo nukkumaan meno sitten. Laita lapsi pitkälleen aina uudelleen ja uudelleen. Voi olla että 500- 1000 toistoa riittää.
Lyömisen ja potkimisen estät ottamalla kädestä/jalasta kiinni ja tiukalla komentamisella. Siiäkin 1000 toistoa voi jo tehota.