Mikä voi alentaa asunnon kunnon myynti ilmoituksessa tyydyttäväksi?
Kuvissa näyttää vähintään "hyvältä".
Laitoin kyselyn välittäjälle, mutten ole saanut vastausta.
Kommentit (9)
Kun asunto on hyvä, useimmat voivat muuttaa sinne ilman remonttia. Tyydyttävä tarkoittaa, että on tehtävä vähintään pintaremonttia.
Tässä joitakin vihjeitä: Seinäpinnat ovat kuluneet, lattia on jotakin muuta kuin parkettia ja keittiöremontista on yli 20 vuotta. Katot ovat ehkä likaantuneet (näkyy nurkista) ja kaipaavat uutta maalipintaa. Sisäovissa on kenties naarmuja. Parveke on lasittamaton. Huoneistossa ei ole saunaa.
Se, että keittiö näyttää siistiltä, ei tarkoita, että se on hyvä. Koneet voivat olla vanhentuneet, liesi ei ole keraaminen ja astianpesukone ehkä puuttuu. Tiskipöytä hanoineen on kulunut ja kaapin ovet repsottavat.
Meidän talomme myytiin joku aika sitten, ja välittäjä halusi luokitukseksi tyydyttävä. Kuntotarkastuksessa ei ollut mitään huomautettavaa, kaikki oli kunnossa, lattiapinnat nätit jne. Talo oli uudehko.
Mutta tasoltaan varustelu ei ollut ihan huippua, perinteinen liesi, joku haluaisi ehkä päivittää pesutilat, vaikka tosiaan täysin ehjät kaikki materiaalit sielläkin.
Mä luulen, että aika moni laittaa sen tyydyttävän ihan sen vuoksi, että hyväkuntoinen tarkoittaa monille osttajille 2 kuukautta sitten päättynyttä täydellistä remonttia.
Edelleen tyydyttäväkuntoinen voi auttaa sitten vähän keskusteluissa jos asunnosta löytyy jotain ongelmaa myöhemmin, niin voi vedota siihen, että asuntoa on myyty tyydyttäväkuntoisena. Ei siis voi edellyttää, että joka kohta toimisi.
Jos asunnossa on tupakoitu sisällä ja/tai siivottu pitkän aikaan huonosti, niin kunto on äkkiä tyydyttävä. Kertynyttä kalkkia kylppärissä, kaapit sisältä huonossa kunnossa, lattia naarmuilla, jne.
mutta karkeasti yleistäen katsoisin esim keittiön, kylpytilojen ja/tai parketin uusimistarpeen pudottavan kunnon tyydyttäväksi. Seinien tapetointi tai maalaus ei vaikuta, se tehdään joka tapauksessa.
että heidän firmassaan hyvä-luokituksen kriteerinä on korkeintaan 10v vanhat keittiö ja kylpyhuone. Eli molempien oltava korkeintaan 10 sitten remontoidut jotta laitetaan hyvä. Lisäksi oltava suuret remontit tehtynä jos esim vanhempi kt (eli putket, katto yms).
voi tehdä tyydyttäväkuntoisen välittäjän mielestä?
Tuo on muuten p*ska juttu, että muovimatto parketin sijaan muuttaa asunnon kunnon tyydyttäväksi. En itse huoli mitään muuta kuin muovia varsinkaan keittiöön. eteiseen joko muovi tai kivilaatta. Ei se muovi olohuoneessa ja makuuhuoneessakaan pahasta ole. kylppäriin sitten mieluusti laatat
kylppäri tai keittiö?