Ei niitä korvalävistyksiä enää "puhdistella".
Tytölle 6-v. laitettiin korvikset keväällä ja reikien laittaja antoi ohjeet, että ei millään desinfektioaineilla putsailla muuta kuin siinä tapauksessa, jos tulehtuvat. Kuulemma kestää parantuminen kauemmin, jos turhaan niillä putsailee. Suihku riittää.
Kommentit (4)
Nykyään, kun lävistyksiä on paljon niin tämä tiedetään. Ei muitakaan haavoja desinfioida, kun niitä hoidetaan ja yritetään parantaa. Vesi vanhin voitehista.
hoitsu
Nykyään, kun lävistyksiä on paljon niin tämä tiedetään. Ei muitakaan haavoja desinfioida, kun niitä hoidetaan ja yritetään parantaa. Vesi vanhin voitehista.
hoitsu
Rei'itys korvalehdessä on hyvin pieni haava joka paranee kyllä itsestään. Jos huomattavasti isommatkin haavat paranevat pelkällä suihkuttelulla, miksi ei korvalehden pikkuinen reikä (vrt. sektiohaava, avosydänleikkauksen haava, kaikki vatsaonteloon kohdistuvat leikkaukset etc etc)?
Minulla on toisessa korvassa kolme reikää, toisessa kaksi ja lisäksi lävistykset kielessä ja navassa. Nuorempana oli myös nännissä ja huulessa.
Osaan olen saanut ohjeet puhdistaa pelkällä vedellä, osaan desinfiointiaineella ja osaan vedellä laimennetulla desinfiointiaineella.
Desinfiointiaine kuivattaa ihoa, eli hidastaa paranemista ja saattaa jopa aiheuttaa tulehduksia. Puhdistus päivittäin lämpimällä vedellä.
Näin minullekin lävistäjä sanoi 16 vuotta sitten kun ensimmäiset korvareiät laittoi.